Ponad 277 mln euro zielonego finansowania dla CPIPG na trzy biurowce w Warszawiefot. Jakub Zazula

Ponad 277 mln euro zielonego finansowania dla CPIPG na trzy biurowce w Warszawie

Orzech
Orzech
REKLAMA

Firma CPI Property Group Poland (CPIPG) przeprowadziła z Aareal Bankiem transakcję zielonego refinansowania trzech warszawskich nieruchomości biurowych na łączną kwotę ponad 277 mln euro.

Refinansowanie dotyczyło budynków: Warsaw Financial Center, Equator IV oraz Eurocentrum i zostało przeprowadzone zgodnie z zasadami zawartymi w dokumencie Aareal Bank Green Finance Framework określającym kryteria przyznawania zielonego finansowania przez tę instytucję. Oznacza to, że nieruchomości objęte transakcją muszą zarówno w momencie zaciągania zobowiązania finansowego, jak i przez cały okres jego trwania, spełniać przynajmniej jeden z wymogów stawianych przez Aareal Bank konkretnym nieruchomościom. Dotyczą one zgodności z kryteriami taksonomii UE; posiadania uznanego przez World Green Building Council certyfikatu ekologicznego; zużycia energii końcowej na odpowiednim poziomie lub przedstawienia strategii dalszej poprawy efektywności energetycznej wskazanej nieruchomości.

Kwalifikowalność jest oceniana i dokumentowana przez działy zajmujące się udzielaniem kredytów i zarządzaniem nimi na podstawie dokumentacji (tj. świadectw charakterystyki energetycznej, certyfikatów ekologicznych budynków, itp.) przedłożonych przez wnioskodawcę.

Biurowce, które uzyskały zielone finasowanie, są certyfikowane w systemach uznanych przez World Green Building Council. CPIPG przedstawiło także plan poprawy efektywności energetycznej dla każdej z refinansowanych nieruchomości.

– Przykładamy ogromną wagę do standardów zrównoważonego rozwoju dla nieruchomości komercyjnych, dlatego z powodzeniem staramy się o środki pieniężne przeznaczone na finansowanie „zielonych” obiektów. Zarówno WFC, Equator IV oraz kompleks Eurocentrum spełniły wymagania stawiane przez Aareal Bank, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. To efekt wdrażanej przez Grupę strategii ESG, którą realizujemy bardzo skrupulatnie – tłumaczy Łukasz Krawczyk, Project Finance Manager w CPIPG.

Wspomniane budynki uzyskały od Aareal Banku certyfikaty, które potwierdzają dokonanie transakcji na zasadach dotyczących zielonego finansowania w Aareal Banku. CPIPG planuje pozyskiwać ekofinansowanie także w przyszłości.

– Będziemy z pewnością korzystać z możliwości, jakie w tym zakresie oferują banki. Nasz portfel nieruchomości spełnia standardy, aby otrzymać zielone instrumenty finansowe w większości instytucji, które takie kredytowanie umożliwiają. Cieszy nas, że możemy wykazać się naszą pracą na rzecz wprowadzenia wysokich standardów zrównoważonego rozwoju do branży nieruchomości. Dla większości budynków z naszego portfolio planujemy uzyskanie certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. Oprócz tego wprowadzamy także zielone umowy najmu, a przez to stajemy się bardziej atrakcyjni dla najemców i inwestorów – mówi Barbara Topolska, Country Manager CPIPG.

REKLAMA

CPI Property Group jest liderem na warszawskim rynku nieruchomości biurowych. Grupa aktywnie zarządza 23 biurowcami o łącznej powierzchni ponad pół miliona m kw. i wartości przekraczającej 1,7 miliarda euro.

W Polsce CPI Property Group (CPIPG) działa od 2013 roku. W 2022 r., w wyniku przejęcia 76,8% akcji IMMOFINANZ, CPIPG zostało asset managerem wszystkich nieruchomości biurowych oraz handlowych IMMOFINANZ. Aktualnie firma aktywnie zarządza 23 budynkami biurowymi położonymi w prestiżowych lokalizacjach w Warszawie (w tym marką myhive), o łącznej powierzchni ponad 561 tys. mkw. i wartości 1,75 mld euro, co czyni ją liderem na rynku powierzchni biurowych w Warszawie pod względem GLA.

W zarządzanym przez CPIPG portfolio handlowym znajduje się Centrum Handlowe Ogrody w Elblągu, Centrum Handlowe Orkana w Lublinie, cztery centra handlowe sieci Vivo! w Lublinie, Krośnie, Pile i Stalowej Woli, sieć parków handlowych City Market zlokalizowanych w Zamościu (dwa obiekty), Tarnowie, Radomiu i Zgorzelcu oraz sieć Stop Shop w 11 regionalnych miastach Polski). Łącznie zarządzana przez CPIPG powierzchnia handlowa w Polsce wynosi 272 tys. mkw. GLA, a jej wartość szacuje się na 437 mln euro. Spółka planuje dalsze zaangażowanie na polskim rynku poprzez zakup i inwestowanie w wybrane nieruchomości biurowe w najlepszych lokalizacjach Warszawy.

Materiały prasowe

O firmie CPI Property Group (CPIPG):

CPI Property Group (CPIPG) jest europejskim liderem w sektorze nieruchomości komercyjnych. Swoją działalność koncentruje na długoterminowych inwestycjach i wynajmie nieruchomości. Jest największym właścicielem powierzchni biurowych w Pradze, Berlinie i Warszawie. Posiada również udziały m.in. w rynku austriackim (Wiedeń), rumuńskim (Bukareszt) i węgierskim (Budapeszt). W sektorze handlowym jest niekwestionowanym liderem w Czechach oraz posiada mocne platformy we Włoszech, Polsce, na Węgrzech, Słowacji, Rumunii i w krajach adriatyckich. Siedziba CPIPG znajduje się w Luksemburgu, a akcje firmy są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie.

Grupa działa w sektorze nieruchomości biurowych, handlowych, mieszkaniowych, hotelowych i complimentary. Dysponuje aktywami o łącznej wartości ponad 5,2 mld euro.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Powierzchnie biurowe w Warsaw Financial Center (WFC)

Warsaw Financial Center (WFC)

Dostępna powierzchnia: 15266 m2
 • status budynku: gotowy
 • dostępność: Od zaraz
 • klasa budynku: A
 • certyfikat: LEED EB - Gold
 • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
 • czynsz wywoławczy: 22.50 EUR
 • minimalny okres najmu (w latach): 3
 • współczynnik miejsc parkingowych: 1/150.0
 • liczba podziemnych miejsc parkingowych: 338
 • kontrola dostępu
 • klimatyzacja
 • światłowód
 • otwierane okna
 • recepcja
 • ochrona
 • czujniki dymu
 • podwieszany sufit