REKLAMA
Znaleziono 3036 wyników
OZE w polskim miksie energetycznym – jak w pełni wykorzystać ten potencjał?artykuł
Pokaż artykuł
OZE w polskim miksie energetycznym – jak w pełni wykorzystać ten potencjał?
W 2022 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 175 TWh. Optymistyczne prognozy zakładają, że do 2030 roku nasz kraj mógłby zwiększyć cel udziału odnawialnych źródeł w końcowym zużyciu energii do 33 proc. Warunkiem jest rozwój energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. O tym, czy w wystarczającym stopniu wykorzystuje się potencjał dostępnych odnawialnych źródeł energii i co należy zrobić, aby wykorzystywać go lepiej rozmawiają goście najnowszego odcinka podcastu E.ON Talks.
PGE i firma ZE PAK należąca do Zygmunta Solorza, powołają spółkę realizującą projekt budowy elektrowni jądrowejartykuł
Pokaż artykuł
PGE i firma ZE PAK należąca do Zygmunta Solorza, powołają spółkę realizującą projekt budowy elektrowni jądrowej
Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały we wtorek, 7 marca porozumienie wstępne dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Poprzez obecność w projekcie PGE, spółka będzie zabezpieczała interes Skarbu Państwa.
Siemens Gamesa Renewable Energy został wybrany dostawcą turbin dla jednego z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Balticaartykuł
Pokaż artykuł
Siemens Gamesa Renewable Energy został wybrany dostawcą turbin dla jednego z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica
Ørsted i Grupa PGE podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 o łącznej mocy ok. 1,5 GW. To największy jak dotąd realizowany w Polsce projekt energetyczny oparty o odnawialne źródła energii. Baltica 2 będzie produkować zieloną energię elektryczną pozwalającą zaspokoić potrzeby ok. 2,4 mln polskich gospodarstw domowych. Ørsted i PGE spodziewają się uruchomienia projektu Baltica 2 do końca 2027 roku.
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego [ZDJĘCIA]
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.
PGE liczy, że rząd wybierze Bełchatów jako lokalizację drugiej elektrowni jądrowej w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
PGE liczy, że rząd wybierze Bełchatów jako lokalizację drugiej elektrowni jądrowej w Polsce
PGE Polska Grupa Energetyczna liczy, że rząd wybierze Bełchatów jako lokalizację drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Prezes polskiego koncernu Dariusz Marzec poinformował w środę 4 grudnia, że spółka rekomenduje rządowi okolice Bełchatowa w woj. łódzkim na lokalizację drugiego etapu budowy polskich elektrowni jądrowych. Argumentował, że przemawiają za tym m.in. sieć elektroenergetyczna i dostępna na miejscu kadra inżynieryjno-techniczna.
[Wrocław] Ziajka przebuduje drogę pod wiaduktem nad ulicą Starogroblowąartykuł
Pokaż artykuł
[Wrocław] Ziajka przebuduje drogę pod wiaduktem nad ulicą Starogroblową
Już wiadomo jaka firma zajmie się przebudową infrastruktury drogowej w rejonie wiaduktu kolejowego n...
Wrocław: Rewitalizacja zabytkowych kamienic przy Witolda niezgodna z przepisami. Inwestor się odwołujeartykuł
Pokaż artykuł
Wrocław: Rewitalizacja zabytkowych kamienic przy Witolda niezgodna z przepisami. Inwestor się odwołuje
Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. chce utworzyć w budynkach przy Księc...
Wrocław: Niemiecki koncern z branży motoryzacyjnej Schaeffler zatrudni docelowo około 900 pracownikówartykuł
Pokaż artykuł
Wrocław: Niemiecki koncern z branży motoryzacyjnej Schaeffler zatrudni docelowo około 900 pracowników
Niemiecka Grupa Schaeffler, jeden z największych europejskich koncernów z branży automotive, zdecydo...
Wrocław: WPB szykuje swoją trzecią inwestycję mieszkaniową na Krzykachartykuł
Pokaż artykuł
Wrocław: WPB szykuje swoją trzecią inwestycję mieszkaniową na Krzykach
Po osiedlach zrealizowanych przy ulicach Siostrzanej i Przyjaźni przychodzi czas na tę przy Skarbowc...
Ruszyły prace na budowie północnego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławiaartykuł
Pokaż artykuł
Ruszyły prace na budowie północnego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia
Miesiąc temu, w lipcu, ruszyły pierwsze prace na budowie północnego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wro...
[śląskie] Gliwice: wiadukt nad DK 88 już gotowyartykuł
Pokaż artykuł
[śląskie] Gliwice: wiadukt nad DK 88 już gotowy
Zakończyła się przebudowa wiaduktu w ciągu ulicy Szymanowskiego nad Drogą Krajową nr 88. Od wczoraj...
[Poznań] Kolegium Zembala Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z kamieniem węgielnymartykuł
Pokaż artykuł
[Poznań] Kolegium Zembala Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z kamieniem węgielnym
Nowe sale dydaktyczne, laboratoria, sale seminaryjne oraz pokoje dla doktorantów, magistrantów i pra...
[Wrocław] Apartamentowiec Zyndrama podąża za trendami ekologicznego budownictwaartykuł
Pokaż artykuł
[Wrocław] Apartamentowiec Zyndrama podąża za trendami ekologicznego budownictwa
W Polsce z roku na rok można zauważyć wzrost zainteresowania ekologicznym budownictwem. Wymierne kor...
Polsko-francuskie konsorcjum rozpoczyna budowę bloku energetycznego w Krośnieartykuł
Pokaż artykuł
Polsko-francuskie konsorcjum rozpoczyna budowę bloku energetycznego w Krośnie
Konsorcjum firm Instal Warszawa i Paprec Energies rozpoczyna budowę Bloku Energetycznego opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Inwestycja powstaje przy ul. Sikorskiego w Krośnie, w sąsiedztwie Elektrociepłowni Krosno. Planowany termin zakończenia prac i oddania instalacji do użytku to wrzesień 2024 roku.
W polskich miastach budynki odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2artykuł
Pokaż artykuł
W polskich miastach budynki odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2
W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna – wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
Blisko 190 mln zł na kolejne wielkie, zielone inwestycje w Gdańskuartykuł
Pokaż artykuł
Blisko 190 mln zł na kolejne wielkie, zielone inwestycje w Gdańsku
Miasto Gdańsk zrealizuje kolejne zielone inwestycje. Po pierwsze – budowę bioelektrociepłowni, czyli instalacji do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z bioodpadów w zamkniętym procesie. Po drugie – realizację drugiego etapu rekultywacji kwatery składowania odpadów. Oba przedsięwzięcia pozwolą znacząco ograniczyć uciążliwości zapachowe, poprawić efektywność zagospodarowania odpadów oraz zwiększyć niezależność energetyczną zakładu. Realizacja inwestycji rozpocznie się już w 2025 roku. Będą kosztować łącznie blisko 190 mln zł.
[Wrocław] Jogra 5 wybuduje duży kompleks biurowo-usługowy przy ulicy Fabrycznejartykuł
Pokaż artykuł
[Wrocław] Jogra 5 wybuduje duży kompleks biurowo-usługowy przy ulicy Fabrycznej
Wrocławska spółka Jogra 5 otrzymała pozwolenie na budowę dużego kompleksu biurowo-usługowego przy ul...
Zielone źródło ciepła w Krakowie coraz bliżejartykuł
Pokaż artykuł
Zielone źródło ciepła w Krakowie coraz bliżej
W lutym br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu wysokiego ciśnienia w ramach inwestycji na terenie krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. To kolejny ważny krok na drodze do zielonej przyszłości miasta w zakresie energetyki i ciepłownictwa.
Wielka inwestycja zwiększająca dostęp do gazu ziemnego w woj. śląskim i małopolskim gotowa! [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Wielka inwestycja zwiększająca dostęp do gazu ziemnego w woj. śląskim i małopolskim gotowa! [FILM]
GAZ-SYSTEM zrealizował kolejną dużą, ważną inwestycję. Spółka uruchomiła 44 kilometrowy gazociąg o średnicy 700 mm, łączący miejscowości Oświęcim i Sławków. Nowa infrastruktura przesyłowa powstała w ramach programu inwestycyjnego „Coal to gas”.
Spotkanie prezydenta Dudy z amerykańskim biznesem. Tematem rozmów polski atomartykuł
Pokaż artykuł
Spotkanie prezydenta Dudy z amerykańskim biznesem. Tematem rozmów polski atom
W Nowym Jorku, (we wtorek 4 marca - dop red. ) trzeciego dnia wizyty Pary Prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z kierownictwem firmy Westinghouse/Bechtel. To główni wykonawcy projektowanej w Polsce elektrowni jądrowej – liderem konsorcjum na etapie projektowania elektrowni jest Westinghouse, a w czasie budowy będzie Bechtel.
REKLAMA