Szczecin to miasto dobre do życia, ale także posiadające liczne atuty pod względem inwestycyjnym. Coraz więcej inwestorów w ostatnich latach poszukuje tutaj powierzchni biurowych, jak również magazynowych. Dużym atutem miasta jest nie tylko sama lokalizacja, ale także rozbudowana sieć połączeń komunikacyjnych zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Poza transportem drogowym czy kolejowym mamy w Szczecinie także ten lotniczy czy morski. W dużej mierze dzięki portowi w Szczecinie, miasto jest atrakcyjne dla branży logistycznej.
Inwestorzy cenią sobie Szczecin także dzięki dwóm Specjalnym Strefom Ekonomicznym tj. Podstrefy Szczecin Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec oraz Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pierwsza z nich oferuje specjalne ulgi, dofinansowania szkoleń pracowników, a także przygotowane pod zabudowę przemysłową tereny inwestycyjne.
Dodatkowo pomocy dla biznesu udziela Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, a także Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej (ARMS). Rolą tej ostatniej jest tworzenie sprzyjającego środowiska dla biznesu. Wypełniana jest ona poprzez poszukiwanie odpowiednich nieruchomości, przyszłych pracowników, jak również udzielanie poręczeń.
Rynek biurowy w Szczecinie jest we wczesnej fazie rozwoju. Podaż charakteryzuje się cyklicznością, która sprawia, że nowe przestrzenie biurowe zyskują odpowiedni czas na absorpcję. Podaż powierzchni biurowej na koniec III kw. 2020 roku wyniosła w Szczecinie 185 tys. mkw. Na tą wielkość składa się 38 inwestycji, z czego 7 oddano do użytku w przeciągu trzech ostatnich lat. W 2019 roku Szczecin mógł się poszczycić rekordową podażą, która wyniosła 21,3 tys. mkw. powierzchni biurowej.
Szczecin stanowi jeden z głównych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Wzrost zatrudnienia w tym sektorze w trzech ostatnich latach wyniósł tutaj 47%. Warto do tego dodać, że sama branża odpowiada za 22% wynajętej przestrzeni biurowej w Szczecinie. Sektor IT i Telekomunikacji w Szczecinie jest liderem wśród najemców, których to udział w całkowitym popycie wyniósł 46% w 2019 roku. Ważne znaczenie na rynku biurowym w Szczecinie odgrywa także sektor outsourcingowy (BPO/SSC).
W ubiegłych latach można było zaobserwować wzmożony popyt ze strony najemców. Za tym trendem zaczęła iść podaż. Przewiduje się, że ten trend będzie się utrzymywał w kolejnych latach, zwłaszcza dzięki dużej roli ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu. Sektor ten docenia nie duże wahania czynszów najmu, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej.
Najdroższe powierzchnie biurowe w Szczecinie znajdują się w biurowcach kategorii A. Takie obiekty znajdują się najlepszych lokalizacjach miasta. Oprócz nowoczesnego wykończenia i aranżacji, dostępne są również parkingi podziemne.
W centrum Szczecina można znaleźć powierzchnie biurowe za stawki od 30 zł/mkw./miesiąc. Są to jednak małe przestrzenie w okolicach kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Im dalej od centrum tym powierzchnie biurowe powinny być tańsze. Jednak wiele również zależy od standardu wykończenia, roku budowy obiektu czy dostępności miejsc parkingowych przed budynkiem.
Stawki wywoławcze czynszów w Szczecinie kształtują się w granicach 11,5-14,5 euro/mkw./miesiąc.
Wskaźnik pustostanów wyniósł w 2020 roku w Szczecinie 7,4%.