Archicom złożył prospekt emisyjny w KNF

Archicom złożył prospekt emisyjny w KNF

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Archicom („Spółka”, „Grupa”), deweloper będący od kilku lat liderem na wrocławskim rynku mieszkaniowym, zrobił pierwszy krok w drodze na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka, w związku z planowaną ofertą publiczną akcji (IPO), złożyła 24 września prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego. 
Środki pozyskane na rynku kapitałowym Archicom chce przeznaczyć na dalszy rozwój działalności. 
Mamy już ugruntowaną pozycję na rynku wrocławskim, ale nie zamierzamy na tym poprzestać. Dynamiczny rozwój Wrocławia i związany z tym popyt na nowe mieszkania oraz powierzchnie biurowe tworzą dla nas przestrzeń do dalszego wzrostu na rynku wrocławskim. Rozważamy także wejście z naszymi projektami do innych dużych miast Polski – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicomu. – Korzystaliśmy już z możliwości, jakie daje sektor finansowy emitując obligacje notowane na rynku Catalyst. Teraz chcemy zadebiutować na rynku głównym warszawskiej giełdy. Liczymy, że nasz unikatowy model biznesowy mocno oparty na aspekcie architektonicznym, a także skala naszej działalności, zainteresują inwestorów. Chcemy wraz z nimi budować wartość Archicomu – dodaje prezes Jarodzka-Śródka.
REKLAMA
Spółka Archicom rozpoczęła swoją działalność jako studio projektowe. Dziś to jedyna wrocławska firma deweloperska z własnym biurem architektonicznym, pionem realizacji inwestycji i działem obsługi klienta, oferująca mieszkania, apartamenty, lofty i budynki biurowe. – Od początku istnienia firmy zakładaliśmy, że najlepszą drogą do zaspokojenia potrzeb klientów jest spełnienie ich oczekiwań o zamieszkaniu w miejscach atrakcyjnych, ale także zaprojektowanych w sposób kompleksowy. Stąd w ostatnich latach planujemy, projektujemy i realizujemy głównie osiedla społeczne, kładąc szczególny nacisk na przemyślane zagospodarowanie przestrzenne w aspekcie architektoniczno-krajobrazowym, jak i zapewnienie na terenach osiedli funkcji gwarantujących mieszkańcom odpowiednią jakość życia – wyjaśnia Dorota Jarodzka-Śródka.
O ArchicomieSpółka Archicom, obecna na rynku od blisko 30 lat, zrealizowała już ponad 150 obiektów, w tym budynki mieszkalne, hotele i biurowce. Obecnie realizuje zarówno duże osiedla (jak „Olimpia Port” o docelowej liczbie blisko 2500  mieszkań czy „Cztery Pory Roku” zaplanowane na około 2000 mieszkań z możliwością dalszego rozwoju osiedla), jak również bardziej kameralne budynki (m.in. „Spirala Czasu” – budynek na terenie modelowego osiedla Nowe Żernik, z 70 mieszkaniami), postindustrialne „Lofty Platinum” czy inwestycje z sektora premium (takie jak „Ogrody Hallera” z ponad 500 apartamentami).  W roku 2014 Archicom sprzedał 520 mieszkań, a w pierwszym półroczu 2015 – 280, co powoduje, że Grupa jest liderem wrocławskiego rynku mieszkaniowego już trzeci rok z rzędu. Na początku tego roku w ofercie Archicomu znajdowało się 800 lokali w najpopularniejszych dzielnicach Wrocławia, a we wrześniu 2015 r. liczba ta wzrosła do 1 000. Oprócz rynku mieszkaniowego, Grupa jest także aktywna na rynku nieruchomości komercyjnych. Archicom zrealizował 5 projektów biurowych, z czego trzy biurowce zostały sprzedane polskim i zagranicznym funduszom inwestującym w nieruchomości, a 2 znajdują się w portfelu Grupy. Najemcami biurowców są znane polskie i międzynarodowe firmy. W lutym 2015 r. Grupa sprzedała irlandzkiemu funduszowi GNT kolejny biurowiec klasy A „West House 1B” (wybudowany w latach 2012-2014).W 2014 r. Archicom wypracował 128,7 mln zł przychodów i 37,9 mln zł zysku netto – odpowiednio o 11% i 34% więcej niż rok wcześniej. Kapitał własny przekraczający 250 mln zł gwarantuje stabilność finansową spółki.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA