Polska oficjalnie złożyła do Komisji Europejskiej 31 października br. zaktualizowane zgłoszenie w sprawie pomocy publicznej związanej z redukcją zdolności produkcyjnych kopalń węgla kamiennego w Polsce.
Spośród sześciu złożonych ofert, najkorzystniejszą przedstawiła firma Gramar z Lublińca, która zaoferowała opracowanie dokumentacji projektowej dla około 4,25 km drogi S1 za niemal 2,5 mln zł. Jeśli od tego wyboru do 18 listopada nie wpłyną odwołania, podpisanie umowy mogłoby nastąpić jeszcze w tym roku.
Hutnictwo powraca do Siemianowic Śląskich. Na terenie dawnej Walcowni Rur „Jedność”, przy ul. Pawła Stalmacha 8, firma Cognor Holding S.A. buduje wielką, nowoczesną walcownię. To najdroższa inwestycja przemysłowa realizowana obecnie w województwie śląskim.
W Muzeum Śląskim w Katowicach odbyło się IX posiedzenie Komitetu Monitorującego dla Województwa Śląskiego na lata 2021-2027, podczas którego podsumowano dotychczasowy stan wdrażania tego programu w regionie. W obradach uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski. Przy tej okazji Muzeum Śląskie otrzymało umowy na dokończenie kompleksowej rewitalizacji tej placówki m. in. ze środków unijnych.
Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zwróciło się z apelem do Ministra Infrastruktury o budowę dwóch dodatkowych torów między Będzinem a Dąbrową Górniczą-Ząbkowicami.
W październiku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zakończy betonowanie ostatniego segmentu sklepienia obudowy zasadniczej w tunelu prowadzącym w kierunku Żywca, zlokalizowanym bliżej Zwardonia. Tym samym zakończy się wykonywane obudowy zasadniczej w tunelach na budowanej drodze ekspresowej S1 pomiędzy Przybędzą a Milówką.
Polska spółka Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do Grupy Kapitałowej JSW zaprojektowało mobilne bariery przeciwpowodziowe, będące alternatywą dla rozwiązań takich jak worki z piaskiem czy zapory z drewna. Projekt realizowany jest wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa oraz Hutą Łabędy.
Na 100 km dróg trwają już prace budowalne. 38 km przypada na drogę ekspresową S1, 16,7 km na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78, a blisko 41 km na przebudowę lub rozbudowę dróg krajowych nr 46, 91 i 94.
Zwiększy się dostęp do pociągów dla mieszkańców Rudy Śląskiej. Linia kolejowa, łącząca Gliwice z Katowicami przez Rudę Kochłowice, zostanie przebudowana i uzupełniona o dodatkowe przystanki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości ok. 350 mln zł z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. Realizacja inwestycji zwiększy atrakcyjność kolei w województwie śląskim.
Szykuje się kolejna wielka i ważna dla polskiej gospodarki inwestycja w województwie śląskim. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) ogłosiła plan budowy fabryki wodoru, który ma przyczynić się do transformacji polskiej gospodarki w kierunku bardziej ekologicznym. W ramach joint venture z trzema partnerami, w tym jednym technologicznym, ARP zamierza zainwestować w projekt, którego wartość może sięgnąć nawet 2 mld euro.