W Trójmieście jest już prawie milion metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych Knight Frank

W Trójmieście jest już prawie milion metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych

RAPORT
Orzech
Orzech
REKLAMA

Trójmiasto zdecydowanie jest jednym z dynamiczniej rozwijających się rynków biurowych, który w 2022 roku ma szansę dołączyć do Krakowa i Wrocławia jako regionalny rynek biurowy o zasobach przekraczających 1 mln mkw.

Na koniec marca 2022 roku zasoby biurowe w Trójmieście przekroczyły 990 000 mkw. Do użytku oddano trzy projekty – Format (16 000 mkw., Torus), Airport City Gdańsk Alpha (8 500 mkw., Port Lotniczy) oraz Officyna II (7 300 mkw., Torus) o łącznej powierzchni ponad 31 000 mkw.

– Dostarczona na rynek nowoczesna powierzchnia biurowa stanowiła 13% wolumenu powierzchni zrealizowanej w miastach regionalnych. Dodatkowo, w budowie znajdowało się około 140 000 mkw., co jest wysokim wynikiem względem skali lokalnego rynku. Jeśli deweloperzy dotrzymają planowanych terminów to ponad 15% realizowanej powierzchni będzie dostarczona na trójmiejski rynek jeszcze w tym roku, zaś pozostałe projekty zostaną oddane do użytku w 2023 roku – komentuje Joanna Gomułkiewicz, Leasing Manager w Knight Frank.

Największymi inwestycjami pozostającymi w budowie są Waterfront II (14 500 mkw., Vastint) oraz Punkt (12 500 mkw., Torus).

REKLAMA

Aktywność najemców również była na relatywnie wysokim poziomie. Od stycznia do marca podpisano umowy na blisko 22 500 mkw., co było wzrostem o 57% w porównaniu do poprzedniego kwartału i stanowiło około 15% całkowitego wolumenu umów w miastach regionalnych.

W dalszym ciągu jest to poziom dużo niższy niż w analogicznym kwartale 2021 roku (spadek o 41%). Największy udział, blisko 46%, stanowiły renegocjacje, zaś nowe umowy odpowiadały za blisko 45% wolumenu transakcji. Ekspansje wyniosły prawie 10% wolumenu podpisanych umów.

– W wyniku oddania do użytku kilku nowych projektów, a także przeważającego udziału renegocjacji w strukturze umów najmu, współczynnik pustostanów w Trójmieście wzrósł o 2 pp. w ciągu kwartału i na koniec marca 2022 roku wyniósł 14,3%. W ciągu roku współczynnik pustostanów wzrósł o 5,2 pp., w dużej mierze ze względu na oddanie do użytku znaczącej ilości nieskomercjalizowanej powierzchni biurowej. Należy jednak podkreślić, że jest to jeden z najniższych wskaźników notowanych aktualnie w największych miastach regionalnych w Polsce (zaraz za Szczecinem i Poznaniem). Czynsze wywoławcze na koniec marca 2022 roku oscylowały w przedziale od 10,00 EUR do 15,00 EUR za m kw. miesięcznie. Warto zawrócić uwagę, że rosnące koszty budowy, w tym wzrost cen materiałów budowalnych i kosztów pracy, mogą wpłynąć na zahamowanie możliwości negocjacyjnych inwestorów, zwłaszcza w nowych budynkach – dodaje Katarzyna Bojar, Junior Consultant w dziale Badań Rynku w Knight Frank.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA