Wedle planu już wiosną 2012 r. na poznańskiej Śródce, na brzegu Cybiny pojawi się jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Projekt obiektu zaprojektował zespół architektów z biura Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda. Budowla charakteryzować się ma prostą bryłą na planie kwadratu efektownie przecięta na pół, osadzona nieopodal zabytkowej katedry. W Centrum zastosowane będą innowacyjne multimedialne techniki audiowizualne, przez co w łatwy i dostępny sposób zwiedzający poznają ponad tysiącletnią historię Poznania i Polski. Głównym celem utworzenia Interaktywnego Centrum Historii jest aktywizacja turystyczna Ostrowa Tumskiego oraz Śródki jako najstarszej części Poznania, ściśle związanych nie tylko z historią miasta, ale także całego kraju. Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego z całą pewnością pozwoli poznać odwiedzającym realia epoki Mieszka I i Bolesława Chrobrego, jak również innych mieszkańców Ostrowa, którzy przez ponad tysiąc lat kształtowali to miejsce. Całość inwestycji bazować ma na innowacyjnych multimedialnych technikach audiowizualnych: projekcjach holograficznych i filmowych, wykorzystaniu makiet, plansz i wizualizacji oraz aranżacji przestrzennych. Warto dodać też, iż dla obcokrajowców przygotowany zostanie odrębny scenariusz, który szerzej prezentować będzie tło i kontekst wydarzeń, aby tematyka zrozumiała była także dla osób nie znających historii Polski. Zwiedzanie Centrum będzie fascynującym doświadczeniem, w którym każdy odwiedzjący będzie aktywnie uczestniczył.
Inwestycja umiejscowiona zostanie nad brzegami rzeki Cybiny, rozgraniczającej najstarsze części Poznania: Ostrów Tumski i Śródkę, w miejscu gdzie w XIX w. stał Jaz Katedralny - jeden z elementów fortyfikacji Twierdzy Poznań. Umieszczenie Centrum w tej okolicy nada inwestycji wyjątkowej wymowy i podkreśli złożoną historię tego miejsca, doskonale odzwierciedli historię naszego kraju.
Budynek Centrum będzie połączony ze zlokalizowanym na przeciwległym brzegu rzeki przyczółkiem Śluzy Tumskiej – jedynym zachowanym elementem fortyfikacji Ostrowa Tumskiego. Obiekt ten zostanie odrestaurowany i dostosowany do potrzeb turystów. Poprzez most śluzy turyści będą mogli bezpośrednio przejść z Centrum w kierunku Katedry i innych zabytków Ostrowa Tumskiego. Budynek główny Centrum składał się będzie z czterech kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych.
Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 100 mln zł. Możliwe, iż miasto otrzyma na ten cel dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.