Wybudowany przez Zarząd Inwestycji Miejskich i oddany do użytku w połowie grudnia 2023 r. Klub Płaszów działa już pełna parą. To nie koniec dobrych wieści. W zbiorze projektów na kolejne lata, których wspólnym mianownikiem jest zaoferowanie przestrzeni do integracji społeczności lokalnych jest budowa nowych dzielnicowych miejsc spotkań w kilku krakowskich dzielnicach.
Nim jednak o planach, krótkie przypomnienie o tym, czym zajmowaliśmy się w przypadku takich inwestycji w ubiegłych roku. W połowie grudnia 2023 r. dla mieszkańców otwarty został Klub Płaszów. Nowe miejsce spotkań, którego operatorem jest Centrum Kultury Podgórza, zostało oddane do użytku w dwa miesiące przed terminem. To kameralny budynek o powierzchni 1192 m2 doskonale wkomponowany w park rzeczny „Ogród Płaszów”. Na parterze znajdują się: sala wielofunkcyjna, pokój matki z dzieckiem, sala widowiskowa o powierzchni ok. 170 m2 dla maksymalnie 140 widzów wraz z garderobami, pomieszczenia biurowe, administracyjne. Na poddaszu są pracownie edukacyjne m.in – muzyczną, komputerową i plastyczną. Piwnica przeznaczona jest na pomieszczenia techniczne oraz szatnię.
W ubiegłym roku wystartowała budowa Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza. Powstająca przy ul. Jana Kantego Przyzby placówka to coś więcej niż dzielnicowe miejsce spotkań. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Tu znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co znacząco poprawi dostępność do niej dla mieszkańców, z uwagi na dobre skomunikowanie z osiedlami na obszarze dzielnicy. Ośrodek Ruczaj będzie posiadać cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami oraz sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, eventy.
A co w 2024 roku?
W II połowie roku planowane jest zakończenie budowy nowego miejsca spotkań w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie, na os. Łuczanowice. Przy ul. Mycielskiego, bezpośrednio przy istniejącym tam boisku, powstanie Młodzieżowy Ośrodek, placówka o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Pawilon będzie miał ok. 200 m², a jednocześnie będzie mogło z niego korzystać do 50 osób. Przewidziano tam m.in. dwie sale: większą ok. 80 m2, z możliwością podziału systemową, ścianką mobilną i mniejszą ok. 20 m2. gdzie mógłby się znaleźć stół do ping-ponga. Duża sala będzie wyposażona w system wystawienniczy, instalację audio-video, rzutnik i ekran. W pawilonie będzie też szatnia i sanitariaty, magazyn na sprzęt sportowy, zaplecze kuchenne, biuro i toaletę ogólnodostępną.
ZIM zajmie się przygotowaniem koncepcji architektoniczno-budowlanych dla kolejnych dzielnicowych miejsc spotkań. Przy ulicy Braci Schindlerów w dzielnicy XIV Czyżyny planowane jest zlokalizowanie domu kultury Klub 303. Kameralny obiekt będzie miejscem do organizacji zajęć i aktywności dedykowanych każdej grupie wiekowej – od zajęć w Klubie Rodziców po zajęcia dla Seniorów i osób z Polskiego Związku Niewidomych i Niedowidzących. Teren zielony wokół placówki będzie stanowić będzie miejsce ćwiczeń i organizacji małych sąsiedzkich wydarzeń i pokazów plenerowych. W budynku znajdować się będzie również siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy XIV. W klubie 303 ma być wielofunkcyjna sala widowiskowa na ok. 150 osób, magazyn do przechowywania dekoracji, sale taneczne, pracownie tematyczne (muzyczne, językowe, plastyczne, w tym modelarnia i pracowania sensoryczna), pomieszczenie dla Polskiego Związku Niewidomych i Klubu Seniora. Planuje się, że łączna powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie ok. 1800 m². Na ten rok przewidziane jest opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej, która na dalszym etapie realizacji stanowić będzie podstawę do opracowania dokumentacji projektowej.
Nowe miejsce spotkań zyska też nowohucka Ruszcza. Przy ul. Rusieckiej ma być zlokalizowany budynek Domu Kultury. Obiekt ten ma być miejscem dla rozwoju i spotkań mieszkańców osiedla Ruszcza, aktywizacji szczególnie dzieci i młodzieży. W budynku, którego powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 1200 m² ma być sala widowiskowa na ok. 120 osób, klub seniora, pracowanie tematyczne (muzyczne, językowe, plastyczne, w tym pracownia ceramiczna, sale taneczne, a także sale doświadczenia światła. Na ten rok planowane jest opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej jako podstawy do prac w kolejnych latach nad dokumentacja projektową.
Również w Nowej Hucie, ale w dzielnicy Bieńczyce, przy ul. Fatimskiej 8 ma powstać Bieńczycki Ośrodek Kultury z Centrum Aktywności Seniora. Zgodnie z założeniem ma tam powstać budynek dwukondygnacyjny o powierzchni ok 2300 m², wyposażony m.in. w salę widowiskową na ok. 150 osób, pracownie tematyczne (plastyczne, muzyczne, taneczne, w tym: pracownię ceramiczną) oraz pomieszczenia administracyjne, szatnie i kawiarnię. Kondygnację podziemną będzie stanowił garaż. Do końca 2024 roku ZIM chce dysponować koncepcją architektoniczno-budowlaną, która na dalszym etapie realizacji stanowić będzie podstawę do opracowania dokumentacji projektowej.
Bieńczyce zyskają także drugie miejsce integracji mieszkańców. Przy ul. Broniewskiego na os. Jagiellońskim planowane jest utworzenie kameralnego Centrum Aktywności Seniora. Obiekt o powierzchni ok. 200 m² oraz przestrzeń wokół ma być zagospodarowana z wykorzystaniem elementów zielni, tj.: zielony dach, ogród wertykalny, ogród społeczny, ogród zimowy. W przypadku tego zadania również w roku 2024 przewidziane jest opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej wraz z programem funkcjonalno-użytkowym.
Dom kultury z Klubem Seniora zyskają także Bronowice Wielkie. Zgodnie z planem budynek o powierzchni ok. 1200 m² ma powstać przy ul. Jasnogórskiej, w założeniu miejsce integracji mieszkańców północnej – zachodniej części dzielnicy IV Prądnik Biały. Planowany budynek będzie wyposażony w salę widowiskową na ok. 150 osób, pracownie tematyczne (plastyczne, muzyczne, taneczne, w tym: pracownię ceramiczną) oraz pomieszczenia administracyjne i Klub Seniora. W ramach zadania, w roku 2024 przewidziane jest opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej oraz wykonanie dokumentacji projektowej. W pierwszej kolejności zostanie opracowana wielobranżowa Koncepcja architektoniczno-budowlana wraz z koncepcją układu drogowego.
Z kolei w dzielnicy VI Bronowice, przy ul. Młodej Polski planowana jest nowa placówka interakcji lokalnej społeczności. W niewielkim trzykondygnacyjnym budynku o powierzchni ok. 660 m² znajdzie się siedziba Rady Dzielnicy VI, świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży. W planach jest tam wygospodarowanie przestrzeni dla obsługi mieszkańców i organizacji pozarządowych. W tym roku planowane jest uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Nowa inwestycje integrująca mieszkańców planowana jest też w prawobrzeżnej części Krakowa. U zbiegu ulic Saskiej i ks. Stoszki ZIM będzie realizował kolejną filię Biblioteki Kraków. Poza wypożyczalnią i czytelnią, budynek o powierzchnio ok. 700 m² ma zaoferować przestrzeń dla wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, promocji, spotkań oraz integracji lokalnej społeczności. Znajdzie się tam również sala wielofunkcyjna, pokój gier, sala warsztatowa, pomieszczenie cichej pracy, a także pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem. W roku 2024, w oparciu o dokumentację projektową oraz ostateczną decyzję o pozwolenia na budowę, planuje się przygotowanie materiałów do ogłoszenia zamówienia publicznego na roboty budowlane oraz jego ogłoszenie.
Źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich