W Gdańsku otwarto supernowoczesne Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego Materiały prasowe

W Gdańsku otwarto supernowoczesne Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego

Orzech
Orzech
REKLAMA

Nowoczesne laboratoria, 500 metrów nabrzeża, około 200 stanowisk pracy i misja utworzenia „Polskiej Doliny Offshore” – w dniu 29 lutego 2024 roku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Dzień ten był wielkim świętem nie tylko dla Uczelni, ale również całego sektora branży offshore w kraju.

Budowa inwestycji za blisko 64 miliony złotych rozpoczęła się w 2021 roku, a pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało uzyskane w listopadzie 2023 roku. Za początek budowy można symbolicznie przyjąć dzień 15 czerwca 2021 roku. W tym dniu podpisano umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, firmą Budimex S.A. Już 15 września 2022 roku odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy nad budynkiem. Tego dnia miało również miejsce podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni, MEWO S.A. i PGE Baltica na przeprowadzenie badań środowiskowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.

Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Morski w Gdyni

W placówce prowadzone będą kompleksowe działania i pomiary na morzu. Powołanie centrum poprawi jakość i zakres oferty badań na rzecz przedsiębiorców z sektora offshore (rynek paliw, budowa statków, morska energetyka wiatrowa, transport morski). Jednostka dzięki lokalizacji, która umożliwia dostęp do nabrzeża ma unikalny charakter w skali kraju.

Inwestycja została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a realizowana przez konsorcjum - ośrodek badawczy Instytut Morski UMG (lider)oraz firma MEWO S.A. przedsiębiorstwo rynku offshore.

Materiały prasowe
Materiały prasowe
REKLAMA
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Uniwersytet Morski w Gdyni od lat jest liderem na polskim rynku offshore w zakresie badań środowiskowych i wykonywania dokumentacji środowiskowej, geofizycznej, geologicznej i geotechnicznej dla inwestycji morskich, szczególnie w odniesieniu do energetyki wiatrowej.

Centrum OFFSHORE w liczbach:

- Dwa budynki dwukondygnacyjne o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tys. mkw.,

- Magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o powierzchni 440 mkw. (wys. 7,5 m),

- Powierzchnia laboratoryjna, biurowa, warsztatowa oraz zaplecze socjalne,

- ok 200 stanowisk pracy,

- Bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście o łącznej długości ok. 500 m, z czego 200 m nabrzeża przeładunkowego (20 kN/m2)

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA