We Wrocławiu powstanie nowy, wielki Szpital Onkologiczny za 700 milionów złotych źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

We Wrocławiu powstanie nowy, wielki Szpital Onkologiczny za 700 milionów złotych

WIZUALIZACJE
REKLAMA
Kolejny ważny krok w realizacji jednej z priorytetowych inwestycji samorządu Województwa Dolnośląskiego. Specjaliści zdecydowali, jaki kształt powinien mieć Nowy Szpital Onkologiczny, który ma zostać wybudowany we Wrocławiu.
Obiekt powstanie przy skrzyżowaniu ul. Kosmonautów i alei Stabłowickiej na działce o powierzchni 22 hektarów, w pobliżu Dolnośląskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka. Zostanie zaprojektowany w ten sposób, by był jak najbardziej funkcjonalny i przyjazny dla pacjentów. 
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Inwestycja realizowana jest przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. W ramach pierwszego etapu projektowania, konsorcjum trzech firm Graphit Sp. z o.o., N+ Parametric Design Mieszko Niedźwiedzki i ECM Group Polska S.A. przygotowało 3 propozycje koncepcji funkcjonalno-użytkowych przyszłego szpitala, z których specjaliści wyłonili tę najbardziej optymalną.
- Naszym priorytetem jest utworzenie w stolicy Dolnego Śląska bardzo silnego ośrodka onkologicznego, zapewniającego kompleksową opiekę pacjentom. Chcemy również, aby koordynował on leczenie nowotworów w całym regionie – zapewnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
- Wybraliśmy koncepcję architektoniczną, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania względem Nowego Szpitala Onkologicznego. Przy wyborze kierowaliśmy się przede wszystkim funkcjonalnością i użytecznością budynku, aby zapewnić pacjentom najwyższy komfort i ułatwić przemieszczanie się – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Nowy Szpital Onkologiczny w liczbach

REKLAMA
Dolnośląskie Centrum Onkologii powierzchnią zabudowy dorówna obszarowi wrocławskiego Rynku. Lekarze i pacjenci do dyspozycji będą mieli około 100 tys. m2. Na 25 oddziałach szpitalnych znajdzie się 15 sal operacyjnych i stanie ponad 700 łóżek. Lekarze będą wykonywać ponad 10 tys. zabiegów i 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych rocznie, a profesjonalną pomoc i dostęp do najnowocześniejszego sprzętu medycznego uzyska 30 tys. pacjentów. Koncepcja przewiduje budowę około 1,3 tys. miejsc parkingowych i 29 stojaków dla rowerów. Koszt inwestycji to 700 mln zł, z czego 300 mln zł pochodzi z budżetu państwa. Nowa placówka połączy w jedno dotychczasowe Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc.
- Jednostki te realizując świadczenia wobec pacjentów korzystają z podobnej ścieżki diagnostycznej i terapeutycznej. Nowy szpital umożliwi optymalne wykorzystanie wspólnego potencjału, co będzie niezwykle korzystne dla naszych pacjentów. Inwestycja zapewni synergię dotychczas realizowanych świadczeń, wyraźnie rozszerzy możliwości diagnostyczno-terapeutyczne, kadrowe, infrastrukturalne i sprzętowe, co nie jest możliwe w obecnej, rozproszonej lokalizacji – tłumaczy dr Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Nowe Dolnośląskie Centrum Onkologii będzie funkcjonowało w unitowym systemie leczenia. Unit, rozumiany jako jednostka organizacyjna, to zespół lekarzy, którzy zajmują się kwalifikacją, doborem strategii leczenia i kontrolą po jego zakończeniu pacjentów chorujących na dany nowotwór. W tym systemie niezwykle istotny jest także układ funkcjonalno-przestrzenny danego obszaru. Dzięki takiemu rozwiązaniu terapie stają się bardziej zindywidualizowane i skuteczniejsze.
W DCO pacjenci otrzymają pełen zakres nowoczesnego i kompleksowego leczenia onkologicznego oraz pulmonologicznego w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym od diagnostyki, poprzez indywidualnie dobraną terapię, aż do wsparcia psychologicznego chorych oraz ich rodzin.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Obecnie trwają dalsze prace nad projektem nowego szpitala. Jego ostateczny kształt poznamy na początku przyszłego roku, kiedy dopracowana zostanie koncepcja architektoniczna zawierająca między innymi ostateczną koncepcję bryły i jej detali, a także rozwiązania instalacyjne i opis możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Planowany termin uruchomienia placówki to 2025 rok.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Komentarze (9)

Napisz komentarz
Dada(gość)
Nowa RWPG we Wrocławiu-Brawo!!!
Złotniki(gość)
@
Sebek
(gość)
Czyli gdzie ton ma być dokładnie ?
Skrzyżowanie Kosmonautów z Fieldorfa - będzie to stało w tym polu, przedłużenie Fieldorfa na południe (al. Stabłowicka) w kierunku lotniska.
PL(gość)
Jaka klasa energetyczna? Czy na dachu będzie fotowoltaika aby zmniejszyć koszty eksploatacji?
PL(gość)
Jaka klasa energetyczna? Czy na dachu będzie fotowoltaika aby zmniejszyć koszty eksploatacji?
leon leon(gość)
piękny! na wizualizacji .
pol(gość)
świetna koncepcja! brawo Wrocław!
Seba(gość)
Dlaczego nie będzie centrum krwiodawstwa? !!!
Sebek(gość)
Czyli gdzie ton ma być dokładnie ?
Miodek(gość)
Nie ma czegoś takiego jak "najbardziej optymalny".
REKLAMA