Hotele, biurowce i mieszkania. Wokół placu Wolności zaroiło się od inwestycjifot. Jan Augustynowski

Hotele, biurowce i mieszkania. Wokół placu Wolności zaroiło się od inwestycji

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Budowa Narodowego Forum Muzyki i przebudowa ulicy Zamkowej dały impuls do rozwoju całej okolicy wokół placu Wolności. Kilka inwestycji jest w trakcie, kolejne są na etapie przygotowań.
REKLAMA
Zakończyła się już gruntowna przebudowa kamienicy przy placu Wolności 4, w której pod koniec XIX wieku urodził się, a potem mieszkał i pracował, wybitny fizyk i noblista Max Born. Budynek należący obecnie do spółki Integrit, po kapitalnym remoncie prezentuje się okazale.
Dwie pierwsze kondygnacje (poziom -1 i 0) przeznaczono na działalność gastronomiczną: mieszczą się tam cztery sale restauracyjne o powierzchni od 80 do 92 metrów kwadratowych.

Pozostałe piętra (od 1 do 5) to powierzchnie biurowe – na każdej kondygnacji jest około 260 metrów kwadratowych przestrzeni. Do części biurowej prowadzi wydzielone, reprezentacyjne, odrębne wejście oraz winda osobowa.

– Budynek klasy A został wyposażony w instalacje klimatyzacji, instalację kontroli dostępu, ochronę fizyczną, instalację sygnalizacji pożaru, nowoczesną windę oraz szereg innych udogodnień ułatwiających prowadzenie biznesu – zachwalają przedstawiciele inwestora.Dodają, że część biurowa zaprojektowana została w formie otwartej, umożliwiając dostosowanie wynajmowanej powierzchni pod aranżację przestrzeni i oczekiwania najemców. Obecnie do wynajęcia pozostało około 1300 metrów kwadratowych powierzchni.

Biurowiec i mieszkania wzdłuż Zamkowej

Wzdłuż ulicy Zamkowej – między placem Wolności a ulicą Kazimierza Wielkiego – planowane są dwie kolejne inwestycje.

Dużą działkę pomiędzy ulicą Kazimierza Wielkiego, Zamkową i placem Franciszkańskim kupiła pod koniec 2013 roku od magistratu za nieco ponad 6 mln złotych spółka Tekton.

Przedstawiciele inwestora zapowiadali wówczas, że powstanie tam budynek biurowo-usługowy, a projekt całej inwestycji przygotowała APA Hubka.

Na początku 2014 roku teren, na którym wcześniej mieścił się darmowy parking, ogrodzono, a potem rozpoczęły się tam prace archeologiczne. Właściwa budowa jednak do dziś nie ruszyła.Mniejszą z działek, które w 2013 roku miasto wystawiło na sprzedaż – przy placu Wolności 6 – za 1,9 mln złotych kupiło Space4U Development, które wybudowało budynki mieszkalne przy ulicy Braterskiej 16 i Witolda 80. Ma tam stanąć budynek mieszkalno-usługowy. O tej inwestycji na razie jednak cisza.

Dwa hotele przy placu Wolności

Od dłuższego czasu trwa przebudowa zabytkowej kamienicy przy placu Wolności 10. Swoją siedzibę miał tam m.in. Reichsbank, czyli bank centralny Rzeszy, a do niedawna budynek należał do BZ WBK.

Powstanie tam hotel AC by Marriott, pierwszy obiekt tej marki w naszym kraju (i czwarty obiekt należący do marki Marriott w Polsce).

– To nasza marka lifestyle'owa, obecna w kilka krajach Europy, a także w USA i Kanadzie. Teraz wejdzie do Polski – tłumaczył pod koniec 2015 roku Maciej Knyrek, general manager AC Hotel by Marriott Wrocław.

Hotel ma przyjąć pierwszych gości na przełomie 2016 i 2017 roku. Znajdzie się w nim około setki pokojów, a także duży klub fitness z basenem i restauracja.Bardziej odległe są perspektywy związane z budową od podstaw zupełnie nowego hotelu na działce między Operą Wrocławską a Narodowym Forum Muzyki.

Teren w 2011 roku za 5,4 mln złotych kupił od magistratu Holding Liwa, do którego należy m.in. hotel Monopol. Budowa nowego obiektu miała ruszyć w 2013 roku, ale tak się nie stało.

Na początku 2016 roku przedstawiciele holdingu zapowiedzieli jednak, że są już na zaawansowanym etapie jeśli chodzi o projekt nowego hotelu we Wrocławiu.

Ma tam powstać luksusowy, pięciogwiazdkowy, około 200-pokojowy hotel, a inwestycja powinna ruszyć po zakończeniu przebudowy dawnego budynku Prudential w Warszawie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA