Archicom publikuje prospekt i rozpoczyna ofertę publiczną

Archicom publikuje prospekt i rozpoczyna ofertę publiczną

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Archicom, lider wrocławskiego rynku mieszkaniowego, rozpoczyna ofertę publiczną, z której planuje pozyskać ok. 100 mln zł. Zgodnie z opublikowanym dziś prospektem emisyjnym, zapisy na akcje spółki dla inwestorów indywidualnych będą przyjmowane po cenie maksymalnej ustalonej na 20 zł i potrwają od 2 do 9 marca.
Większość funduszy pozyskanych z emisji, 60 mln zł, spółka przeznaczy na zakup gruntów we Wrocławiu i Krakowie. Archicom ma już podpisaną przedwstępną umowę kupna jednej działki o powierzchni 4,3 ha (szacunkowo ok. 16 tys. mkw PUM – Powierzchni Użytkowej Mieszkania). W trakcie negocjacji jest też zakup innych działek o łącznej powierzchni 16,8 ha (152 tys. mkw PUM). Z kolei w Krakowie analizowany jest zakup pięciu działek o powierzchni 10,1 ha (122 tys. mkw PUM) z czego dwie transakcje są już negocjowane.
Pozostałe 40 mln zł pozyskane od inwestorów zostanie przeznaczone na współfinansowanie realizowanych i planowanych projektów deweloperskich we Wrocławiu.
Zbudowaliśmy od podstaw firmę, która jest liderem wrocławskiego rynku deweloperskiego. Chcemy przyśpieszyć nasz wzrost dlatego zdecydowaliśmy się na emisję akcji i debiut na GPW. Rokrocznie zwiększamy sprzedaż mieszkań, w ubiegłym roku wyniosła ona 611 lokali, a w 2017 r. chcemy trwale przekroczyć poziom 1000 mieszkań sprzedawanych każdego roku – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, Prezes Zarządu Archicom S.A. – Dotychczas koncentrowaliśmy się na rynku wrocławskim, teraz chcemy rozszerzyć działalność na Kraków, mamy już kilka upatrzonych działek. Nasze analizy wskazują, że Kraków jest równie atrakcyjnym rynkiem mieszkaniowym jak Wrocław – dodaje Prezes.
Atuty Grupy ArchicomSukces strategii Archicom przekłada się na stały wzrost wyników finansowych zarówno na poziomie sprzedaży jak i na zysku operacyjnego i netto. Rok 2015 był dla Archicom rekordowy i deweloper kontynuuje dynamiczny wzrost sprzedaży w pierwszych miesiącach 2016 r. Do momentu zatwierdzenia prospektu klienci nabyli już 127 mieszkań, o 40% więcej niż przed rokiem, a w całym 2015 r. sprzedaż wzrosła 17,5% do 611 mieszkań. 
Jednocześnie Spółka kładzie fundamenty pod dalszą ekspansję. Bazując na szerokiej ofercie mieszkań, która przekroczyła 1.000 sztuk na początku 2016 r. oraz na rozbudowanym banku ziemi o powierzchni ok. 29 ha, Archicom planuje zwiększyć sprzedaż do 1.000 mieszkań rocznie już w 2017 r. Rozwój firmy idzie w parze z szybką poprawą wyników finansowych, co pozwala zarządowi i obecnym właścicielom zaoferować przyszłym akcjonariuszom hojną dywidendę.
Liczymy, że inwestorzy dostrzegą dobre perspektywy rozwoju Archicomu oraz docenią politykę dywidendową spółki, która zakłada wypłatę 50% zysku dla akcjonariuszy w formie dywidendy – mówi Rafał Jarodzki, Wiceprezes Archicom S.A. 
REKLAMA
W 2016 r. zarząd zaproponuje dywidendę w wysokości 50% zysku netto za 2015 r. W kolejnych latach dywidenda wyniesie co najmniej 50% zysku netto.
Marże uzyskiwane przez Archicom są wyższe niż przeciętna w branży Jest to możliwe m.in. dzięki  własnej pracowni architektonicznej, samodzielnej realizacji budowy osiedli, jak również dużemu odsetkowi mieszkań sprzedawanych na etapie realizacji – co znacząco zmniejsza koszty finansowe. W latach 2012-2014 Grupa Archicom wygenerowała 97 mln zł gotówki z działalności operacyjnej. Spółka ma bardzo niski wskaźnik zadłużenia, na koniec 2015 roku dług netto wynosił niecałe 33 mln zł. 
Struktura i harmonogram ofertyProspekt emisyjny Archicom został zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego 29 lutego 2016 r. Oferującym jest Vestor DM, Współoferującym jest BM Alior Banku, rolę doradcy finansowego pełni Addventure, a doradcy prawnego kancelaria Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy.
Oferta publiczna akcji Archicom obejmuje 4,7 mln akcji nowej emisji, które będą stanowić 20% w podwyższonym kapitale. Oferta skierowana jest do inwestorów detalicznych i instytucjonalnych. O podziale akcji na poszczególne transze zdecyduje popyt zgłoszony przez poszczególne grupy inwestorów. Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcje Archicom od 2 do 9 marca. Zapisy będą przyjmowane po cenie maksymalnej wynoszącej 20 zł. Ostateczna cena emisyjna zostanie ogłoszona do 11 marca i będzie taka sama dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.
Zapisy na akcje od inwestorów indywidualnych będą przyjmowane przez biura obsługi klienta i na stronach internetowych domów maklerskich:
  • BM Alior Banku, 
  • DM mBank, 
  • DM Pekao, 
  • CDM Pekao, 
  • DM BOŚ, 
  • Millennium DM, 
  • Noble Securities, 
  • BM Banku BPH.
Do 1.03.2016 r. 
Podanie do publicznej wiadomości maksymalnej cenyOd 2.03.2016 r. do 9.03.2016 r.Przyjmowanie zapisów i wpłat w Transzy Inwestorów IndywidualnychOd 2.03.2016 r. do 10.03.2016 r.Proces budowy księgi popytuDo 11.03.2016 r.Podanie do publicznej wiadomości ceny ostatecznej oraz ostatecznej liczby Akcji Oferowanych w poszczególnych transzachOd 14.03.2016 r. do 15.03.2016 r.Przyjmowanie zapisów i wpłat w Transzy Inwestorów InstytucjonalnychDo 16.03.2016 r.Planowany Przydział Akcji w Transzy Inwestorów Indywidualnych za pośrednictwem GPWDo 16.03.2016 r. Przydział Akcji w Transzy Inwestorów Instytucjonalnych
Akcjonariat i lock-upDotychczasowymi akcjonariuszami Archicomu, poprzez kontrolowane spółki, są założyciele i członkowie zarządu Dorota Jarodzka-Śródka, Kazimierz Śródka i Rafał Jarodzki. Dotychczasowi akcjonariusze zobowiązali się do nie sprzedawania swoich akcji przez 12 miesięcy od zamknięcia oferty (lock-up).

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA