W centrum Łodzi ma powstać nowy kompleks biznesowy Centrum Biurowe Fabryczna MVRDV

W centrum Łodzi ma powstać nowy kompleks biznesowy Centrum Biurowe Fabryczna

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
Fabryczna Office
adresŁódź, Kilińskiego 59
projektantMVRDV
REKLAMA

Nowoczesny kompleks biznesowy Centrum Biurowe Fabryczna ma powstać w miejscu po wyburzonym Hotelu Centrum przy ulicy Kilińskiego w Śródmieściu Łodzi. Jego nazwa pochodzi od stacji kolejowej Fabryczna, w sąsiedztwie której będzie się znajdował. Obiekt będzie liczył 13 kondygnacji i 31 000 mkw. powierzchni, z czego 27 000 metrów kwadratowych zajmą powierzchnie biurowe, a 4000 mkw. parteru lokale handlowo-usługowe.

Za projekt architektoniczny (koncepcję) odpowiada znana holenderska pracownia MVRDV. Kompleks ma szansę tchnąć życie w Nowe Centrum Łodzi i stać się architektoniczną wizytówką miasta – to tu spacerować będą mogli turyści, którzy do Łodzi przyjadą koleją. Dodatkowo, budynki będą wykonane z glazurowanej cegły wyraźnie nawiązującej do historii Łodzi.

Projekt zakłada budowę zespołu budynków, pomiędzy którymi powstanie ogólnodostępna przestrzeń. W ten sposób architekci chcą połączyć nowe budynki z tkanką miasta. Aby przyciągnąć mieszkańców część przyziemia projektowanego kompleksu zajmą lokale usługowe i handlowekawiarnie, restauracje i sklepy. Projekt koncepcyjny przewidywał również zagospodarowanie części podziemnej. Zaprojektowano w niej parking na 300 aut.

Inwestycja powstać ma na osi łączącej dworzec Łódź Fabryczna z Łódzkim Domem Kultury.

Prezentowane na wizualizacjach Centrum Biurowe Fabryczna w Łodzi póki co jest tylko koncepcją z 2018 r. Inwestycja ciągle czeka na realizację. Ostateczny wygląd kompleksu może się jednak zmienić. Inwestorzy apelują do miasta, by zgodziło się na wybudowanie w tym miejscu znacznie wyższego wieżowca. Przypomnijmy, w zaprezentowanej wówczas koncepcji architektonicznej, charakterystycznym elementem inwestycji była cylindryczna, 60-metrowa wieża, której elewacja zostać miała wykonana z glazurowanej cegły w odcieniach czerwieni i szarości. Budynek ten przewyższał pozostałe elementy kompleksu niemalże dwukrotnie.

MVRDV
REKLAMA
MVRDV
MVRDV
MVRDV

Początkowo planowano, że zespół biurowo-usługowy projektu MVRDV zbudowany zostanie do 2020 roku. Aktualnie inwestor nie informuje kiedy planuje (i w jakim ostatecznym kształcie?) zrealizować swoją inwestycję.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Orzech
@
Witek
(gość)
Mozno nieaktualny ten news. Hotelu centrum dawno nie ma. Nic nowego nie powstanie tam jeszcze dlugo.
Poprawione :) Pozdrawiam.
Witek(gość)
Mozno nieaktualny ten news. Hotelu centrum dawno nie ma. Nic nowego nie powstanie tam jeszcze dlugo.
REKLAMA