Przeprowadzka do Warszawy wiąże się z koniecznością dokonania ważnego wyboru – gdzie zamieszkać? Chodzi tutaj zarówno o wybór dzielnicy, jak i rodzaju mieszkania. Decyzja wcale nie jest prosta, ponieważ każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które rozważamy w poniższym artykule.
Mieszkania Warszawa – centrum czy obrzeża?
Podstawowa kwestia dotyczy lokalizacji mieszkania. Wiele osób pragnie zamieszkać w centrum, choćby ze względu na prestiż. Z pewnością zaletą mieszkania w centrum Warszawy jest również dostęp do wszelkich atrakcji i metra. Jednak mieszkania w Warszawie zlokalizowane w centrum są również obciążone pewnymi wadami. Przede wszystkim trzeba liczyć się z ciągłym hałasem, który nie cichnie nawet późno w nocy. Ponadto nieruchomości w Śródmieściu czy też na wschodniej Woli należą do najdroższych w mieście.
Atutem mieszkań na obrzeżach Warszawy jest z pewnością cicha okolica. Wybierając na przykład mieszkania na Białołęce, można być pewnym spokoju już wczesnym wieczorem. Tak naprawdę ruch jest tu niewielki nawet w ciągu dnia. Podobnie jest w przypadku takich dzielnic, jak Włochy czy Praga-Południe. Jednocześnie są to dzisiaj już całkiem dobrze rozwinięte dzielnice, w których nie brakuje żadnej niezbędnej infrastruktury. Połączenie komunikacyjne tez jest dobre, jednak chcąc dotrzeć do centrum miasta, czasem trzeba się pogodzić koniecznością odbycia podróży trwającej nawet kilkadziesiąt minut. Przede wszystkim dlatego mieszkania w takich dzielnicach są zdecydowanie tańsze.
Mieszkanie w bloku czy w kamienicy?
REKLAMA
Kupując mieszkania w Warszawie, nabywcy mają do wyboru lokale mieszczące się w blokach lub w kamienicach. Kamienice znajdują się głównie na Starym Mieście, choć można na nie trafić również w innych dzielnicach. Niewątpliwie mieszkanie w starym budownictwie ma swoje zalety. Przede wszystkim są to lokale bardzo przestronne. Po drugie kamienice same w sobie mają niepowtarzalny klimat. Mieszkania, które się w nich znajdują są jasne i wygodne do życia. Niemniej jednak wysokie są koszty ogrzewania kamienic. Ponadto są to stare mieszkania, przez co wiele instalacji jest w nich mocno zużytych, co często generuje wysokie koszty związane z remontami.
Jeżeli chodzi o bloki, często życie w nich jest wygodniejsze. Co prawda mieszkania są mniejsze i nie tak wysokie, jednak centralne ogrzewanie powoduje obniżenie rachunków. Ponadto, w przypadku nowych bloków można liczyć na własne miejsce parkingowe. Nie trzeba się zatem martwić tym, gdzie postawić samochód. Należy jednak pamiętać, że bloki są bardzo różne. Zupełnie inaczej wygląda mieszkanie w nowoczesnym bloku na prywatnym osiedlu, a inaczej w bloku z wielkiej płyty wybudowanym w ubiegłym stuleciu.
Kameralnie czy przestronnie?
Im większe mieszkanie, tym jest ono droższe. Niemniej jednak przeliczając koszty na metr kwadratowy, zakup większych mieszkań jest bardziej opłacalny. Tym samym, jeśli nie dysponuje się odpowiednimi środkami na zakup przestronnego lokalu, warto jeszcze nieco zaoszczędzić i zaczekać do momentu, aż będzie sobie można na to pozwolić.