Wrocław: Kto wyremontuje zabytkowe mosty Pomorskie? Na razie nie ma chętnychźródło: materiały inwestora

Wrocław: Kto wyremontuje zabytkowe mosty Pomorskie? Na razie nie ma chętnych

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Do pierwszego postępowania obejmującego jednocześnie przebudowę przepraw pomiędzy Starym Miastem a Nadodrzem i przełożenie sieci ciepłowniczej nikt się nie zgłosił. Całość prac potrwa ponad trzy lata od momentu, gdy miasto wyłoni wykonawcę i podpisze z nim umowę.
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. unieważniły 15 maja przetarg na przebudowę mostów Pomorskich wraz z ciepłociągiem. Nie wpłynęła żadna oferta, choć urzędnicy wydłużyli termin ich składania (pierwotnie miał minąć 29 kwietnia). Konieczne więc będzie powtórzenie postępowania.
Zgodnie z treścią pierwszego ogłoszenia przyszły wykonawca będzie miał na realizację zadania 38 miesięcy od dnia podpisania umowy. W ciągu 15 miesięcy ma uzyskać pozwolenie na użytkowanie przełożonej sieci ciepłowniczej.
materiały inwestora

Nowa nawierzchnia, renowacja baszt i przełożenie rury

Zwycięska firma zajmie się przebudową wszystkich trzech zabytkowych mostów Pomorskich: Południowego (powstały w latach 1904-1905), Środkowego (jedna konstrukcja z 1885 roku, druga z 1930 r.) i Północnego (wybudowany w 1930 r.). Prace obejmą m.in. wyrównanie konstrukcji, wymianę płyty pomostowej wraz z nawierzchnią, renowację balustrad i baszt oraz przebudowę torowiska, trakcji, oświetlenia, sieci oraz chodników.
W zakresie przełożenia rury ciepłowniczej z mostu Południowego wykonawca zajmie się wpierw robotami technologicznymi komór startowej (przy ul. Księcia Witolda) i odbiorczej (teren zielony nad Odrą przy ul. Grodzkiej). Pozwoli mu to rozpocząć budowę na głębokości około 20 m dwóch mikrotuneli o długości 141,6 m.
materiały inwestora

Fiasko mimo rozstrzygnięcia

Sieć ciepłownicza miała znaleźć się pod dnem Odry już w tym roku. Wrocławskie Inwestycje wyłoniły w sierpniu, przy piątej próbie, wykonawcę. Włoska firma Cipa Societa per Azioni była gotowa podjąć się zadania za 15 mln 560 tys. zł brutto (miasto wraz z firmą Fortum planowali wydać 16 mln 812 tys. zł). Nie rozpoczęła jednak robót w wyznaczonym terminie, przez co urzędnicy rozwiązali umowę.
REKLAMA
Więcej wizualizacji w galerii.

Pomorska też do remontu

Mieszkańcy mają się doczekać również kompleksowego remontu ul. Pomorskiej. WI rozstrzygnęły w październiku przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, wartej ponad milion złotych. Przebudowany zostanie ponadkilometrowy odcinek.
fot. Mariusz Bartodziej

Brakuje środków na inne mosty

Wrocławskim Inwestycjom nie udało się rozstrzygnąć także pozostałych dwóch przetargów dotyczących wrocławskich przepraw. W kwietniu informowaliśmy, że na remont mostów Średzkich, umożliwiających komunikację pomiędzy Leśnicą a Złotnikami, brakuje co najmniej kilku milionów złotych. Miasto planuje wydać nieco ponad 8 mln zł.
UM Wrocławia
Możliwe, że będzie trzeba dołożyć także do budowy nowych mostów Chrobrego, łączących Wielką Wyspę ze Swojczycami. W ubiegłym miesiącu donosiliśmy, że jedyny chętny oczekiwał przeszło 87 mln zł. Tymczasem miasto zamierza wydać 65 mln zł. WI unieważniły przetarg 6 maja.
fot. investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA