Wkrótce ruszy budowa nowego parku handlowego w woj. śląskim. Tym razem w liczących około 16 tys. mieszkańców Lędzinach (powiat bieruńsko-lędziński). Inwestycja uzyskała już pozwolenie na budowę, a rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Park będzie miał ponad 10 000 metrów kwadratowych GLA, a planowane otwarcie I etapu przewidziano na I kwartał 2027 roku.
Grupa Valeo, globalny lider branży automotive, ogłasza strategiczną transformację swojego zakładu w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie), który staje się kluczowym europejskim centrum badawczo-rozwojowym Grupy Valeo. Ten ruch, połączony z rekrutacją ponad 100 wysoko wykwalifikowanych inżynierów, ma na celu umocnienie pozycji Valeo jako lidera w dynamicznie rozwijającym się sektorze elektromobilności.
TAURON Dystrybucja zrealizowała inwestycję o wartości ponad 93 mln zł, modernizując stacje elektroenergetyczne (GPZ) Herby i Mijaczów oraz blisko 50 km linii wysokiego napięcia. Dzięki temu infrastruktura kolejowa otrzymała 7 MW nowych mocy, a mieszkańcy, samorządy i przedsiębiorcy w północnej części województwa śląskiego zyskali stabilniejsze i bezpieczniejsze zasilanie.
Minister Klimatu i Środowisk udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla „Dębieńsko 1”. Koncesja została przyznana po przeprowadzeniu postępowania konkursowego, w którym o dostęp do złoża ubiegał się również inny podmiot. Organ koncesyjny, po analizie dokumentacji i ocenie merytorycznej obu wniosków, wyżej ocenił propozycję JSW SA, co przesądziło o przyznaniu Spółce prawa do prowadzenia prac rozpoznawczych.
Śląski rynek magazynowy zyskuje kolejny ultrazaawansowany technologicznie punkt na swojej mapie. Generalny wykonawca Harden Construction oficjalnie zainaugurował prace budowlane przy ulicy Inwestycyjnej w Sosnowcu, gdzie powstaje nowoczesne centrum logistyczne dla międzynarodowej grupy Raben.
Konsorcjum firm COLAS Polska oraz ANTEX II za 36,3 mln zł wyremontuje ponad 3-kilometrową jezdnię autostrady A1 w kierunku Gliwic. Jeżeli do 22 czerwca nie wpłyną odwołania, GDDKiA umowę podpisze jeszcze na przełomie II i III kwartału tego roku.
Projekt polskiego samochodu elektrycznego przechodzi całkowitą rewolucję i zyskuje potężne, globalne turbodoładowanie. Spółka ElectroMobility Poland (EMP) oficjalnie ogłosiła harmonogram budowy nowoczesnego Hubu Produkcyjno-Rozwojowego na Śląsku. Ciężki sprzęt budowlany wjedzie na teren inwestycji w Jaworznie wiosną 2027 roku. Realizacja tego wielomiliardowego scenariusza jest możliwa dzięki zabezpieczeniu gigantycznego finansowania z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz zawarciu strategicznego sojuszu z tajwańskim gigantem technologicznym Foxconn. Nowy plan całkowicie odcina się od dawnej koncepcji Izery, stawiając na transfer technologii, unijny łańcuch dostaw i tysiące zaawansowanych miejsc pracy.
Kolejna inwestycja ze wsparciem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE S.A.), w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, w województwie śląskim. Strefa wydała decyzję o wsparciu spółce NEW AGE SPORT CONSTRUCTIONS z Rybnika.
Kolejna inwestycja z branży automotive w województwie śląskim. Ponad 40 milionów złotych na rozwój nowoczesnej produkcji w Częstochowie przeznaczy spółka CGR Polska należąca do francuskiej grupy kapitałowej.
Górny Śląsk udowadnia, że poprzemysłowe dziedzictwo może stać się fundamentem dla nowoczesnej gospodarki. Samorząd Rydułtów zdobył gigantyczne dofinansowanie unijne na rewitalizację terenów po dawnym szybie Leon III kopalni Rydułtowy. Projekt o wartości ponad 35 milionów złotych zyskał blisko 33 miliony złotych dotacji. W historycznych budynkach sprężarek i maszyny wyciągowej powstaną zaawansowane przestrzenie biurowe oraz magazyny, które dadzą impuls do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.