Rządowy program modernizacji i budowy nowych przystanków kolejowych. 15 lokalizacji na Dolnym Śląsku fot. Jakub Zazula

Rządowy program modernizacji i budowy nowych przystanków kolejowych. 15 lokalizacji na Dolnym Śląsku

LISTA
Orzech
Orzech
REKLAMA
Ministerstwo Infrastruktury opublikowało listę przystanków kolejowych w Polsce, które mają zostać wybudowane od podstaw lub zmodernizowane w latach 2021-2025 w ramach rządowego programu #200przystanków. Znalazło się na niej 15 lokalizacji na Dolnym Śląsku. Siedem z nich trafiło na listę podstawową (do realizacji), a osiem na listę rezerwową.
W ramach programu wytypowało łącznie 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazły się 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach rządowego programu na obu uwzględniono w sumie budowę 177 nowych przystanków i modernizację kolejnych 178.
REKLAMA
Na Dolnym Śląsku nowe przystanki w ramach programu powstaną w 7 lokalizacjach. Na liście podstawowej znalazły się: Legnickie Pole, Mirków, Szklarska Poręba Średnia, Ścinawa, Świdnica Zawiszów, Oława Zachodnia, Boguszów-Gorce Dzikowiec.
Na listę rezerwową trafiło osiem następujących lokalizacji (w tym wszystkie planowane nowe przystanki kolejowe we Wrocławiu): Wrocław Stabłowice, Wrocław Zakrzów Wschód, Wrocław Tarnogaj, Kunice, Lubań Miasto, Piotrowice Świdnickie, Strzelce Świdnickie, Studnice.

Za 1 mld zł zbudujemy i odbudujemy przystanki kolejowe oraz wydłużymy perony tam, gdzie obecnie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i dostępną również dla mieszkańców mniejszych miejscowości – informował pod koniec maja minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wszystkie środki, którymi będzie dysponowało Ministerstwo infrastruktury maja być wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, jak również na  sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych. Rządowy program budowy i modernizacji przystanków kolejowych w Polsce ma przyczynić się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców różnych regionów kraju i umożliwić pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

W całej Polsce, dzięki realizacji rządowego programu budowy przystanków kolejowych, mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei. W zależności od potrzeb, przebudujemy perony, zmienimy ich lokalizację lub wybudujemy nowe przystanki. Pasażerowie będą wsiadać do pociągów bezpieczniej i wygodniej – poinformował Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA