Yareal Polska otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM Interim z oceną dobrą dla projektu Strefy Wilanów, potwierdzający zastosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku. To jedyne osiedle mieszkaniowe na warszawskim Wilanowie i jedno z pierwszych w Polsce certyfikowanych w systemie BREEAM. Równolegle deweloper przystąpił do budowy chodnika, ścieżki rowerowej i miejsc parkingowych wzdłuż ul. Kieślowskiego, uzupełniając brakującą infrastrukturę miejską w tym rejonie.
W ramach certyfikacji w międzynarodowym systemie BREEAM, istniejące i projektowane nieruchomości oceniane są przez pryzmat zarządzania budynkiem, ochrony środowiska, bezpieczeństwa, wydajności energetycznej, jak również wykorzystania terenu i zarządzania odpadami.
– Już na etapie projektu Strefa Wilanów została wysoko oceniona przez audytorów. Podczas budowy, każdego dnia pilnujemy, żeby weryfikacja gotowych budynków przebiegła równie dobrze. Należymy do nielicznych deweloperów przecierających szlaki dla zielonych certyfikatów BREEAM dla osiedli mieszkaniowych, więc dbamy, aby wszystko zostało zapięte na ostatni guzik. Strefa Wilanów jest znakomicie odbierana przez przyszłych mieszkańców i sąsiadów naszej inwestycji. Świadczy o tym zainteresowanie tą niezwykłą lokalizacją tuż obok wilanowskiego ratusza. Choć mieszkania oddamy do użytku w połowie 2019 roku, to już około 85% lokali znalazło nabywców. Zapewnimy przyszłym mieszkańcom maksymalny standard i komfort użytkowania – mówi Jacek Zengteler, członek zarządu, kierujący działem inwestycji mieszkaniowych Yareal Polska.
Strefa Wilanów powstaje na ostatniej w tym rejonie niezagospodarowanej działce, zlokalizowanej w trójkącie ulic Klimczaka, Kieślowskiego i Oś Królewska. Docelowo powstanie w niej 281 mieszkań oraz 450 miejsc parkingowych w garażu podziemnym.
– Przyznanie certyfikatu BREEAM stanowi potwierdzenie, że Strefa Wilanów została zaprojektowana według najlepszych standardów zrównoważonego budownictwa. Projekt został wysoko oceniany we wszystkich kategoriach – mówi Ewa Kowalska-Ocneanu, szef Działu Zrównoważonego Rozwoju, WSP Polska. – Zastosowane w budynku rozwiązania techniczne, wsparte zaawansowanymi analizami komputerowymi na etapie projektowym, pozwalają na jego efektywne funkcjonowanie i eksploatowanie na co dzień, a cały proces budowlany będzie prowadzony w sposób chroniący środowisko i mający jak najmniejszy wpływ na lokalne społeczeństwo. W procesie certyfikacji BREEAM oceniamy zrównoważone podejście do użytkowania budynku, które nie byłoby możliwe bez proekologicznych i energooszczędnych rozwiązań zaimplementowanych już na etapie projektowym. Dzięki zaangażowaniu Inwestora i zespołu projektowego w proces certyfikacji, dostosowanie się do wymagających standardów zrównoważonego budownictwa stało się wykonalne, a zastosowane zielone rozwiązania będą służyć nie tylko mieszkańcom certyfikowanych budynków, ale i sąsiadom oraz osobom odwiedzającym tę część Warszawy.
Strefa zieleniProjekt przygotowany dla Yareal przez architektów pracowni Kuryłowicz & Associates zakłada idealne wkomponowanie Strefy Wilanów w istniejące otoczenie, zapewniające ludziom i środowisku naturalnemu harmonijne warunki. Deweloper zadbał o zwiększenie bioróżnorodności na terenie osiedla, możliwej dzięki luźnej zabudowie willami miejskimi, co znakomicie wpisuje się w lokalną strategię ochrony środowiska. W Strefie Wilanów zostanie zaaranżowana zieleń w takiej formie, która jest szczególnie wartościowa i sprzyja lokalnej faunie. W projekcie, który właśnie otrzymał certyfikat BREEAM, przewidziano również miejsca do odpoczynku wśród krzewów i traw, z ławkami – w tym ławką z baterią solarną, umożliwiającą ładowanie urządzeń mobilnych. To rozwiązanie niespotykane dotychczas nawet w innowacyjnych i proekologicznych inwestycjach mieszkaniowych.
Z myślą o skutecznym recyklingu odpadów, deweloper zaprojektował w garażu podziemnym kosze selektywnej zbiórki odpadów. Takie rozwiązanie pozwoli na dogodną i sprawną obsługę wywozu już posegregowanych odpadów.
REKLAMA
W ramach inwestycji w najbliższe otoczenie osiedla, Yareal zadbał o zagospodarowanie nieuporządkowanych terenów wspólnych. Dobiegła już końca realizacja chodnika i miejsc parkingowych wzdłuż ul. Kieślowskiego, łączącej Aleję Wilanowską z ulicą Klimczaka. Wkrótce będzie ukończona budowa ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż osiedla. Tym samym, Yareal przyczyni się do utworzenia bezpośredniego połączenia z trasą rowerową prowadzącą z Miasteczka Wilanów m.in. do Powsina i Lasu Kabackiego oraz do centrum Warszawy. Na terenie osiedla powstaną parkingi rowerowe nie tylko dla mieszkańców, ale też ich gości.
Oszczędność energiiBudynki będą ocieplane proekologicznym ogrzewaniem miejskim, należącym do najbardziej niskoemisyjnych rozwiązań dzięki kogeneracji, czyli systemowi stosowanemu w warszawskich elektrociepłowniach, gdzie ciepło powstałe przy produkcji energii elektrycznej jest wykorzystywane do ogrzewania.
Wszystkie lokale zostały zaprojektowane, aby zapewnić optymalne doświetlenie światłem dziennym. Teren osiedla zostanie oświetlony przy użyciu energooszczędnych lamp i systemu regulującego poziom natężenia światła, wspieranego przez czujniki zmierzchowe i ruchu. Dzięki temu Strefa Wilanów będzie oświetlona atrakcyjnie i energooszczędnie, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów energii.
Co więcej, mieszkania w standardzie zostaną wyposażone w pakiet systemu inteligentnego zarządzania domem firmy Fibaro. Rozwiązania smart home pozwolą mieszkańcom osiedla korzystać z licznych rozwiązań umożliwiających kontrolę funkcjonowania wyposażenia i pracy domowych urządzeń, a tym samym ograniczenie zużycia energii i kosztów eksploatacji.
Bez barierYareal projektując Strefę Wilanów zadbał o potrzeby osób niepełnosprawnych, starszych i opiekujących się dziećmi. Poruszanie się po przestrzeniach wspólnych osiedla będzie ułatwione dzięki etykietom opisanym w języku Braille'a i specjalnie dobranej kolorystyce nawierzchni. Przewidziano również odpowiednie krawężniki, a także przejścia dla pieszych i miejsca postojowe przeznaczone dla inwalidów. Do dyspozycji mieszkańców będą też nowoczesne windy wyposażone w system akustyczny ułatwiający poruszanie się między piętrami.
Źródło: materiały prasowe