Poznań to jedno z miast o najszybciej rozwijających się ośrodkach biznesowych w Polsce. W stolicy Wielkopolski działa ok. 260 międzynarodowych inwestorów, którzy reprezentują m.in. sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Jest to jeden z czynników napędzających rozwój powierzchni biurowych w Poznaniu.
Poznań znajduje się na 5. miejscu w Polsce pod względem powierzchni biurowej jako rynek regionalny, zaraz po Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach. Całkowita przestrzeń biurowa w stolicy Wielkopolski szacowana jest na 580 tys. mkw.
W 2019 roku podaż na rynku biurowym w Poznaniu wyniosła blisko 90 tys. mkw. Był to rekordowy rok pod tym względem. W 2020 roku aktywność deweloperów była znacznie gorsza ze względu na pandemię. W tym czasie dostarczono na rynek zaledwie 18,3 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. W pandemicznym roku obiektów w budowie było również niewiele. Nowa przestrzeń w tym czasie wynosiła tylko 77 tys. mkw. Część z tej powierzchni trafiła na rynek w 2021 roku ok. 50%, a pozostała ma trafić na rynek w 2023 roku.
Ograniczona aktywność deweloperów w 2022 roku, może doprowadzić do tzw. luki podażowej. Wzrost aktywności deweloperów w tym roku, której można się spodziewać na poznańskim rynku biurowym, szybko nie zaspokoi rosnących potrzeb. Budowa nowych biur jest procesem czasochłonnym rozłożonym nawet na kilka lat. Z tego względu w 2022 i 2023 roku można spodziewać się dużej konkurencji pomiędzy najemcami o najlepsze powierzchnie biurowe, co może prowadzić do wzrostu czynszów. Wiele jednak będzie również zależeć od tego czy nadal będzie pandemia i czy będą kolejne lockdowny w rodzimej gospodarce.
Jeśli chodzi o rynek transakcji, to Poznań pod tym kątem uplasował się na czwartym miejscu wśród rynków regionalnych za Krakowem, Wrocławiem i Trójmiastem.
W stolicy Wielkopolski, która jest stosunkowo kameralnym miastem, swoją bazę posiadają firmy z takich sektorów jak: branża handlowa, motoryzacyjna, spożywcza, czy też usług dla biznesu. Coraz bogatsza oferta obiektów biurowych jest wynikiem dynamicznego rozwoju centrów usług. W 2020 roku agencja ratingowa Fitch przyznała miastu ocenę A-, dzięki czemu prognozy na przyszłość wydają się być bardzo obiecujące.
Rosnące zainteresowanie ofertą biur w Poznaniu przez przede wszystkim sektor nowoczesnych usług dla biznesu, wpłynęło na wzrost oferty wysokiej jakości powierzchni biurowej. Stosunkowo duża liczba centrów BPO/SSC/IT/R&D, których w mieście można zliczyć 113, znacząco wpływa na popyt na rynku biurowym. Warto dodać, że sześć z nich zostało otwartych w 2020 roku.
Choć pandemia spowodowała dużo niepewności na rynku biurowym w Poznaniu, to jednak patrząc w dłuższej perspektywie czasu biura pozostaną kluczowe dla zapewnienia sukcesu wielu firmom.
W pierwszej połowie 2021 roku popyt na biuro nieznacznie spowolnił swoje tempo, natomiast rok 2022 powinien przynieść ożywienie pod tym względem. Wynika to m.in. z tego, że w sektorze usług ma powstać nawet 1 tys. nowych miejsc pracy. Podane prognozy przez Biuro Obsługi Miasta Poznania, powinny stymulować wzrost popytu na nowe biura w stolicy Wielkopolski.
Biurowce klasy A znajdujące się w kluczowych miejscach miasta jak np. w Centrum czy w Grunwaldzie należą do najdroższych. Trzeba mieć na uwadze, że podaż w tym punktach zaczyna się na kilkuset metrach kwadratowych, a kończy na kilkudziesięciu tysiącach.
Im dalej od Centrum Poznania tym powinno być taniej. Jednak trzeba zwrócić uwagę na szczegóły wynajmowanej przestrzeni biurowej. Cenę kształtują nie tylko sama lokalizacja, ale także standard wykończenia, rok budowy budynku, dostępność miejsc parkingowych itp. W Centrum można znaleźć małe przestrzenie biurowe nawet za 25 zł/mkw./miesiąc. Popularne miejsca na biura to również Jeżyce, Grunwald, czy Wilda. Przykładowo w Jeżycach można znaleźć przyzwoite biuro o powierzchni 106 mkw. za stawkę 28 zł/mkw./miesiąc.
W okresie przed pandemią czynsze systematycznie rosły w najlepszych lokalizacjach. Zahamowanie nastąpiło w 2020 roku, ze względu na niepewność, która pojawiła się na rynku. Obecnie czynsze najmu wahają się w przedziale 12,5-16,5 euro/mkw./miesiąc w centrum i w lokalizacjach poza centrum znajdują się w widełkach 11-14,5 euro/mkw./miesiąc.
W ostatnich latach wskaźnik pustostanów w Poznaniu dynamicznie się zmieniał. Po osiągnięciu najwyższego poziomu w 2015 roku, w kolejnych latach dostępność przestrzeni biurowej stopniowo spadała osiągając w 2018 roku poziom pustostanów wynoszący 7,5%. W 2019 roku mieliśmy zwiększoną nową podaż na rynku biurowym, z tego względu wskaźnik ten urósł do poziomu 10,8%. W 2020 roku liczba niewynajętej przestrzeni rosła, z tego względu, że firmy wstrzymywały się w podejmowaniu strategicznych decyzji inwestycyjnych na rynku biurowym. Na koniec czerwca 2021 roku wskaźnik pustostanów wynosił 12,9%. Rosnący popyt jaki można w ostatnim czasie zaobserwować na poznańskim rynku biurowym i zmniejszająca się podaż, będą przyczyniać się do obniżania się wskaźnika pustostanów w tendencji średnioterminowej.