DODAJ

Wrocław: Miasto szuka wykonawcy Alei Stabłowickiej. Miała już być gotowa [WIZUALIZACJE]

Drogi i mosty / Wrocław
Wrocław: Miasto szuka wykonawcy
Mariusz Bartodziej
2019-12-27 11:54:09
Drogą łączącą obwodnicę Leśnicy z ulicą Kosmonautów kierowcy mieli jeździć już w wakacje.  Ogłoszenie przetargu opóźniało się jednak aż do teraz. Oprócz utworzenia blisko dwukilometrowej trasy, mieszkańcy doczekają się też poszerzenia ul. Kosmonautów. Inwestycja ma pochłonąć niemal 130 milionów złotych.

Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły dzisiaj, 27 grudnia, przetarg na budowę Osi Zachodniej. Zainteresowani mogą zgłaszać się do 6 lutego. O wyborze wykonawcy zadecyduje w 60% cena, a po 10% doświadczenie kierowników budowy i robót drogowych okres okresy gwarancji i rękojmi. Realizacja potrwa dwa lata od dnia podpisania umowy.

Zamówienie jest podzielone na trzy części. Pierwsza obejmuje utworzenie jednojezdniowej Alei Stabłowickiej łączącej węzeł na skrzyżowaniu al. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i ul. Zbigniewa Brzezińskiego z ul. Kosmonautów. Wykonawca zajmie się m.in. stworzeniem ronda w rejonie ul. Halickiej, wiaduktu drogowego, ekranów akustycznych, zatok autobusowych, przystanków oraz ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Drugim zadaniem będzie rozbudowa części ul. Kosmonautów do układu dwujezdniowego w zakresie m.in. przebudowy skrzyżowań (z ul. Lewą, Grabową, Trójkątną i Fieldorfa), torowiska, a także ścieżek, zatok i przystanków. Ponadto zwycięzca przetargu utworzy nową ulicę (na terenie przewidzianym pod budowę szpitala) wraz z pętlą autobusową, przystankami i oświetleniem.

Więcej wizualizacji w galerii.

Ponad cztery kilometry nowych dróg

Ul. Kosmonautów ma mieć dwa pasy w obu kierunkach na odcinku od kąpieliska Glinianki do ul. Fieldorfa. Wzdłuż drogi powstanie 2,2 km zielonego torowiska. Inwestycja zakłada, zgodnie z decyzją środowiskową, postawienie ekranów akustycznych.

Skorzystają nie tylko kierowcy, ale także piesi, rowerzyści i pasażerowie MPK – zapewnia prezydent miasta, Jacek Sutryk. – W sumie wybudujemy 4,2 kilometra nowych dróg, 5675 m ścieżek rowerowych, 5875 m chodników, 1050 m ciągów pieszo-rowerowych.Duże opóźnienie

O Alei Stabłowickiej pisaliśmy w kwietniu 2017 roku. Wówczas Wrocław otrzymał unijną dotację na budowę alei wraz z Osią Inkubacji, w wysokości 233 mln zł. Koszt całego projektu wynosi 297 mln zł, z czego realizacja Alei Stabłowickiej ma pochłonąć około 129 mln zł. Roboty budowlane przy niej miały ruszyć w marcu ubiegłego roku i potrwać do czerwca 2019 r.

Aleja Stabłowicka, o długości około 1,8 kilometra, będzie drogą jednojezdniową. Projekt obejmuje też poszerzenie ulicy Kosmonautów do dwóch jezdni – na odcinku około 1,1 km, od wlotu Alei Stabłowickiej w kierunku centrum miasta – zapowiadał Wojciech Kaim z Wrocławskich Inwestycji.

We wrześniu zeszłego roku donosiliśmy, że realizacja inwestycji się opóźnia (obwodnicę Leśnicy też oddano do użytku, w październiku 2018 r., z opóźnieniem – ponad rocznym). Powodem były problemy z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Projekt był już wówczas gotowy. Przygotowywało go, od początku 2017 roku, konsorcjum firm Egis Polska Inżynieria i BBKS-Projekt Sp. z o.o. Otrzymały przeszło 2 mln zł.

mat. inwestora