Poszpitalne budynki przy Bujwida pójdą do rozbiórki?

Poszpitalne budynki przy Bujwida pójdą do rozbiórki?

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
W poniedziałek 10 kwietnia złożono wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynków przy ulicy Bujwida 44-44f. Chodzi o kompleks, w którym do niedawna mieściła się m.in. Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej czy Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych.
Poszpitalne budynki należą do wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Zapytaliśmy przedstawicieli uczelni, czy teren ten zostanie wystawiony na sprzedaż.
Nie ma jeszcze decyzji w sprawie tej lokalizacji – informuje Monika Maziak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Przedstawiciele uczelni nie potwierdzają też, że budynki pójdą do rozbiórki.
REKLAMA
Żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły – zaznacza Monika Maziak.
Dodajmy, że kompleks przy ulicy Bujwida 44 figuruje w gminnej ewidencji zabytków, ale nie jest wpisany do rejestru zabytków.


Drugie życie wrocławskich szpitali

Jak niedawno donosiliśmy, w dawnym szpitalu przy ulicy Poniatowskiego powstanie 270 mieszkań – część w nowo wybudowanych obiektach, a część w zrewitalizowanej część kompleksu.Lokum Deweloper kupił tę nieruchomość od Uniwersytetu Medycznego za 16,5 mln złotych. Powstanie tam osiedle Lokum Vena o podwyższonym standardzie. 

Od dłuższego czasu trwa już zakrojony na bardzo szeroką skalę projekt deweloperski na terenie dawnego szpitala im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II. Na początku 2014 roku działkę o powierzchni ponad 2,6 hektara kupiła za niemal 36 mln złotych wrocławska firma i2 Development.Dawny szpital zmieni się w Bulwar Staromiejski, czyli kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy składający się z 14 budynków.

– Łącznie powstanie tam niemal 30 tys. metrów kwadratowych usług, biur i apartamentów – zapowiadał Marcin Misztal, wiceprezes zarządu i2 Development.

Wiosną 2016 roku nowego właściciela znalazł też dawny szpital dziecięcy przy alei KasprowiczaOd urzędu marszałkowskiego – za blisko 13 mln złotych – kupiła go warszawska firma deweloperska Arche, która ma na koncie m.in. budowę kilku osiedli w stolicy, a także renowację zamku w Janowie Podlaskim i Pałacu Łochów.Arche przejęło budynek główny dawnego Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego im. Korczaka o powierzchni prawie 4 tys. metrów kwadratowych i budynek "B", którego powierzchnia to ponad 2 tys. metrów kwadratowych. 

Ma tam powstać hotel, inwestor nie wyklucza też stworzenia centrum rehabilitacyjnego. Całe przedsięwzięcie ma pochłonąć około 70 mln złotych.

Inny dawny szpital – przy ulicy Dyrekcyjnej – został już zrewitalizowany i powstało tam Angel CareDwa budynki – jeden wzniesiony pod koniec XIX wieku, a drugi dobudowany w latach 30-tych XX wieku – przeszły generalny remont i zostały przystosowane do nowej funkcji.


W otwartym w maju 2016 roku centrum znajdują się apartamenty dla seniorów z usługami i opieką medyczną, dom opieki, a także centrum chorób demencyjnych.

Urząd marszałkowski szykuje się już do sprzedaży dwóch kolejnych szpitali. To obiekty przy ul. Traugutta i alei Wiśniowej, które od zeszłego roku stoją puste, bo placówki zostały przeniesione do nowego szpitala wojewódzkiego przy ul. Fieldorfa na Stabłowicach.

Jako pierwszy pod młotek pójdzie kompleks przy alei Wiśniowej, gdzie przez wiele lat działał Okręgowy Szpital Kolejowy. Uchwałę dotyczącą przeznaczenia do sprzedaży tej nieruchomości zarząd Dolnego Śląska podjął pod koniec lutego, a w marcu do wiadomości został podany wykaz tej nieruchomości. Cena wywoławcza to 28 mln złotych.

Łączna powierzchnia kompleksu to 2,3786 hektara. Na tym terenie stoi 14 poszpitalnych budynków o łącznej powierzchni użytkowej prawie 12 tys. metrów kwadratowych. Budynki wymagają remontu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA