Szpital Pediatryczny - pierwsze prace ruszyły

Szpital Pediatryczny - pierwsze prace ruszyły

Warszawa
REKLAMA

Ruszyły prace na terenie budowy Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nowy budynek powstanie na działce przy ulicy Żwirki i Wigury będącej własnością uczelni. Wartość działki to 54 mln złotych. Nowy budynek zastąpi ten, który znajduje się obecnie przy ulicy Działdowskiej. Do końca tego roku ekipy budowlane będą oczyszczały i zbroiły teren, na którym powstanie budynek szpitala. Przebudowana zostanie sieć wodociągowa, kanalizacyjna i energetyczna.

 

5 września 2011 roku ogłoszono przetarg na generalnego wykonawcę budowy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w marcu 2012 roku zostanie wyłoniony generalny wykonawca. Następny ważny etap budowy rozpocznie się w kwietniu 2012 roku. Jej zakończenie zaplanowano na trzeci kwartał 2014 roku. - Krok po kroku prowadzimy inwestycję szpitala pediatrycznego, który jest tak ważny nie tylko dla naszej Uczelni, ale dla Warszawy. Dzisiaj widać już realne prace na terenie budowy obiektu. Bardzo się cieszymy, że udaje nam się sprawnie realizować tak wielkie przedsięwzięcie, i że w 2014 roku najmłodsi pacjenci będą mieli nowy wspaniały obiekt, w którym nasi lekarze będą mogli im pomagać - mówi profesor Marek Krawczyk.

 

REKLAMA

Budowa szpitala to wieloletnia inwestycja. Do nowego budynku zostaną przeniesione zakłady i kliniki z Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego znajdującego się przy ulicy Marszałkowskiej i Działdowskiej. Na dzień dzisiejszy szpital przyjmuje około 60% dzieci ze stolicy i regionu. Budowa finansowana jest z budżetu państwa. Koszt powstania szpitala i jego całkowitego wyposażenia pochłonie 545,5 mln złotych. W 2011 roku uczelnia otrzymała z budżetu państwa 17,2 mln. W przyszłym roku otrzyma dodatkowe 127 mln, w 2013 - 197 mln, a w ostatnim roku budowy około 200 mln złotych. W obiekcie znajdzie się 527 łóżek, w tym 430 pediatrycznych, 57 neonatologicznych i 40 położniczych.

 

W skład struktury szpitala wejdą: Izba Przyjęć i Szpitalny Oddział Ratunkowy, Kliniki i Oddziały Zachowawcze, Kliniki i Oddziały zabiegowe, Klinika Położnictwa i Ginekologii, Klinika Neonatologii, Zakłady Diagnostyczne, Zakłady Terapeutyczne i Jednostki Ambulatoryjne. Na dachu budynku przewidziano budowę lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, powstanie też parking wielopoziomowy na ponad 400 pojazdów. Projekt zakłada, że szpital będzie się składał z trzech brył połączonych przeszklonym pasażem. Autorami koncepcji architektoniczno-urbanistycznej jest pracownia Open Architekci sp. z  o.o. Całkowita powierzchnia szpitala wyniesie 97 tysięcy mkw., powierzchnia użytkowa 40 tysięcy mkw., a kubatura prawie 400 tysięcy metrów sześciennych, co sprawia, że będzie to jedna z największych tego typu placówek w Polsce.

mk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA