W 2023 roku w Katowicach ma być dostępny ponad milion mkw. powierzchni biurowych

W 2023 roku w Katowicach ma być dostępny ponad milion mkw. powierzchni biurowych

Orzech
Orzech
REKLAMA
Doskonała lokalizacja, dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz duża podaż nowoczesnej powierzchni biurowej  przyciągają do Katowic wiele zagranicznych firm – wynika z najnowszego raportu „Przyszłość zaczyna się tu… Katowice” przygotowanego przez firmę doradczą Colliers International we współpracy z Urzędem Miasta Katowice. Dużą aktywnością ze strony najemców i deweloperów wykazuje się także rynek magazynowy w tym regionie.
Katowice to unikalne miejsce na mapie Polski, które jest wzorcowym przykładem dynamicznej przemiany z ośrodka przemysłowego w nowoczesną metropolię. Stolica województwa śląskiego skupia najważniejsze funkcje społeczne i kulturalne oraz jest ważnym centrum akademickim, przemysłowym i biznesowym południowej Polski. Podstawowe wartości w kształtowaniu strategicznej wizji rozwoju miasta tworzy nowatorska koncepcja 4i: inteligencja, innowacja, integracja, internacjonalizacja.
Materiał Inwestora
Materiał Inwestora
- Zgodnie z naszą strategią rozwoju podejmujemy działania, aby Katowice stały się: inteligentne, czyli w pełni wykorzystujące potencjał wiedzy mieszkańców; innowacyjne poprzez kreację i wdrażanie innowacji technologicznych, kulturalnych i społecznych; zintegrowane, czyli o wysokim poziomie wewnętrznej spójności społecznej, ekonomicznej i terytorialnej oraz międzynarodowe – o wysokiej dostępności i rozpoznawalności. W celu osiągnięcia tych wartości współpracujemy z mieszkańcami, inwestorami oraz innymi partnerami, którzy chcą nam pomóc w transformacji Katowic w unikalne i atrakcyjne miejsce do inwestowania, pracowania, życia, czy po prostu spędzania wolnego czasu - mówi dr Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.
fot. Kajtman
fot. Kajtman

Magnes dla biznesu

Ogromnym atutem Katowic jest ich lokalizacja – na przecięciu transeuropejskich szlaków transportowych, z dostępem do autostrady A4 oraz bardzo dobrze rozwiniętą siecią dróg. Wykwalifikowane kadry oraz ciągle rosnący rynek nieruchomości sprawiają, że Katowice są jednym z najważniejszych ośrodków biznesowych w Polsce.
- Atrakcyjność miasta i regionu dostrzegają zagraniczne firmy, zwłaszcza z sektora SSC/BPO/IT/R&D, które chętnie wybierają Katowice na lokalizację swoich siedzib. Obecnie na terenie Metropolii (GZM) działa ponad 110 centrów z tego obszaru, w których pracuje ponad 25 tys. osób - komentuje Paweł Skałba, senior partner, dyrektor działu powierzchni biurowych w Colliers International.
- Ostatnie kilka lat było okresem szybkiego rozwój dla Katowic. Centrum metropolii przyciąga co roku nowych inwestorów, zwłaszcza z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Stosunkowo wysokie wynagrodzenia (zarobki managerów plasują się tu na poziomie 10-15 tys. PLN/mc.), szeroki wachlarz świadczeń i możliwości rozwoju zawodowego w międzynarodowym środowisku to czynniki, które przyciągają do Katowic najlepszych specjalistów. Pomimo pandemii COVID-19, prognozowane zatrudnienie nadal rośnie, dając następnemu pokoleniu absolwentów szansę na rozwój kompetencji w ośrodkach wdrażania procesów finansowo-księgowych, informatycznych lub kadrowych - mówi Marta Kaczmarczyk, Branch Manager Professionals w Randstad.
Materiały Inwestora
Materiały Inwestora
REKLAMA

Miasto w budowie

Sytuacja na katowickim rynku biurowym jest bardzo dynamiczna ze względu na spadający współczynnik pustostanów i dużą aktywność deweloperską. Deweloperzy przyspieszyli z budową nowych projektów w odpowiedzi na wzrost zainteresowania najemców i inwestorów coraz bardziej rozpoznawalnym rynkiem katowickim.
Miasto wyróżnia dostępność wysokiej klasy powierzchnia biurowa Katowice. Z końcem I poł. 2020 r. zasoby biurowe wyniosły niemal 560 tys. mkw. Tym samym miasto plasuje się na piątym miejscu w Polsce wśród rynków regionalnych. W minionym półroczu do użytku oddano ponad 31 tys. mkw., co było wynikiem niemal czterokrotnie wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i jednocześnie drugim najwyższym wynikiem półrocznym wśród miast regionalnych (za Krakowem). Na koniec I poł. 2020 r. na etapie budowy znajdowało się 238 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, natomiast kolejne 220 tys. mkw. jest planowane do oddania do końca 2023 r. Największymi projektami są wieżowiec .KTW II, który dostarczy 39,9 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, dwie wieże biurowe w inwestycji Global Office Park (łącznie 53,7 tys. mkw.), oraz II etap Face2Face26,2 tys. mkw.
Materiał Inwestora
Materiał Inwestora

Dobre wyniki pomimo pandemii

Na koniec I poł. 2020 r. wolumen transakcji najmu na rynku katowickim wyniósł 26,5 tys. mkw., tylko o 11% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, pomimo znacznego spowolnienia ekonomicznego wywołanego pandemią COVID-19. Co ważne, największy udział w całkowitym popycie (64%) stanowiły nowe umowy, ekspansjom przypadło 21%, a renegocjacjom 15%. Umowy typu pre-let w projektach w budowie lub planowanych stanowiły niemal 60% całkowitego popytu, co wskazuje na duże zainteresowanie najemców nowymi projektami.
- Potwierdzeniem dużego zainteresowania ze strony najemców jest także liczba transakcji najmu przeprowadzonych przez naszą firmę. Do końca września br. Colliers uczestniczył w 8 transakcjach na łączną powierzchnię 6 308 mkw. To lepszy wynik niż w analogicznym okresie zeszłego roku. To również ważny sygnał, że coraz więcej firm dostrzega potencjał Katowic i regionu, decydując się na ulokowanie tu swojego biznesu lub jego rozwój poprzez ekspansję - mówi Barbara Pryszcz, dyrektor regionalna Colliers International w Katowicach.
Współczynnik pustostanów w Katowicach od kilku lat znajduje się w fazie spadkowej. Na koniec I poł. 2020 r. wyniósł 6,1%, co stanowiło spadek o 1,3 p. p. w porównaniu do I poł. 2019 r. Stawki najmu w najlepszych budynkach klasy A wahają się od 13,5 do 15,5 EUR/mkw./miesiąc, zaś w projektach klasy B od 9 do 12 EUR/mkw./miesiąc. Katowice stanowią zatem konkurencyjny rynek najmu z dużym potencjałem.
Źródło: Colliers International

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA