Rozwój nowych inwestycji w Warszawie nabiera tempa, w miarę jak centrum miasta przesuwa się na zachód

Rozwój nowych inwestycji w Warszawie nabiera tempa, w miarę jak centrum miasta przesuwa się na zachód

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Według najnowszego raportu Savills analizującego warszawski rynek powierzchni biurowych, rozwój nowych inwestycji biurowych w Warszawie nabiera tempa, na co wskazuje ponad 47 budynków będących obecnie w trakcie budowy o łącznej powierzchni 672 0000 m kw. Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości przewiduje, że wkrótce doprowadzi to do przesunięcia centrum miasta na zachód, w kierunku ulicy Towarowej i Ronda Daszyńskiego, czyli terenów, które zyskują na popularności wśród deweloperów.

 

Tomasz Buras, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych Savills, mówi: "Tempo rozwoju nowych inwestycji przyspiesza. Rynek biurowy może wzrosnąć do ponad pięciu milionów m kw. do końca 2016 roku, co stanowi wzrost o milion m kw. w ciągu zaledwie trzech lat. Sentyment wśród deweloperów jest wciąż wysoki, a ponad połowa projektów jest budowana spekulacyjnie".

 

Według analityków Savills, w 2013 roku podaż powierzchni biurowej przekroczy 300 000 m kw. Między styczniem a wrześniem wynajęto 518 000 m kw. powierzchni biurowej wynajętej w Warszawie, a czynsze w najlepszych lokalizacjach są na poziomie €22.00-23.00 m kw. / miesiąc. W trzecim kwartale 2013 roku wynajęto 184 600 m kw., co stanowi drugi najlepszy wynik kwartalny od  2005 r.; natomiast pod koniec roku możemy liczyć na kolejny rekord i ok. 650 000 m kw. wynajętej powierzchni biurowej. Analitycy Savills oczekują, że poziom pustostanów na koniec roku wyniesie powyżej 10,1%. Według danych przedstawionych przez Savills, 30% powierzchni biurowej zostało wynajętych w wyniku przedłużenia umowy najmu, przy ogólnym popycie na powierzchnie biurowe generowanym w głównej mierze przez dobór nowej powierzchni biurowej, ekspansję i konsolidację. Ponadto, liczba nowych firm, które otwierają swoje pierwsze biuro w mieście jest niższa niż kilka lat temu, dlatego przeważa popyt ze strony firm już obecnych w kraju.

REKLAMA

 

Dorota Ejsmont, associate director w Dziale Powierzchni Biurowych, dodaje: "W związku z rosnącą aktywnością ze strony dużych najemców poszukujących ponad 10.000 m kw. powierzchni biurowej, możemy oczekiwać, że wkrótce na rynku zostaną podpisane dłuższe umowy najmu, nawet na okres ponad 10 lat”.

 

Savills przewiduje, że w 2014 roku podaż dostępnej powierzchni biurowej osiągnie ponad 342.400 m kw. w ponad 28 realizowanych projektach. Savills zauważa, pomimo wysokiego poziomu popytu, wolumen nowej podaży może zwiększyć średni poziom pustostanów do 11, 6% i 12,4% w 2015 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA