Nowy Prudential

Nowy Prudential

Warszawa
REKLAMA

Warszawski wieżowiec Prudential znajdujący się przy pl. Powstańców Warszawy zostanie poddany gruntownej modernizacji, konkurs na rozbudowę i rewitalizację wygrało biuro Bulanda, Mucha - Architekci Sp. z o.o. Firma Polimex-Mostostal, która jest właścicielem obiektu, oczekuje już tylko na pozwolenie na budowę. 

 

Prudential został wybudowany w latach 1934-1936 i był jednym z najwyższych budynków w ówczesnej Polsce, miał 16 pięter i 66 metrów wysokości. Budynek zaprojektował polski architekt Marcin Weinfeld znany też z innych projektów na terenie Warszawy. Dolną część stanowiły biura, górną zaś luksusowe apartamenty utrzymane – jak cały wieżowiec – w stylu art déco. Pierwotnie był siedzibą angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential. W czasie wojny został mocno zniszczony, a po wojnie odbudowany w „stylu” socjalistycznym. W roku 1954 otworzono w nim Hotel Warszawa, posiadał blisko 400 miejsc noclegowych.

 

REKLAMA

Firma Polimex-Mostostal, specjalizująca się przede wszystkim w budowie hal przemysłowych kupiła wieżowiec jesienią 2005 roku za 25 mln zł. i uzyskała prawa własności zarówno do gruntu, jak i marki „Hotel Warszawa”. W planach inwestora była rewitalizacja budynku, tak aby przypominał ten z lat 30. i stał się ponownie wizytówką Warszawy. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem to prawdopodobnie budowa zakończyłaby się już dawno, ale remont budynku, który rozpoczął się w 2007 roku, został przerwany, ponieważ władze nie chciały wydać pozwolenia na budowę. Wstrzymanie inwestycji argumentowano tym, że projekt budowy jest niezgodny z użytkowaniem wieczystym, budynek był bowiem przeznaczony do tego, aby znajdował się w nim hotel. Po kilku latach starań firma bliska jest już uzyskaniu zgody na budowę.

 

Odremontowany i zrewitalizowany Prudential ma posiadać około 100 pokoi w tym również luksusowe apartamenty. Zwycięscy konkursu na koncepcje rewitalizacji – biuro Bulanda, Mucha - Architekci Sp. z o.o., zaplanowali m.in. budowę wielopoziomowego łącznika, który połączy poszczególne części budynku i ogrodu zimowego znajdującego się wzdłuż ul. Świętokrzyskiej i przykrytego szklanym dachem.

mk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA