Poznań w dalszym ciągu bez nowej podaży na rynku powierzchni biurowychSkanska Property Poland

Poznań w dalszym ciągu bez nowej podaży na rynku powierzchni biurowych

Orzech
Orzech
REKLAMA

Całkowite zasoby biurowe Poznania od początku roku nie zmieniły się i na koniec czerwca 2022 roku wynosiły ponad 620 400 mkw. Realizowane obecnie projekty będą sukcesywnie oddawane w latach 2023-2025. Duża aktywność najemców w II kwartale roku przyniosła ponad 21 400 mkw. wynajętej powierzchni.

W pierwszym półroczu 2022 roku nie został oddany do użytku żaden nowy budynek biurowy, a w związku z tym zasoby poznańskie utrzymały się na poziomie 620 400 mkw. Warto zaznaczyć, że deweloperzy w dalszym ciągu pozostają aktywni, a w budowie znajduje się ponad 70 000 mkw. powierzchni biurowej. Największymi inwestycjami w budowie są Andersia Silver (40 000 mkw., Von der Heyden) oraz Nowy Rynek E (20 000 mkw., Skanska Property Poland).

Zdecydowanie większa aktywność najemców w okresie od kwietnia do czerwca 2022 w porównaniu do I kwartał, to na pewno pozytywny sygnał płynący z rynku biurowego w Poznaniu. W II kwartale roku podpisano umowy na ponad 21 400 m kw. co stanowi 11% całkowitego wolumenu transakcji w miastach regionalnych. W pierwszej połowie roku po stronie popytowej odnotowano wzrost o 38% w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku – komentuje Piotr Borowski, Dyrektor działu Reprezentacji Najemcy w Knight Frank.

Materiały prasowe
REKLAMA
Skanska Property Poland

Analizując strukturę umów, ponad 66% stanowiły renegocjacje, nowe umowy odpowiadały za ponad 27% wolumenu, zaś ekspansje wyniosły zaledwie 6% wszystkich podpisanych umów.

– Współczynnik pustostanów na koniec czerwca 2022 roku pozostał na tym samym poziomie co w I kw. roku i wynosił 12%, co jest drugim najniższym wynikiem spośród miast regionalnych. W porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku nastąpił spadek dostępności powierzchni biurowych, a wskaźnik obniżył się o 0,9 pp. – wyjaśnia Katarzyna Bojar, Młodszy Konsultant w dziale Badań Rynku w Knight Frank.

Czynsze wywoławcze w Poznaniu w II kwartale 2022 roku pozostawały na stabilnym poziomie, wahając się od 10,00 EUR do 16,00 EUR/m kw. miesięcznie. W najbliższym czasie możemy oczekiwać presji ze strony najemców względem właścicieli starszych biurowców na renegocjacje stawek czynszów i pakietów zachęt. W przypadku nowych inwestycji, decydujący głos obecnie mają rosnące koszty budowy oraz obsługi kredytów budowlanych, co w konsekwencji w takich projektach może wpłynąć na podniesienie stawek czynszu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA