[Poznań] Zaproponuj kandydata do nagrody im. Jana Baptysty Quadro

Kajtman

Statuetka Jana Baptysty Quadro przyznawana jest cyklicznie od czternastu lat przez Prezydenta miasta Poznania, za najlepszą realizację architektoniczną w stolicy Wielkopolski. Mało kto jednak wie, że każdy z poznaniaków może zgłosić kandydata na najlepszy budynek oddany do użytku w minionym roku. Zostały jeszcze dwa miesiące, by ruszyć w miasto, znaleźć i zgłosić ciekawe kandydatury do tytułu najlepszego budynku w stolicy Wielkopolski. 

 

W środowisku architektów poznańskich nagroda uznawana jest za prestiżową. - Bardzo często możemy spotkać się z konkursami dla prac studenckich czy dyplomowych. W praktyce statuetka Jana Baptysty Quadro jest najważniejszą nagrodą dla czynnego Architekta działającego twórczo i realizującego swoje dzieła w Poznaniu. O ile mi wiadomo podobnej rangi nagrodę wręcza Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy za realizację projektu na terenie stolicy – mówi Piotr Kostka, prezes poznańskiego oddziału SARP. Dla wielu mieszkańców Poznania nagroda im. Jana Baptysty Quadro jest znakiem tego, że miasto się zmienia. W praktyce statuetka stała się dowodem na to, że Poznań od lat wypełniają budynki będące wzorem architektury na najwyższym, światowym poziomie. – Poznań jest miastem, przechodzącym w ostatnich latach bardzo intensywną metamorfozę. Powstają kolejne budynki, które na nowo kształtują istniejącą tkankę miejską. Zadaniem jury jest wyróżnić najlepszych architektów i inwestorów, wskazując jednocześnie kolejnym, przykłady dobrej architektury i pożądanego dla Poznania ładu urbanistycznego – mówi Jacek Cenkiel, przewodniczący kapituły konkursowej, który był inicjatorem nagrody. – Jednocześnie chcemy zachęcić samych poznaniaków by zgłaszali przykłady dobrej i pięknej architektury, oddane w minionym roku do użytku w stolicy Wielkopolski – dodaje.


Zgłoszenia do nagrody należy złożyć do 31 sierpnia bieżącego roku. Kluczowym elementem decydującym, o tym czy budynek może kandydować w konkursie jest termin oddania inwestycji do użytku i zlokalizowanie w granicach miasta Poznania. Zgłoszenia należy składać w sekretariacie SARP, Stary Rynek 56. Znaleźć się w nich powinny następujące informacje: nazwa obiektu, jego dokładny adres oraz krótki opis powodów zgłoszenia. Statuetka rokrocznie wręczana jest w październiku, w ramach obchodów Światowego Dnia Architekta.


Z samą nagrodą wiąże się kilka ciekawostek. Trzy spośród wyróżniony przez kapitułę konkursu obiektów, stanowiły budynki uniwersyteckie sfinansowane ze środków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wśród nich: Collegium Iuridicum Novum (Pracownia Architektoniczna 1997), Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu (projektu Jacka Bułata) oraz projekt Kampusu na Morasku (autorstwa Jerzego Gurawskiego). W historii konkursu, najwięcej, bo aż trzy statuetki trafiły do Studia ADS należącego do Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza. To właśnie w tej pracowni powstał projekty Pawilonu nr 8 MTP, terminalu pasażerskiego Poznańskiego Portu Lotniczego Ławica oraz Starego Browaru.