To będzie najmodniejszy adres w Łodzi! Inwestycje zmieniają skrzyżowanie Piotrkowskiej i TuwimaUrząd Miasta Łodzi / lodz.pl

To będzie najmodniejszy adres w Łodzi! Inwestycje zmieniają skrzyżowanie Piotrkowskiej i Tuwima

Wojciech.Jenda
REKLAMA

W okolicy skrzyżowania ul. Piotrkowskiej z ul. Tuwima zanosi się na serię ciekawych zmian. Inwestycja goni inwestycję i wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będzie to okolica przyciągająca tłumy łodzian i turystów.

Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl Foto: Marcin Bojanowski
Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl Foto: Marcin Bojanowski

Drugie życie Domu Buta

Okazały gmach przy ul. Piotrkowskiej 98, w którym jeszcze do 2003 r. działała Galeria Centrum, a w którym później na dwie dekady całkowicie zamarło życie, ma zostać ponownie otwarty wiosną 2024 r. Większość gmachu zajmie handel – parter oraz całe pierwsze i drugie piętro. Od trzeciego do piątego ulokują się usługi oraz biura. W podziemiach ma działać lokal gastronomiczny. Powstał także projekt stworzenia na dachu budynku kawiarni będącej jednocześnie punktem widokowym z panoramą na całe łódzkie Śródmieście. Miałaby do niej wieść zewnętrzna przeszklona winda połączona z klatką schodową Domu Buta 4-metrowym mostkiem. Ta koncepcja jest jeszcze w trakcie przygotowania, ale gdyby doszło do jej realizacji obiekt zyskałby unikalną w Łodzi atrakcję.

Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl
Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl

Street Food Kino Gdynia Na Domu Buta nie kończą się jednak plany jego właścicieli, do których należy też sąsiedni gmach dawnego kina Gdynia. Opuszczony pod koniec XX w. budynek niszczał przez wiele lat, ale powstał plan jego całkowitej przemiany. W zabytkowych przestrzeniach ma powstać Street Food Kino Gdynia – przestrzeń gastronomiczna wzorowana na Hali Koszyki i Fabryce Norblina w Warszawie, koncentrująca pod jednym dachem kilkanaście lokali oferujących różnorodne menu. To na parterze. Na pierwszym piętrze ma znaleźć się długi bar z widokiem na ul. Tuwima i dwoma wewnętrznymi balkonami. Uzupełnieniem całości ma być zewnętrzny taras na dachu oficyny budynku.

Chcielibyśmy zachować jak najwięcej oryginalnego wystroju gmachu z początku XX w., ale niewiele z tego przetrwało do naszych czasów. Na pewno pokusimy się o rekonstrukcję drewnianego sufitu, na podstawie starych zdjęć zamierzamy odtworzyć elementy zdobiące fasadę. Chcemy też, żeby oczy rzeźby sowy nad wejściem głównym, znów świeciły się tak, jak było to dawno temu – opowiada Bartłomiej Klimczak, przedstawiciel właściciela budynku.

Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl
Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl

Fabryka Aktywności Miejskiej

Jeśli sięgnąć okiem szerzej, w rejonie wspomnianego skrzyżowania sporo się jeszcze dzieje. Po rewitalizacji dawnej fabryki przyborów tkackich i maszyn Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10 powstało Biuro Aktywności Miejskiej. To miejsce, w którym łodzianie mogą szukać wsparcia w realizacji swoich pomysłów na miasto. Wśród miejskich programów finansowych, z których mogą korzystać są m.in.: najbardziej znany Budżet Obywatelski, mikrogranty czy inicjatywa lokalna. Działalność Fabryki to także wsparcie dla różnych grup, także tych zagrożonych wykluczeniem, jak niepełnosprawni czy cudzoziemcy. Swojego pełnomocnika mają także dzieci i młodzież oraz seniorzy.

Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl
Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl

Parking wielopoziomowy

Tuż obok ma powstać jeden z miejskich kubaturowych parkingów na 118 miejsc. To pierwsza w Łodzi inwestycja realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Partner, działając w charakterze inwestora, projektuje, buduje i odpowiada za eksploatację przez cały okres trwania umowy. W tym przypadku jest to 29 lat. Parkingi wielopoziomowe będą cztery – pierwsze miejsca w projektowanych obiektach dostępne będą w 2025 r.

REKLAMA
Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl
Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl

Aparthotel w fabryce

Przy pl. Komuny Paryskiej trwa remont ulicy wiodącej ku pasażowi im. Schillera, a przy niej dobiega końca remont fabryczki (pl. Komuny Paryskiej 6) wchodzącej kiedyś w skład zespołu fabrycznego Juliusza Heinzla, a ostatnio wykorzystywanej jako biurowiec. Prywatny inwestor przekształca go w aparthotel z restauracją na parterze (w pomieszczeniach po Portobello) i klubem w podziemiach (działało tam kilka lokali o różnych nazwach).

Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl
Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl

Kamienica Siemensa

W sąsiedztwie Domu Buta trwa generalny remont kamienicy Siemensa – w zabytkowym biurowcu w ciągu dwóch lat mają powstać ekskluzywne apartamenty. Efekt remontu zapowiada siatka z wizualizacją budynku, którą przesłonięto rusztowania zakrywające już odnowioną fasadę. Planowane są też zmiany przy ul. Piotrkowskiej 96 – puste podwórze za budynkiem frontowym ma zostać zagospodarowane nową zabudową mieszkaniową (w odrębnym projekcie planowany jest również remont budynku frontowego).

Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl
Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl

Kultowe podwórko

Już po remoncie jest natomiast podwórze kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 102, sławne w Łodzi za sprawą m.in. pubu Łódź Kaliska. Podczas remontu odnowiono elewacje i odtworzono detale, takie jak parapety i gzymsy. Przy wejściach do budynku oraz w części drzwi i parteru pojawiła się nowa iluminacja. Nawierzchnię wykonano z płyt kamiennych i granitowych, a w posadzce zamontowano historyczne płyty żeliwne, pochodzące z wyburzonych łódzkich fabryk.

Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl
Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl

Zielony pasaż Schillera

Kawałek dalej podziwiać można zrewitalizowany pasaż im. Schillera oczekujący już tylko na ostatnie wykończenie. Jedną z najbardziej widocznych zmian jest zieleń, której sporo przybyło. W pasażu zostało posadzonych w sumie 57 nowych drzew. Ich uzupełnieniem są krzewy, rośliny i trawy ozdobne na rabatach, a także donice z niskimi sosnami i cisami. Kolejną dużą zmianą jest nawierzchnia, która została w całości wymieniona, a materiałami i kolorem nawiązuje do ul. Piotrkowskiej. Przybyło ławek, jest nowe oświetlenie, zmieniła się także fontanna.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA