Jest umowa na projekt Alei Stabłowickiej. Poszerzą też Kosmonautówźródło: mat. inwestora

Jest umowa na projekt Alei Stabłowickiej. Poszerzą też Kosmonautów

Wrocław
REKLAMA
Urzędnicy właśnie podpisali umowę z konsorcjum, które zaprojektuje drugi etap obwodnicy Leśnicy, czyli Aleję Stabłowicką. Inwestycja przewiduje też rozbudowę ulicy Kosmonautów.
Przedstawiciele spółki Wrocławskie Inwestycje we wtorek 28 lutego zawarli kontrakt z konsorcjum firm Egis Polska Inżynieria Sp. z o.o. i BBKS-Projekt Sp. z o.o., opiewający na ponad 2 mln 59 tys. złotych.
REKLAMA
W ciągu 13 miesięcy powstanie teraz projekt Alei Stabłowickiej – od obwodnicy Leśnicy (węzeł powstanie w rejonie ulicy Jerzmanowskiej) do ulicy Kosmonautów
Aleja Stabłowicka, o długości około 1,8 kilometra, będzie drogą jednojezdniową. Projekt obejmuje też poszerzenie ulicy Kosmonautów do dwóch jezdni – na odcinku około 1,1 km, od wlotu Alei Stabłowickiej w kierunku centrum miasta – zapowiada Wojciech Kaim z Wrocławskich Inwestycji.Jak czytamy w wytycznych projektowych, modernizację ulicy Kosmonautów należy tak zaprojektować, aby na trasie tramwajowej możliwe było wprowadzenie dodatkowych przystanków do obsługi nowych terenów inwestycyjnych. 

Aleją Stabłowicką mają z kolei jeździć autobusy – przystanki pojawią się przy rondzie na skrzyżowaniu z ulicą Halicką i Żernicką. Powstanie także pętla autobusowa i przystanek na przedłużeniu ulicy Zakopiańskiej, za skrzyżowaniem z ulicą Kamiennogórską.

Przy zbiegu alei Stabłowickiej i ulicy Kosmonautów planowana jest budowa nowego szpitala onkologicznego, więc projektant będzie musiał wziąć pod uwagę podłączenia, umożliwiające jego przyszłą obsługę. Obie ulicy powinny zostać także wyposażone w drogi rowerowe, a wzdłuż nich staną szpalery drzew.Nie będzie unijnej dotacji?
Niedawno donosiliśmy, że Wrocław może nie dostać unijnej dotacji na budowę Osi Zachodniej w ciągu drogi krajowej nr 94, czyli obwodnicy Leśnicy i Alei Stabłowickiej (wraz z rozbudową ulicy Kosmonautów).

Magistrat chciał zdobyć ponad 233 mln złotych dofinansowania (koszt całego przedsięwzięcia to prawie 297 mln złotych), ale projekt zdobył tylko 48 na 80 punktów i znalazł się na ostatnim miejscu listy rezerwowej.

Jak tłumaczył w rozmowie z portalem InvestMap.pl Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, miasto na pewno odwoła się od tej decyzji.

Gdyby jednak nie udało się zdobyć unijnego finansowania, pod znakiem zapytania stoi realizacja drugiego etapu obwodnicy Leśnicy, czyli Alei Stabłowickiej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA