Świdnicki Park Przemysłowy Na lokalizację Świdnickiego Parku Przemysłowego wybrano Nieruchomość o łącznej powierzchni 6,7321 ha, położoną w województwie dolnośląskim, powiecie świdnickim, Gminie Miasto Świdnica, obręb ewidencyjny: 0003 – Fabryczna, AM 13.
Tereny ulokowane są przy wschodniej granicy miasta, wewnątrz aglomeracji, przy ul. Towarowej, łączącej się z ulicami Kopernika i Westerplatte.
Obecnie teren nie jest użytkowany. Nie występują na nim żadne zabudowania, przeszkody naziemne, odpady, zanieczyszczenia wód powierzchniowych i gruntowych. Dla prezentowanej Nieruchomości ŚPP nie stwierdzono występowania ryzyka zalań bądź obsunięć terenu.
Różnica poziomów terenu na Nieruchomości ŚPP wynosi około 4,5 m. Na podstawie badań geologicznych z 2003 roku wykonanych na potrzeby ul. Towarowej, na głębokości 2 m ppt. nie stwierdzono zwierciadła wody gruntowej.
Nieruchomość ŚPP objęta jest terenem Podstrefy Świdnica Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST – PARK”.
Połączenia drogowe: Obecnie dostęp do Nieruchomości ŚPP zapewnia ulica Towarowa (droga lokalna o nawierzchni bitumicznej, jednojezdniowa, dwupasmowa, o szerokości 7 m ) łącząca się bezpośrednio z ulicami Kopernika (droga powiatowa nr 1990 D, nawierzchnia bitumiczna szerokości 7m, w pełni uzbrojona) oraz Westerplatte (droga wojewódzka nr 382, nawierzchnia bitumiczna, o szerokości 7m).
Opisany układ drogowy połączony jest za pośrednictwem ul. Przemysłowej z drogą krajową nr 35 (Wrocław - autostrada A4- granica państwa).
Odległość od drogi krajowej nr 35 km wynosi ok. 2200 m, natomiast od autostrady A4 - ok. 27,6 km.
Połączenia kolejowe: W odległości ok. 50 m od zachodniej granicy Nieruchomości ŚPP przebiega linia kolejowa nr 285 relacji Wrocław – Świdnica - Jedlina Zdrój. Ponadto istnieje możliwość korzystania
z bocznic kolejowych zlokalizowanych przy wschodniej granicy Nieruchomości ŚPP, na terenie przedsiębiorstwa Wagony Świdnica Greenbrier Company S.A..
Najbliższe lotniska: Wrocław Strachowice – 55 km – jest to lotnisko międzynarodowe pozwalające na odprawę samolotów pasażerskich i transportowych. Przy lotnisku znajduje się terminal towarowy. Mirosławice – 25 km – lotnisko dysponuje trzema trawiastymi pasami startowymi dla awionetek o długości: 1000 m i 2 pasy po 800 m. Na lotnisku mogą lądować samoloty do 5700 kg.
Warunki zagospodarowania
Z dniem 1 stycznia 2004r. utracił moc miejscowy plan ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Świdnicy zatwierdzony uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy nr VIII/68/94 z dnia 9.12.1994r. (Dz. Urz. Województwa Wałbrzyskiego Nr 16 z dnia 16.12.1994 r., poz. 119). W związku z brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy Nieruchomości ŚPP ustalone zostanie w drodze decyzji o warunkach zabudowy, w trybie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Decyzję o warunkach zabudowy wydaje prezydent miasta po uzgodnieniu z organami, o których mowa w art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 27.03.2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) i uzyskaniu uzgodnień lub decyzji wymaganych przepisami odrębnymi.
W decyzji o warunkach zabudowy uwzględnione zostanie bezpośrednie sąsiedztwo działki - tereny przemysłowe fabryki Wagony Świdnica S.A.
W obecnym stanie prawnym dla tego rejonu Świdnicy, w tym dla Nieruchomości ŚPP obowiązują ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Świdnicy, zatwierdzonego uchwałą nr XXX/339/05 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 21.03.2005 r. Zgodnie z przeznaczeniem terenów i kierunkami zmian
w strukturze przestrzennej, przedmiotowa Nieruchomość ŚPP znajduje się w strefie „B” – przemysłowo – wielofunkcyjnej, o następujących symbolach na rysunku obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego:
* U, tj. o funkcji głównej jako teren istniejącej zabudowy usługowej, z funkcją towarzyszącą w postaci ulic dojazdowych i wewnętrznych, ciągów pieszych i rowerowych, parkingów, sieci, obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej;
* Pp, tj. o funkcji głównej jakoteren projektowanych obiektów produkcyjnych, magazynów i składów, z funkcją towarzyszącą w postaci ulic dojazdowych i wewnętrznych, ciągów pieszych i rowerowych, sieci, obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej;
* P tj. o funkcji głównej jako teren istniejących obiektów produkcyjnych, magazynów i składów, z funkcją towarzyszącą w postaci parkingów, garaży, ulic dojazdowych i wewnętrznych, ciągów pieszych i rowerowych, sieci, obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej.
Zgodnie z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego maksymalny współczynniki zabudowy dla Nieruchomości ŚPP wynosi 0,8. Brak jest ustaleń dotyczących ograniczenia wysokości budynków.
http://www.ipdevelopment.pl/node/14