Wrocław: Ruszyły pierwsze prace związane z budową nowego, wielkiego Szpitala Onkologicznego źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Wrocław: Ruszyły pierwsze prace związane z budową nowego, wielkiego Szpitala Onkologicznego

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA
Na działce na której zostanie wybudowany nowy, wielki Szpital Onkologiczny we Wrocławiu pojawili się archeolodzy i saperzy. To kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia tej ogromnej inwestycji, która ma kosztować około 700 milionów złotych.
Działka przy skrzyżowaniu ul. Kosmonautów i alei Stabłowickiej ma powierzchnię 22 hektarów. Nowy obiekt ostanie zaprojektowany w ten sposób, by był jak najbardziej funkcjonalny i przyjazny dla pacjentów. 
Nowy szpital połączy w jedną całość Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc. Planowany przez inwestora - samorząd Województwa Dolnośląskiego, termin uruchomienia placówki to 2025 rok. Nowy szpital będzie w stanie przyjąć tysiące pacjentów rocznie.
- Do tej pory pracowaliśmy nad wyborem koncepcji budowy nowego szpitala oraz przygotowaniem dokumentacji. Cieszę się, że dziś możemy zobaczyć pierwsze fizyczne postępy prac związane z przygotowaniem terenu przez archeologów i saperów. Ta niezwykle ważna dla Dolnoślązaków inwestycja nabiera realnego kształtu, choć przed nami jeszcze wiele wyzwań. Budowa nowego szpitala onkologicznego to priorytet dla samorządu województwa. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji nie tylko w skali naszego województwa, ale również w skali całego kraju - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
- Rozmowy na temat budowy nowego szpitala onkologicznego trwają od 20 lat, dziś wreszcie możemy powiedzieć, że ta kluczowa dla Dolnego Śląska inwestycja staje się rzeczywistością. Fizyczne efekty prac są już zauważalne. Prace archeologiczne i saperskie wprawdzie są elementem przygotowawczym pod budowę inwestycji, ale jest to istotny etap, od którego zależą dalsze postępy prac.
REKLAMA
Zadaniem saperów będzie sprawdzenie gruntu pod względem bezpieczeństwa i niezwłoczna reakcja w razie wykrycia w ziemi zagrożenia, takiego jak np. powojenne niewybuchy, niewypały czy pociski.
Na terenie działki na której zostanie wybudowany nowy szpital znajdują się również dwa stanowiska archeologiczne. Zakończenie wszystkich prac saperskich i archeologicznych, które będą kosztowały 1,9 mln zł zaplanowane jest na koniec 2021 roku.
Powoli dobiegają również końca prace nad drugim etapem Planu Funkcjonalno-Użytkowego dla nowego szpitala, czyli koncepcja architektoniczna.
Jednocześnie trwają prace związane z połączeniem Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych Onkologii z Dolnośląskim Centrum Onkologii, które zaplanowane jest na lipiec 2021 roku. Natomiast połączenie Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc z dwoma pozostałymi szpitalami planowane jest przez samorząd Województwa Dolnośląskiego na koniec bieżącego roku.

Inwestycja realizowana jest przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. W ramach pierwszego etapu projektowania, konsorcjum trzech firm Graphit Sp. z o.o.N+ Parametric Design Mieszko Niedźwiedzki i ECM Group Polska S.A. przygotowało 3 propozycje koncepcji funkcjonalno-użytkowych przyszłego szpitala, z których specjaliści wyłonili tę najbardziej optymalną.

- Naszym priorytetem jest utworzenie w stolicy Dolnego Śląska bardzo silnego ośrodka onkologicznego, zapewniającego kompleksową opiekę pacjentom. Chcemy również, aby koordynował on leczenie nowotworów w całym regionie – zapewnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


- Wybraliśmy koncepcję architektoniczną, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania względem Nowego Szpitala Onkologicznego. Przy wyborze kierowaliśmy się przede wszystkim funkcjonalnością i użytecznością budynku, aby zapewnić pacjentom najwyższy komfort i ułatwić przemieszczanie się – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Nowy Szpital Onkologiczny w liczbach

Dolnośląskie Centrum Onkologii powierzchnią zabudowy dorówna obszarowi wrocławskiego Rynku. Lekarze i pacjenci do dyspozycji będą mieli około 100 tys. m2. Na 25 oddziałach szpitalnych znajdzie się 15 sal operacyjnych i stanie ponad 700 łóżek. Lekarze będą wykonywać ponad 10 tys. zabiegów i 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych rocznie, a profesjonalną pomoc i dostęp do najnowocześniejszego sprzętu medycznego uzyska 30 tys. pacjentów. Koncepcja przewiduje budowę około 1,3 tys. miejsc parkingowych i 29 stojaków dla rowerów. Koszt inwestycji to 700 mln zł, z czego 300 mln zł pochodzi z budżetu państwa. Nowa placówka połączy w jedno dotychczasowe Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc.

- Jednostki te realizując świadczenia wobec pacjentów korzystają z podobnej ścieżki diagnostycznej i terapeutycznej. Nowy szpital umożliwi optymalne wykorzystanie wspólnego potencjału, co będzie niezwykle korzystne dla naszych pacjentów. Inwestycja zapewni synergię dotychczas realizowanych świadczeń, wyraźnie rozszerzy możliwości diagnostyczno-terapeutyczne, kadrowe, infrastrukturalne i sprzętowe, co nie jest możliwe w obecnej, rozproszonej lokalizacji – tłumaczy dr Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.


Nowe Dolnośląskie Centrum Onkologii będzie funkcjonowało w unitowym systemie leczenia. Unit, rozumiany jako jednostka organizacyjna, to zespół lekarzy, którzy zajmują się kwalifikacją, doborem strategii leczenia i kontrolą po jego zakończeniu pacjentów chorujących na dany nowotwór. W tym systemie niezwykle istotny jest także układ funkcjonalno-przestrzenny danego obszaru. Dzięki takiemu rozwiązaniu terapie stają się bardziej zindywidualizowane i skuteczniejsze.

DCO pacjenci otrzymają pełen zakres nowoczesnego i kompleksowego leczenia onkologicznego oraz pulmonologicznego w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym od diagnostyki, poprzez indywidualnie dobraną terapię, aż do wsparcia psychologicznego chorych oraz ich rodzin.


Obecnie trwają dalsze prace nad projektem nowego szpitala. Jego ostateczny kształt poznamy za kilka tygodni, kiedy dopracowana zostanie koncepcja architektoniczna zawierająca między innymi ostateczną koncepcję bryły i jej detali, a także rozwiązania instalacyjne i opis możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Planowany termin uruchomienia placówki to 2025 rok.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA