Wrocław: Urząd Marszałkowski sprzedał dawny hotel pielęgniarek na Borkufot. investphoto.pl

Wrocław: Urząd Marszałkowski sprzedał dawny hotel pielęgniarek na Borku

REKLAMA
Nieruchomość znajdująca się przy ulicy Grójeckiej 12-14 została sprzedana za ponad 1,3 mln zł. Do przetargu przystąpił jeden uczestnik – spółka Pecorino Investment Sp. z o.o. Sp. k., w której członkiem zarządu jest Zbigniew Maćkow, wrocławski architekt.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnął 9 stycznia pierwszy przetarg na zakup działek nr 83/4 oraz 83/5 o łącznej powierzchni prawie 2 tys. mkw. Cena wywoławcza, zwolniona z podatku, wynosiła 1 mln 310 tys. zł. Warszawska spółka Pecorino Investment, w której jednym z dwóch członków zarządu jest Zbigniew Maćkow, zapłaciła 1 mln 323 tys. 100 zł.
UM Wrocławia
Większa z działek, nr 83/5, jest porośnięta trawami i krzewami. Natomiast na tej o numerze 83/4 mieści się dawny dwukondygnacyjny, podpiwniczony hotel pielęgniarek z nieużytkowym poddaszem. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 378,1 mkw., nie uwzględniając pomieszczeń wspólnych, czyli piwnicy, poddasza, korytarza, wnęk i klatek schodowych. Znajduje się w nim osiemnaście lokali, składających się z pokoju, przedpokoju, aneksu kuchennego oraz łazienki, o metrażach od 15,5 do 27,9 mkw. Dziewięć z nich jest zamieszkanych.
Wydanie nieruchomości nabywcy nastąpi po przeniesieniu na każdego z obecnych dziewięciu lokatorów praw własności lokali mieszkalnych położonych we Wrocławiu, o powierzchni i standardzie odpowiadającym co najmniej powierzchni i standardowi lokalu zajmowanego przez każdego z dziewięciu najemców – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.
Nowy właściciel nieruchomości ma na to dwa lata od dnia zakupu nieruchomości. Lokatorzy muszą wyrazić zgodę na nabycie nowego lokalu, jednak gdy trzykrotnie odmówią, zobowiązanie firmy wygaśnie.
fot. investphoto.pl
Dla sprzedanego terenu nie ma obowiązującego planu miejscowego. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia, jest przeznaczony pod kameralną zabudowę mieszkaniową.
fot. investphoto.pl

W planach także sprzedaż szpitala przy Wiśniowej

Urząd Marszałkowski chce sprzedać również nieruchomość zlokalizowaną na osiedlu Powstańców Śląskich, o czym pisaliśmy w grudniu.
REKLAMA
5 grudnia ogłosił trzeci przetarg na sprzedaż działek, o łącznej powierzchni 2,38 ha, przy alei Wiśniowej 36, ul. Sztabowej 93, 95, 97, ul. Sudeckiej 92-96, na których znajduje się kompleks dawnego szpitala. Nowego właściciela mamy poznać 13 lutego. Będzie musiał zapłacić co najmniej 28 mln zł – tyle wynosi cena wywoławcza już od pierwszej licytacji. Do poprzednich przetargów nikt nie przystąpił.
fot. investphoto.pl
W kompleksie przy alei Wiśniowej przez wiele lat działał Okręgowy Szpital Kolejowy. Zlikwidowano go w 2010 roku – wówczas jego działalność przejęła placówka medyczna im. Marciniaka. Od 2015 roku budynki stoją puste, ponieważ pacjenci i lekarze przenieśli się do nowego szpitala wojewódzkiego przy ulicy Fieldorfa na Stabłowicach.
Plan miejscowy przewiduje na terenie opuszczonego kompleksu zabudowę wielorodzinną. Jako uzupełnienie, mogą tam powstać domy jednorodzinne, obiekty handlowe, usługowe, produkcyjne, czy magazynowe.
Na obszarze o powierzchni 23 836 mkw. znajduje się czternaście obiektów. Ich łączna pow. użytkowa wynosi blisko 12 tys. mkw., a nieużytkowa (m.in. pomieszczenia techniczne, magazynowe, piwnice) o 5 tys. więcej.
Budynki wymagają wykonania niezbędnych remontów – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.
fot. investphoto.pl
Największą powierzchnię, 3,5 tys. mkw., zajmuje znajdujący się po wschodniej stronie główny, trzykondygnacyjny budynek szpitala z 1901 roku. Z tego samego okresu pochodzą kotłownia, sterylizatornia, obiekt gospodarczy, dawne prosektorium oraz izba przyjęć. Na krótko przed I wojną światową dobudowano jeszcze przychodnię wzdłuż północnej granicy oraz oddziały łóżkowe wzdłuż zachodniej. W 1950 roku powstał budynek warsztatowo-garażowy, a w latach 70. i 80. trafostacja i agregatownia, tlenownia, portiernia, magazyn odpadów medycznych oraz obiekt diagnostyczno-zabiegowy.
Zgodnie z zawiadomieniem z 15.05.2017 toczy się postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych zespołu budowlanego dawnego Szpitala Izraelickiego, następnie Szpitala Kolejowego, przy al. Wiśniowej 36, ul. Sudeckiej 92, 94, 96, i Sztabowej 93, 95, 97 w granicach działek 42/1, 42/2, 42/3, 42/4, złożonego z budynków: A (główny obiekt szpitalny), B (kotłownia), C (budynek gospodarczy), E (sterylizatornia wewnątrz dziedzińca), F (dawne prosektorium), G (przychodnia), I (oddziały łóżkowe), J (izba przyjęć) – informują urzędnicy w dokumencie.
fot. investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA