Wrocław: Samorząd województwa ogłosił przetarg na budowę nowego szpitala za 560 mln zł

Wrocław: Samorząd województwa ogłosił przetarg na budowę nowego szpitala za 560 mln zł

Orzech
Orzech
REKLAMA
Samorząd województwa dolnośląskiego ogłosił przetarg na budowę nowego szpitala o profilu onkologiczno-pulmunologicznym we Wrocławiu. Inwestycja ma zostać zrealizowana w trybie "zaprojektuj – wybuduj – sfinansuj".
Nowy szpital ma pomieścić maksymalnie 600 łóżek, a koszt jego budowy (wraz z wyposażeniem) szacowany jest aktualnie na kwotę 560 mln zł (pierwotne plany i wycena mówiła o inwestycji rzędu 440 mln zł). 
W ramach inwestycji przewidziano blok operacyjny na 10-12 sal, gdzie rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów.
Oprócz standardowej części medycznej (w tym ambulatorium) powstanie też oddział rehabilitacji (m.in. dla kobiet po mastektomii) oraz hotel dla pacjentów, którzy nie muszą leżeć na oddziale, ale wymagają codziennych zabiegów, takich jak chemia, oraz dla rodzin pacjentów. Spółka chce również wybudować pracownie badawczo-naukowe i laboratoria, w których prowadzono by badania genetyczne i pracowano nad nowymi metodami leczenia raka.
W szpitalu ma powstać także przychodnia przyszpitalna z 25 poradniami specjalistycznymi. Ma to być jeden z najnowocześniejszych szpitali onkologicznych w Europie. Ośrodek ma koordynować leczenie nowotworów na całym Dolnym Śląsku.
REKLAMA
Nowe Dolnośląskie Centrum Onkologii ma powstać przy skrzyżowaniu ul. Kosmonautów i nowo projektowanej Alei Stabłowickiej we Wrocławiu, w bezpośrednim sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka. 
Docelowo przeniesione zostaną do nowego obiektu wszystkie oddziały, poradnie i pracownie Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc mieszczące się obecnie w obiekcie szpitalnym przy pl. Hirszfelda
Gdy powstanie nowy szpital, budynki po DCO na Hirszfelda zostaną wystawione na sprzedaż.
Dolnośląskie szpitale onkologiczne przyjmują ok. 80 tys. pacjentów rocznie. Prognozuje się, że do 2024 roku liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć nawet o 20 proc. Samorząd chce, do tego czasu inwestycja była gotowa.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA