Nowe centra handlowe, nowe marki w Warszawie

Nowe centra handlowe, nowe marki w Warszawie

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni handlowych w Aglomeracji Warszawskiej po III kwartale 2015 r.
Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Aglomeracji Warszawskiej wyniosła na koniec III kw. 1,62 mln mkw., z czego 69% przypadało na centra handlowe. Poziom nasycenia powierzchnią w centrach handlowych sięga 436 mkw. na 1000 mieszkańców, mniej niż m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi.
– „Widzimy rosnącą aktywność deweloperów powierzchni handlowych w Warszawie i okolicach. W samym III kw. podaż w stolicy wzrosła o 31 000 mkw. w takich obiektach jak Royal Wilanów oraz rozbudowa projektów Wola Park i Factory Ursus. Już w IV kw. w Warszawie do użytku oddano MODO Domy Mody we Włochach, Ferio Wawer w Wawrze i Plac Vogla na Wilanowie. Aktualnie w budowie jest 104 000 mkw., z czego największym projektem jest Galeria Północna – najnowsza inwestycja firmy GTC, która powstaje w sercu zielonej Białołęki. Kolejne obiekty w Warszawie znajdują się na różnych etapach planowania” – informuje Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.
Od stycznia 2015 r. rynek nowoczesnych powierzchni handlowych w Aglomeracji Warszawskiej wzbogacił się o ok. 57 100 mkw., a największym ukończonym projektem była rozbudowa Wola Parku.
REKLAMA

Projekty handlowe w budowie w Aglomeracji Warszawskiej


ProjektFormatDeweloperPowierzchnia
(mkw.)Galeria
PółnocnaCentrum
handloweGTC64
000Fabryka
WołominCentrum
handloweRockcastle
Global Real Estate Group Limited, Acteeum Group23
500CEDETDom
towarowyImmobel7
000Hala
KoszykiUsługi/
gastronomiaGriffin
Group6
000Atrium
Promenada (rozbudowa)Centrum
handloweAtrium
European Real Estate Limited3
500


Źródło: JLL

Popyt
– „Marki wchodzące na polski rynek otwierają sklepy w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, a stolica to dla nich wciąż numer jeden. W III kw. 2015 r. kilka nowych międzynarodowych marek otworzyło sklepy w Warszawie: Origins w Galerii Mokotów, Paul w Warsaw Financial Center, Fuddruckers i Dairy Queen w Wola Park. Już w IV kw. decyzję o wejściu do Polski ogłosiło Forever 21, które otworzy swój sklep w Galerii Północnej” – wylicza Anna Wysocka, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych w JLL.

Powierzchnie niewynajęte
Poziom pustostanów w nowoczesnych centrach handlowych wynosi obecnie ok. 1,7%, co jest wynikiem dużo niższym niż średnia dla miast powyżej 200 000 mieszkańców (3,1%).

Czynsze
Miesięczne czynsze typu prime za mkw. w najlepszych centrach handlowych wzrosły do 105-120 euro. W parkach handlowych stawki najmu kształtują się na poziomie 9-10 euro, a za lokale handlowe przy głównych ulicach trzeba zapłacić 80-90 euro za mkw. miesięcznie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA