Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w KatowicachUrząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Katowicach

Orzech
Orzech
REKLAMA

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) opublikował najświeższy raport pn. "Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Katowicach", który powstał we współpracy z firmami Colliers, Mercer, Randstad i Randstad Sourceright.

Od lat rośnie rola województwa śląskiego w sektorze nowoczesnych usług biznesowych – Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) są w pierwszej piątce w kraju pod względem wielkości tej branży.

W GZM znajduje się 135 centrów usług biznesowych, z czego w samych Katowicach zlokalizowanych jest ich 105. Na drugim miejscu znajdują się Gliwice z 14 centrami, na trzecim ex aequo Chorzów, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec z 3 centrami każdy. W Bytomiu znajdują się 2 centra; a po jednym w Kotlarni, Rudzie Śląskiej, Tychach, Zabrzu i Żernicy.

W centrach na terenie województwa śląskiego zatrudnionych jest prawie 32 tys. pracowników, z czego około 26,6 tys. osób pracuje w Katowicach.

Optymistyczne prognozy na rok 2024 zakładają wzrost zatrudnienia do ponad 35 tys. osób. Warto podkreślić, że wykwalifikowana i wielojęzyczna kadra jest magnesem przyciągającym inwestorów, a pracownicy świadczą wysokospecjalistyczne usługi oparte na wiedzy (KIBS – Knowledge Intensive Business Services).

REKLAMA

Inwestorzy zagraniczni w tej branży pochodzą z 18 państw. Najliczniejsza reprezentacja pochodzi z USA (26), Niemiec (15) oraz Francji (13), a polscy inwestorzy są obecnie właścicielami 35 centrów.

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) jest wiodącą organizacją reprezentującą sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Zrzesza 250 największych firm, wyznacza standardy i kierunki rozwoju branży, w której zatrudnionych jest już ponad 435 tys. osób.

ABSL reprezentuje centra usług wspólnych, outsourcing procesów biznesowych, outsourcing IT oraz centra badawczo-rozwojowe. Misją ABSL jest rozwój potencjału sektora nowoczesnych usług dla biznesu, budowanie konkurencyjnej i zrównoważonej gospodarki, która tworzy nowe, wartościowe miejsca pracy, wspieranie odpowiedzialnego rozwoju biznesu i inwestycji, a także dzielenie się wiedzą, pobudzanie innowacji, wysokiej jakości edukacji oraz zaangażowanie w legislację i komunikację.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA