[Poznań] W Poznaniu uruchomiono klaster obliczeniowy chłodzony cieczą

Kajtman

Huawei Polska we współpracy z CoolIT Systems i itprojekt.pl uruchomił w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym energooszczędny klaster obliczeniowy chłodzony cieczą.

 

W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) Huawei wraz z CoolIT Systems i itprojekt.pl wdrożył pierwsze nowoczesne rozwiązanie w zakresie bezpośredniego chłodzenia cieczą, które pozwala na wykorzystanie różnic temperatur do zwiększenia wydajności procesorów i obniżenia kosztów energii.

 

Rozwiązanie dla PCSS łączy w sobie serwery kasetowe firmy Huawei, zainstalowane w obudowie E9000 z procesorem Rack DCLC i modułami pamięci firmy CoolIT Systems. 80% ciepła generowanego przez serwery, jest usuwane za pośrednictwem obiegającej je cieczy. Ciecz jest rozprowadzana przez układ rur ze stali nierdzewnej, z wykorzystaniem metali oraz konektorów pozwalających na szybkie serwisowanie serwerów przy jednoczesnym zapobieganiu wyciekom. Cały system funkcjonuje wydajnie przy temperaturach wody na wlocie sięgających 40°C i powyżej.

 

Zlokalizowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe jest pionierskim centrum obliczeniowym HPC (High Performance Computing) w Polsce i polskim liderem we wdrażaniu innowacyjnych technologii dla krajowych sieci naukowych.


W rozwiązaniu dla PCSS najważniejsze było zmniejszenie kosztów operacyjnych i redukcja zużycia energii – mówi Dominik Dziarczykowski Senior Solutions Manager z Huawei Polska. – W tym momencie jest to jeden z najbardziej wydajnych energetycznie klastrów HPC w Polsce. Jesteśmy dumni z tego, że dzięki nowatorskim rozwiązaniom Huawei pozwalającym łączyć różnorodne systemy, możemy uczestniczyć w tworzeniu tak innowacyjnych rozwiązań.

 

Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii chłodzenia cieczą jak i specjalnie dedykowanym do tego celu podzespołom chłodzących procesor i pamięć RAM udało nam się zmniejszyć koszty operacyjne i zredukować zużycie energii o czym świadczą wyniki testów. Poprzez wspólne zaangażowanie Huawei, CoolIT Systems oraz Itprojekt powstał jeden z najbardziej ekonomicznych klastrów HPC w regionie EMEA. Liczymy na więcej wspólnych projektów tłumaczy Specjalista z Pionu Komputerów Dużej Mocy w PCSS Radosław Januszewski.

 

Nie ma ucieczki od chłodzenia wodą, ta technologia już teraz wypiera z serwerowni tradycyjne klimatyzatory. Absolutną innowacją jest rezygnacja z bardzo drogich klastrów chłodzonych wodą. W miejsce sprzętów niedostępnych dla zwykłych użytkowników zastosowaliśmy standardowe serwery blade uzupełnione o komponenty chłodzenia wodnego. Itprojekt wraz z CoolIt zaprojektował i wdrożył wyjątkowo oszczędne rozwiązanie dostępne nie tylko dla ośrodków superkomputerowych ale praktycznie dla każdej serwerowni – wyjaśnia VP/BDM w firmie Itprojekt.it, Maciej Szadkowski.

 

Wyjątkowe wyniki klastra PCSS pokazują korzyści płynące z wykorzysta innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia cieczą CoolIT dla klientów – powiedział Geoff Lyon, prezes i dyrektor techniczny CoolIT Systems. Efektywne komponenty dedykowane do chłodzenia cieczą procesora i pamięci RAM, w połączeniu z bardzo niskim zużyciem energii przez rozwiązania wymiany ciepła, pozwoliło zaimplementować jeden z najbardziej wydajnych klastrów HPC w regionie EMEA. Cieszymy się na dalszą współpracę z Huawei i Itprojekt.

 

Klaster PCSS został zaprezentowany na Konferencji Użytkowników Komputerów Dużej Mocy w Poznaniu.