Trwają zaawansowane prace na budowie tzw. Osi Zachodniej we Wrocławiu. Inwestycja składa się z dwóch projektów – przebudowy ul. Kosmonautów na odcinku od kąpieliska Glinianki do skrzyżowania z ul. Fieldorfa (2,2 km) oraz budowy alei Stabłowickiej. Jest to aktualnie największa inwestycja drogowa realizowana w tej części Wrocławia.
Wykonawcą całej inwestycji wartej ponad 181 mln zł jest konsorcjum Bickhardt Bau Polska, Bickhardt Bau AG, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych KBI, Zakład Sieci i Zasilania oraz Instal Lech. Prace zakończą się w 2023 r.
Kluczowym odcinkiem tej trasy będzie powstający, 143-metrowy wiadukt, który budowany jest nad torami kolejowymi, na wysokości działek od ul. Jerzmanowskiej. Dzięki niemu przejazd będzie płynny bez potrzeby stania na rogatkach.
![Materiały inwestora](https://investmap.pl/_i/image/124/124/57980_1200x.jpg)
Drugim zadaniem jest rozbudowa części ul. Kosmonautów do układu dwujezdniowego w zakresie m.in. przebudowy skrzyżowań (z ul. Lewą, Grabową, Trójkątną i Fieldorfa), torowiska, a także ścieżek, zatok i przystanków. Ponadto zwycięzca przetargu utworzy nową ulicę (na terenie przewidzianym pod budowę szpitala) wraz z pętlą autobusową, przystankami i oświetleniem.
Ulica Kosmonautów ma mieć dwa pasy w obu kierunkach na odcinku od kąpieliska Glinianki do ul. Fieldorfa. Wzdłuż drogi powstanie 2,2 km zielonego torowiska.
W ramach przedsięwzięcia zadbano także o zieleń i wody opadowe. Tylko przy Al. Stabłowickiej oraz ul. Kosmonautów posadzonych zostanie ponad 900 drzew. Na tej drugiej ulicy sadzone będą klony, lipy i brzozy o obwodach min. 30 centymetrów, a więc znacznie grubsze niż zazwyczaj.
Inwestycja zakłada, zgodnie z decyzją środowiskową, postawienie ekranów akustycznych.– Skorzystają nie tylko kierowcy, ale także piesi, rowerzyści i pasażerowie MPK – zapewniał Jacek Sutryk, prezydent miasta. – W sumie wybudujemy 4,2 kilometra nowych dróg, 5675 m ścieżek rowerowych, 5875 m chodników, 1050 m ciągów pieszo-rowerowych.
Wykonawcą całej inwestycji wartej ponad 181 mln zł jest konsorcjum Bickhardt Bau Polska, Bickhardt Bau AG, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych KBI, Zakład Sieci i Zasilania oraz Instal Lech. Prace zakończą się w 2023 r.
Część pieniędzy na to przedsięwzięcie stolica Dolnego Śląska otrzymała ze środków Unii Europejskiej.
Źródło filmu: youtube.com/@wfromsky