Ponad 2 mln złotych za projekt drugiego etapu obwodnicy Leśnicyfot. Jan Augustynowski

Ponad 2 mln złotych za projekt drugiego etapu obwodnicy Leśnicy

Wrocław
REKLAMA
Znamy firmę, która zaprojektuje drugi etap obwodnicy Leśnicy, czyli łącznik do ulicy Kosmonautów, która przy okazji zostanie rozbudowana o drugą jezdnię. Pod znakiem zapytania stoi jednak unijna dotacja dla tego przedsięwzięcia.

Spółka Wrocławskie Inwestycje rozstrzygnęła już przetarg na opracowanie kompletniej dokumentacji projektowej dla budowy Osi Zachodniej we Wrocławiu w ciągu drogi krajowej nr 94, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i sprawowanie nadzoru autorskiego nad tym zadaniem. Wygrała oferta konsorcjum firm Egis Polska Inżynieria Sp. z o.o. i BBKS-Projekt Sp. z o.o., opiewająca na ponad 2 mln 59 tys. złotych.

Chodzi o projekt alei Stabłowickiej – od skrzyżowania z ulicą Jerzmanowską do ulicy Kosmonautów. Budowa tego połączenia to inwestycja powiązana z powstającą już obwodnicą Leśnicy.

– Przetarg na wykonanie projektu dla II etapu obwodnicy Leśnicy, czyli odcinek alei Stabłowickiej w kierunku ul. Kosmonautów (niespełna 2 km) obejmuje także rozbudowę ulicy Kosmonautów do dwóch jezdni – tłumaczył portalowi InvestMap.pl Marek Szempliński, rzecznik prasowy Wrocławskich Inwestycji.

Ulica Kosmonautów zostanie poszerzona od skrzyżowania z ulicą Jeżowską do przecięcia z potokiem Ługowina w okolicy ulicy Lewej.

Jak czytamy w wytycznych projektowych, modernizację ulicy Kosmonautów należy tak zaprojektować, aby na trasie tramwajowej możliwe było wprowadzenie dodatkowych przystanków do obsługi nowych terenów inwestycyjnych. 

Aleją Stabłowicką mają z kolei jeździć autobusy – przystanki pojawią się przy rondzie na skrzyżowaniu z ulicą Halicką i Żernicką. Powstanie także pętla autobusowa i przystanek na przedłużeniu ulicy Zakopiańskiej, za skrzyżowaniem z ulicą Kamiennogórską.

Przy zbiegu alei Stabłowickiej i ulicy Kosmonautów planowana jest budowa nowego szpitala onkologicznego, więc projektant będzie musiał wziąć pod uwagę podłączenia, umożliwiające jego przyszłą obsługę. Obie ulicy powinny zostać także wyposażone w drogi rowerowe, a wzdłuż nich staną szpalery drzew.

Na wszystkie prace wykonawca będzie miał 13 miesięcy od dnia podpisania umowy, oprócz nadzoru autorskiego. Planowany termin zakończenia robót i sprawowania nadzoru to 2 sierpnia 2019 roku.



Nie będzie unijnej dotacji?

Niedawno donosiliśmy, że Wrocław najprawdopodobniej nie dostanie unijnej dotacji na budowę Osi Zachodniej w ciągu drogi krajowej nr 94, czyli obwodnicy Leśnicy i alei Stabłowickiej (wraz z rozbudową ulicy Kosmonautów).

Magistrat chciał zdobyć ponad 233 mln złotych dofinansowania (koszt całego przedsięwzięcia to prawie 297 mln złotych), ale projekt zdobył tylko 48 na 80 punktów i znalazł się na ostatnim miejscu listy rezerwowej.

Jak tłumaczył w rozmowie z portalem InvestMap.pl Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, miasto na pewno odwoła się od tej decyzji.

 Inwestorzy, choćby Lufthansa, wybierali lokalizację pod swoje inwestycje między innymi ze względu na powstającą obwodnicę Leśnicy, która zapewni połączenie z lotniskiem. To bardzo ważne przedsięwzięcie drogowe, nie rozumiem, dlaczego nasz wniosek się nie zakwalifikował – mówił Maciej Bluj.

Gdyby jednak nie udało się zdobyć unijnego finansowania, pod znakiem zapytania stoi realizacja drugiego etapu obwodnicy Leśnicy, czyli budowy łącznika do ulicy Kosmonautów, wraz z jej rozbudową.

Na razie nic w tym temacie się nie zmienia, jesteśmy na etapie projektowania tego przedsięwzięcia – zapewnia Maciej Bluj.



Budują obwodnicę Leśnicy

Przypomnijmy, budowa obwodnicy Leśnicy, która połączy ulicę Średzką z Graniczną, pełną parą ruszyła jesienią 2015 roku. Powstaje tam droga jednojezdniowa dwukierunkowa o łącznej długości 7,1 kilometra

Pojawi się pięć skrzyżowań (z ul. Trzmielowicką, Miodową, Piołunową, Osiniecką i Rdestową), a także most nad Bystrzycą i dwa wiadukty: nad bocznicą kolejową do portu lotniczego i aleją Stabłowicką.

Cała obwodnica podzielona jest na dwa odcinki: pierwszy to fragment od ronda przy ul. Granicznej do rzeki Bystrzycy (czyli część alei Stabłowickiej), drugi wiedzie od rzeki do ulicy Średzkiej (Oś Inkubacji).

Inwestycję, opiewającą na 130 mln złotych, realizuje Skanska.
REKLAMA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA