W Poznaniu drożej niż przed rokiem

W Poznaniu drożej niż przed rokiem

Poznań
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Dane z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera pokazują, że ceny nieruchomości w Poznaniu są wyższe o 7 proc. w porównaniu do września 2012 roku. Nic nie wskazuje jednak na to, że będą one niższe. Jak twierdzą eksperci, fakt ten spowodowany jest rosnącym zainteresowaniem nowymi mieszkaniami.

 

Ożywienie na rynku

Ceny nieruchomości w Poznaniu wzrosły w stosunku do zeszłego roku. Głównym powodem dla którego nabywcy muszą wydać ponad 7 proc. więcej jest ciągle rosnący popyt. Poznaniacy coraz chętniej kupują nowe mieszkania, które są znacznie droższe od tych z wielkiej płyty – podaje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Średnia cena mieszkań w stolicy Wielkopolski to 5 129 zł za mkw. Według naszych wyliczeń przeciętne sprzedawane mieszkanie miało cenę 275 000 zł. Rosnące ceny sprawiają, że nabywcy nie mogą liczyć na duże negocjacje cen. Analiza danych z raportu pokazuje, że różnice pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi w sierpniu były minimalne. Co ciekawe, wzrosła ilość ofert dotyczących nieruchomości na Starym Mieście.

 

REKLAMA

Najdrożej na Antoninku

Ceny mieszkań w Poznaniu są mocno zróżnicowane. Ważną rolę w kształtowaniu się ofert ma lokalizacja oraz sieć komunikacyjna. Nie bez znaczenia jest również stan mieszkania. Najpopularniejszymi nieruchomościami w Poznaniu są dwupokojowe mieszkania, o średniej powierzchni 33 mkw. oraz cenie 5 200 zł za mkw. – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Najtańsze dwa pokoje wystawiono na Ratajach za 125 000 zł, najdroższe natomiast na Antoninku za 565 000 zł. Małe, dobrze zaprojektowane mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem potencjalnych nabywców.

 

Tańsze kredyty

Wrześniowy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazuje, że mimo wyższych cen za mieszkania, sytuacja kredytowa sprzyja zakupowi własnego „M”. – Wraz z obniżeniem oprocentowania, zmniejszeniu ulegają również raty kredytów – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – Biorąc pod uwagę ową obniżkę oraz niższe ceny nieruchomości okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. od września 2012 roku w Poznaniu spadła o 433 zł. Pod tym względem Poznań plasuje się na końcu listy największych miast Polski. Różnica w racie kredytu w analizowanym okresie jest mniejsza jedynie w Łodzi, gdzie spadła o 371 zł. Dla porównania, w Warszawie, gdzie odnotowano największa obniżkę, wyniosła ona aż 677 zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA