Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) dokonały oficjalnej notyfikacji projektu inwestycyjnego pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej do Komisji Europejskiej, zgodnie z obowiązkami przewidzianymi w Traktacie Euratom. Zgłoszenie obejmuje szczegółowy opis projektu, którego celem jest budowa nowoczesnej, bezpieczneji niskoemisyjnej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Równolegle toczy się proces notyfikacyjny dotyczący pomocy publicznej dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
5 lipca br. w Szemudzie odbywał się Światowy Zjazd Kaszubów, wydarzenie organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Jednym z kluczowych punktów tegorocznych obchodów było uroczyste odsłonięcie pierwszej tablicy „Trasa Kaszubska - Kaszëbskô Darga” na drodze ekspresowej S6 w woj. pomorskim.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę drogi krajowej do elektrowni jądrowej na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 213 do węzła Łęczyce na S6. To jeden z dwóch fragmentów trasy do przyszłej elektrowni „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo.
Kolejna polska, rodzinna firma otrzymała decyzję o wsparciu swojej inwestycji od Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym razem jest to Plasmet Czechowicz sp. j., która zainwestuje w rozbudowę zakładu produkcyjnego pod Słupskiem, w województwie pomorskim.
Modernizacja linii kolejowej nr 201 nie zwalnia tempa. PKP PLK S.A. ogłosiły przetarg na prace na odcinku między Maksymilianowem a Wierzchucinem. Efektem będzie nowa jakość podróżowania koleją w tej części woj. kujawsko – pomorskiego. Pociągi pojadą z prędkością do 160 km/h po dwóch zelektryfikowanych torach, a podróżni skorzystają z wygodniejszych i dostępniejszych stacji oraz przystanków. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ubiega się o dofinansowanie unijne ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027. Zakończenie prac planowane jest w 2029 r.
Dwie lądowe stacje elektroenergetyczne, trasy kablowe łączące wybrzeże z infrastrukturą energetyczną, baza serwisowa w Łebie – rozpoczęła się budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. Po podjęciu w maju br. finalnych decyzji inwestycyjnych i zamknięciu rekordowego w historii polskiej energetyki finansowania projektowego, jeden z największych projektów energetycznych współczesnej Polski wszedł w fazę realizacji.
Modernizacja linii kolejowej nr 201 przyspiesza! PKP PLK S.A. otwiera nowy front robót, który dla podróżnych korzystających z kolei na trasie z Kościerzyny do Trójmiasta oznacza istotne zmiany. Pociągi zostaną zastąpione przez komunikację autobusową. Realizacja tej strategicznie ważnej dla Pomorza inwestycji na odcinku Kościerzyna – Somonino – Gdańsk Osowa, oraz na liniach stycznych, jest warta około 2,5 mld zł netto ze środków krajowych oraz unijnych.
GAZ-SYSTEM podpisał umowę pożyczki z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) na kwotę 2,2 mld zł. Pożyczka na budowę infrastruktury gazu ziemnego jest finansowana z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Środki z KPO zostaną przeznaczone na rozbudowę strategicznej infrastruktury przesyłowej w Polsce, co przyczyni się do dalszego zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wpłynie na dywersyfikację dostaw gazu do Unii Europejskiej.
Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w Polsce w nową fabrykę z rozbudowaną infrastrukturą, w tym farmą fotowoltaiczną. 17 czerwca 2025 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę Sika w Machnaczu (gmina Brześć Kujawski), zlokalizowaną na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To największa dotychczas inwestycja Sika w Polsce - kluczowy krok w umacnianiu pozycji firmy na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.
Kierowcy korzystają już z S7 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT) na odcinku od Chwaszczyna do Żukowa. Dodatkowo dostępna dla ruchu jest również część obwodnicy Żukowa w ciągu DK20 w kierunku Glincza. Drugi odcinek OMT wraz z pozostałą częścią obwodnicy Żukowa zostanie przez inwestora - Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) udostępniony do końca tego roku.