Już w tym roku możesz zamieszkać bez czynszu

Już w tym roku możesz zamieszkać bez czynszu

Warszawa
REKLAMA

Dla wielu osób, szczególnie tych, które planują kupić mieszkanie na kredyt, comiesięczny czynsz to duże obciążenie domowego budżetu. Wszyscy, którzy chcą uniknąć tego typu problemu powinni rozważyć kupno mieszkania bezczynszowego. Mogą oszczędzić nawet ok. 500 zł miesięcznie.

Do niedawna obowiązywała niezmienna od lat zasada – mieszkasz w budynku wielorodzinnym, musisz płacić comiesięczny czynsz. Ta zasada przestała być już prawdziwa. Na rynku pojawiła się nowa idea mieszkań bezczynszowych, wprowadzona w Polsce przez firmę Dolcan. Osiedla bezczynszowe to inwestycje składające się z kameralnych budynków, w których nie ma części wspólnych jak klatki schodowe, garaże. Właściciele płacą jedynie za faktycznie zużyte media, a nie wysoki comiesięczny czynsz. A jak wynika z raportu zrealizowanego przez Home Broker dla aż 78% kupujących mieszkanie zwraca uwagę na koszty utrzymania nieruchomości*. W inwestycjach bezczynszowych mogą one być niższe nawet o 500 zł miesięcznie.

 

Mieszkania bezczynszowe to także idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o mieszkaniu w domku jednorodzinnym lub segmencie, a ze względu na wysokie koszty nie mogą sobie na to pozwolić. Koncepcja mieszkań bezczynszowych daje te same zalety, co mieszkanie w domu, tyle że za połowę kosztów. Mieszkania te zachowują atuty domu. Jest to niska, jednorodzinna zabudowa, własny ogródek – zarówno dla rodziny mieszkającej na parterze jak i dla mieszkań na piętrze. Mieszkańcy mają także możliwość zainstalowania kominka oraz wykorzystania dodatkowej powierzchni na poddaszu. Powierzchnie mieszkań mieszczą się w granicach 50 – 90 m kw. Kupując nawet niewielkie 50 – metrowe mieszkanie mamy już okazję poczuć się jakbyśmy mieszkali w domu. Ceny mieszkań bezczynszowych zaczynają się od 5 000 zł za m kw., mieszczą się zatem w limitach przewidzianych dla Warszawy w kończącym się w tym roku programie Rodzina na Swoim.

 

Bez czynszu, czyli jak?

 

W każdym z budynków, realizowanych przez dewelopera inwestycji bezczynszowych, znajdą się tylko cztery lub sześć odrębnych mieszkań. Każdy właściciel będzie miał osobne wejście do mieszkania i wyjście na ogródek, a mieszkania na piętrze indywidualną klatkę schodową. Nie ma więc części wspólnych i konieczności ich sprzątania czy też zarządzania nimi, a jak podaje Home Broker koszty zarządzania nieruchomością to nawet blisko 13% opłat miesięcznych*. W efekcie mieszkańcy nie będą musieli ponosić kosztów administracji, funduszu remontowego, konserwacji windy, oświetlenia klatki schodowej, czy też ochrony osiedla. Mieszkańcy płacić będą jedynie koszty faktycznie zużytych mediów, jak energia elektryczna, woda czy gaz. Samodzielny piec grzewczy w każdym mieszkaniu dawać będzie możliwość indywidualnego decydowania o temperaturze ciepłej wody i ogrzewania.

 

Zakup mieszkania bezczynszowego nie wiąże się też z koniecznością zakupu garażu czy miejsca postojowego na samochód. Każde z mieszkań ma wydzielone miejsce parkingowe przed budynkiem lub na wjeździe na swoją działkę, już w cenie lokalu.

 

Osiedla bez czynszu, ale z infrastrukturą

 

W chwili obecnej Dolcan buduje 6 takich osiedli w Warszawie, a także w podwarszawskich Markach. Rudy Rydz to najbardziej zaawansowane
w budowie osiedle mieszkań bezczynszowych. Ale w innych dzielnicach Warszawy rosną już kolejne takie inwestycje Dolcan. Na terenie Białołęki powstaje Konik Polny i Kamyk Zielony. Na Targówku półmetek przekroczyła już budowa I etapu osiedla Czerwona Jarzębina. Powstanie w dwóch etapach. W podwarszawskich Markach realizowane jest z kolei osiedle Pasikonik.

REKLAMA

 

Dodatkowo deweloper w trosce o wygodę swoich klientów zadbał także o infrastrukturę wokół osiedli. Dolcan zrealizuje przy ul. Lewandów, na warszawskiej Białołęce osiedlową galerię handlową o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. m kw. Galeria powstanie na terenie realizowanego osiedla Konik Polny i jest odpowiedzią na niedostatek tego typu inwestycji w tej stale rozwijającej się dzielnicy. Deweloper zauważając problem z miejscami
w przedszkolach postanowił wybudować także przedszkole na terenie swojej inwestycji – Kamyk Zielony. Placówka o powierzchni 570 m kw. będzie mogła przyjąć 64 dzieci.

 

W dniach 29 – 30 września w godz. 10:00 – 16:00 firma Dolcan będzie organizować Dni Otwarte Mieszkań Bezczynszowych. Wszyscy chętni do obejrzenia tych unikatowych inwestycji firma zaprasza do Rembertowa na ul. Kadrową (osiedle Rudy Rydz) lub do biura sprzedaży firmy na Białołęce, przy ul. Lewandów 56 (osiedle Konik Polny). Klienci będą mogli obejrzeć kilka osiedli: Konik Polny, Kamyk Zielony, oraz wszystkie etapy osiedla Rudy Rydz w Rembertowie. Na odwiedzających czekają atrakcyjne mieszkania w cenie już od 5 000 zł. m kw.

 

Na przykładzie

 

Analiza: Krzysztof Jarząbek, Kierownik Centrum Doradztwa Kredytowego firmy Dolcan

 

Zakładając, że rodzina decyduje się na zakup mieszkania o powierzchni 66 m kw. na osiedlu Konik Polny, w obowiązującej obecnie cenie 5 400 zł/ m kw. jej rata miesięczna mieściłaby się w granicach między 1 480 zł a 1 600 zł (w zależności od wybranego banku). Przy stawkach za miesięczny czynsz, na różnych osiedlach w Warszawie, wahających się średnio od 300 do 500 zł, stanowi to ok. 1/3 miesięcznej raty kredytu. Taka oszczędność jest już zauważalna dla domowego budżetu. Dodatkowo wiele mieszkań na osiedlach bezczynszowych mieści się w limitach przewidzianych dla Warszawy w kończącym się w tym roku programie Rodzina na Swoim.

 

* Dane: Home Broker, Najemcy najbardziej wyczuleni na koszty utrzymania nieruchomości

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA