Wrocław: Zabytkowe mosty Pomorskie do remontu, rura do ściągnięcia. Jest przetarg źródło: materiały inwestora

Wrocław: Zabytkowe mosty Pomorskie do remontu, rura do ściągnięcia. Jest przetarg

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Miasto zerwało w grudniu umowę z firmą, która miała przełożyć sieć ciepłowniczą, ponieważ nie stawiła się na placu budowy. Teraz szuka wykonawcy, który zajmie się od razu przebudową trzech przepraw wpisanych do rejestru zabytków. Prace potrwają ponad trzy lata.
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły 27 marca przetarg na przebudowę mostów Pomorskich wraz z ciepłociągiem. Zainteresowani mogą zgłaszać się do 29 kwietnia. O wyborze zwycięzcy zadecyduje w 60% cena, w 20% termin gwarancji, a po 10% doświadczenie kierowników budowy oraz robót konstrukcyjno-budowlanych.
Wykonawca będzie miał na realizację zadania 38 miesięcy od dnia podpisania umowy. W ciągu 15 miesięcy ma uzyskać pozwolenie na użytkowanie przełożonej sieci ciepłowniczej.
materiały inwestora

Nowa nawierzchnia, renowacja baszt i przełożenie rury

Zwycięska firma zajmie się przebudową wszystkich trzech zabytkowych mostów Pomorskich: Południowego (powstały w latach 1904-1905), Środkowego (jedna konstrukcja z 1885 roku, druga z 1930 r.) i Północnego (wybudowany w 1930 r.). Prace obejmą m.in. wyrównanie konstrukcji, wymianę płyty pomostowej wraz z nawierzchnią, renowację balustrad i baszt oraz przebudowę torowiska, trakcji, oświetlenia, sieci oraz chodników.
W zakresie przełożenia rury ciepłowniczej z mostu Południowego wykonawca zajmie się wpierw robotami technologicznymi komór startowej (przy ul. Księcia Witolda) i odbiorczej (teren zielony nad Odrą przy ul. Grodzkiej). Pozwoli mu to rozpocząć budowę na głębokości około 20 m dwóch mikrotuneli o długości 141,6 m.
materiały inwestora

Fiasko mimo rozstrzygnięcia

Sieć ciepłownicza miała znaleźć się pod dnem Odry już w tym roku. Wrocławskie Inwestycje wyłoniły w sierpniu, przy piątej próbie, wykonawcę. Włoska firma Cipa Societa per Azioni była gotowa podjąć się zadania za 15 mln 560 tys. zł brutto (miasto wraz z firmą Fortum planowali wydać 16 mln 812 tys. zł). Nie rozpoczęła jednak robót w wyznaczonym terminie, przez co urzędnicy rozwiązali umowę.
REKLAMA
Więcej wizualizacji w galerii.

Pomorska też do remontu

Mieszkańcy mają się doczekać również kompleksowego remontu ul. Pomorskiej. WI rozstrzygnęły w październiku przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, wartej ponad milion złotych. Przebudowany zostanie ponadkilometrowy odcinek.
fot. Mariusz Bartodziej

Miasto inwestuje w mosty

Mosty Pomorskie nie będą jedynymi przeprawami wyremontowanymi w najbliższym czasie. W lutym informowaliśmy o ogłoszeniu przetargu na przebudowę mostów Średzkich, uwzględniającą też prace rewitalizacyjne.
UM Wrocławia
W tym samym miesiącu donosiliśmy, że powstaną nowe mosty Chrobrego, tuż obok obecnych. Docelowo pojadą nim tramwaje. Przebieg ich trasy opisywaliśmy w marcu.
fot. investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA