Ukraińska milionerka kupiła sieć sklepów INTERSPORT w PolsceMateriały prasowe

Ukraińska milionerka kupiła sieć sklepów INTERSPORT w Polsce

Orzech
Orzech
REKLAMA

Jedna z najbogatszych obywatelek Ukrainy, Galyna Fedoriwna Gerega została nową właścicielką sieci sklepów sportowych INTERSPORT w Polsce. Przejęcie odbyło się za pośrednictwem spółek zależnych należących do tej ukraińskiej milionerki.

Biznesmenka z Ukrainy posiada udziały w Epicentr K LLC oraz Paravita Holding Limited. Pierwsza z tych firm jest właścicielem 75 centrów handlowych Epicenter na terenie Ukrainy. Całkowita powierzchnia sprzedaży wynosi 1,5 mln mkw. Największe centrum handlowe firmy działa w Kijowie (105 tys. mkw.), najmniejsze – w Shepetivka, w obwodzie chmielnickim (3,5 tys. mkw.). Strategia rozwoju sieci od samego początku przewidywała otwarcie sklepów wraz z dużymi hipermarketami, takimi jak Metro czy Auchan.

’’Dzięki temu można było liczyć na synergię obiektów handlowych, kiedy odwiedzający sklepy spożywcze mogli również odwiedzić ekonomiczne centrum handlowe i odwrotnie. Początkowo sklepy Epicenter działały w tradycyjnym formacie DIY dla hipermarketów budowlanych, ale wraz z rozszerzeniem asortymentu detalista stopniowo wyszedł poza format, stając się siecią centrów handlowych’’ – czytamy na stronie internetowej Epicenter.

Od 2015 r. Epicentrum prowadzi też wielomarkową sieć sklepów sportowych Intersport-Ukraina.

Kim jest nowa właścicielka Intersport Polska S.A.?

Galyna Fedoriwna Gerega to znana ukraińska przedsiębiorczyni i działaczka społeczno-polityczna. Urodziła się 9 sierpnia 1959 roku we wsi Hłyneć w obwodzie lwowskim.

6 grudnia 2003 roku wraz z mężem Oleksandrem Herehą założyła przedsiębiorstwo Epicentr K. Pierwszy sklep budowlany należący do firmy powstał przy ulicy Bratysławskiej w Kijowie. Była to jedna z pierwszych ukraińskich firm, które miały własną hurtownię. Z czasem Epicentr K rozwinęło się w sieć hipermarketów branży budowlanej.

W 2015 roku magazyn Forbes umieścił ją i jej męża Oleksandra Herehę na 9. miejscu listy najbogatszych Ukraińców. W 2014 roku ich majątek został oszacowany na 0,716 mld dolarów amerykańskich, w 2015 roku na 0,611 mld dolarów.

Jej własny majątek szacowany jest na 395 milionów dolarów, co dawało jej 26. miejsce na liście Forbes. Na rok 2021, według danych ukraińskiego Forbes'a, łączne majątki Aleksandra i Haliny Geregów wynosiły 1,4 miliarda dolarów, co plasowało ich na 6. miejscu w rankingu najbogatszych Ukraińców.

Ciekawostką jest, że w latach 2012-2014, Galyna Fedoriwna Gerega pełniła obowiązki mera stolicy Ukrainy Kijowa (po rezygnacji Leonida Czernowieckiego). Od 2014 roku biznesmenka jest przewodniczącą Ukraińskiego Instytutu Badań Ekstremizmu.

REKLAMA

1 listopada 2018 roku została oficjalnie wpisana na listę ukraińskich osób fizycznych, przeciwko którym rząd rosyjski wprowadził sankcje.

Foto: BogUA - CC BY-SA 4.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Sieć sklepów Intersport w Polsce zmieniła właściciela

Spółka Intersport Polska S.A. z siedzibą w Cholerzynie poinformowała, że Gałyna Fedoriwna Gerega nabyła znaczący pakiet akcji spółki. Ukraińska milionerka posiada 33 i 1/3 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Pakiet akcji Paravita Holding z siedzibą w Nikozji reprezentuje 51,30 proc. kapitału zakładowego spółki Intersport.

Zmiany w akcjonariacie nastąpiły na podstawie umów subskrypcji prywatnych zawartych pomiędzy spółką Intersport i Paravita, w dniach 7 lipca 2023 r. i 10 lipca 2023 r. oraz 18 października 2023 r.

W wyniku subskrypcji prywatnej doszło do pośredniego nabycia akcji spółki przez Fundację Solidez – jedynego udziałowca Paravita Holding Limited.

Galyna Fedoriwna Gerega jest podmiotem dominującym względem Solidez oraz Paravita – zatem to ta jedna z najbogatszych obywatelek Ukrainy – wskutek subskrypcji prywatnej – nabyła pośrednio akcje spółki Intersport.

Materiały prasowe

Grupa INTERSPORT jest największą na świecie firmą zajmującą się detaliczną sprzedażą artykułów sportowych reprezentowaną w 65 krajach na wszystkich pięciu kontynentach. Posiada obecnie ponad 5800 sklepów sportowych i turystycznych, z czego 37 w Polsce. Zlokalizowane są głównie w galeriach handlowych.

Komentarze (4)

Napisz komentarz
Gad(gość)
@
jjj
(gość)
przeciez to firma szwajcarska
Ale teraz ukryj będą decydować no. kogo i na jakich warunkach zatrudniać u Ciebie w kraju.
jjj(gość)
@
Gad
(gość)
Sprzedajmy wszystko szo..onom, za chwilę wprowadzą ukraiński w szkołach, a na koniec zawiśnie flaga ukrów na budynku sejmu i powiemy papa Polsko. Masakra.
przeciez to firma szwajcarska
pitor(gość)
A polacy róbcię zrzutkę na drona bo tam nie ma pieniędzy a oligarchowie są tylko od dojenia.
Gad(gość)
Sprzedajmy wszystko szo..onom, za chwilę wprowadzą ukraiński w szkołach, a na koniec zawiśnie flaga ukrów na budynku sejmu i powiemy papa Polsko. Masakra.
REKLAMA