Więcej terenów inwestycyjnych w województwie śląskimMRiT

Więcej terenów inwestycyjnych w województwie śląskim

Orzech
Orzech
REKLAMA

Rozwój gospodarczy i podniesienie jakości życia mieszkańców, rozwój infrastruktury południowej części Śląska to tylko niektóre efekty zawarcia porozumienia pomiędzy Miastem Racibórz a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. w zakresie włączenia nowych terenów przemysłowych do strefy gospodarczej w Raciborzu. Racibórz złożył też wniosek o dofinansowanie w ramach siódmej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – Rozwój Stref Przemysłowych.

– Włączenie nowych terenów przemysłowych do strefy gospodarczej w Raciborzu jest niezwykle istotne ze względu na deficyt wolnych terenów inwestycyjnych w południowej części województwa śląskiego. Będzie to kolejny impuls rozwojowy dla tego regionu i prowadzenia działalności gospodarczej na Śląsku – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Szansa na rozwój gospodarczy Śląska

W ramach porozumienia zawartego 12 kwietnia br. pomiędzy Miastem Racibórz a Katowicką Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) S.A. włączone zostaną nowe tereny do strefy gospodarczej w Raciborzu. Jest to możliwe dzięki pozyskaniu ziemi pod inwestycje od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Dotychczas na terenie Gminy Racibórz statusem specjalnej strefy ekonomicznej objęte było ponad 14 ha nieruchomości. Obecnie w tym mieście w oparciu o instrument Polskiej Strefy Inwestycji działa 7 Inwestorów. Są to firmy: Bruki Trawiński, DK GLASS Kłosek Damian, PPW KOLTECH Sp. z o.o., SUNEX S.A., Tokai Cobex Polska Sp. z o.o., Zakład Masarski SEGET Sp.j., ZBM Głombik Sp. z o.o. działające m.in. w branży budowlanej, maszynowej, metalowej elektrycznej i spożywczej.

W ramach współpracy planowane są działania dotyczące promocji terenów, poszukiwania inwestorów, pomocy przez KSSE przedsiębiorcom w kontaktach z administracją publiczną, a także rekomendowania przedsiębiorcą nowych terenów inwestycyjnych.

Porozumienie obejmuje tereny przeznaczone na działalność przemysłową: przy ul. Cieszyńskiej (ok. 5,3 ha), przy ul. Mikołowskiej (5,6 ha), a także nowy – perspektywiczny teren (na dzień dzisiejszy nie objęty planem zagospodarowania) – przy ul. Sosnowieckiej (ok. 35,7 ha), będące własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Są to nowe tereny inwestycyjne, które w ramach współpracy planowane są do zagospodarowywania przez nowych inwestorów.

REKLAMA

Nowe inwestycje dzięki rządowemu wsparciu

KSSE wraz z miastem Racibórz przygotowują również inwestycję „Strefa przemysłowa w Raciborzu wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową”. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu w siódmej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – Rozwój Stref Przemysłowych.

Planowana inwestycja będzie polegać na przygotowaniu terenów inwestycyjnych przy ul. Sosnowieckiej w Raciborzu. Prace będą polegały m.in. na budowie nowej drogi o długości ok. 3 km (klasa drogi GP) wraz z drogami dojazdowymi, serwisowymi i infrastrukturą towarzyszącą. Będzie ona stanowić fragment obwodnicy południowo-wschodniej Raciborza i umożliwi dogodny dojazd do drogi krajowej nr 45 (w tym do autostrady A4 i A1/D1).

Teren przy ul. Sosnowieckiej przeznaczony jest w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego pod działalność produkcyjną. W bezpośrednim sąsiedztwie terenu przebiegają wszystkie wymagane przez potencjalnych inwestorów sieci infrastruktury technicznej. W pobliżu znajduje się też dwutorowa linia kolejowa nr 151 (transport pasażerski i towarowy), stanowiąca fragment międzynarodowej linii kolejowej E59 Malmo-Wiedeń/Budapeszt/Praga, będąca częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej – TEN-T.

Dzięki tym inwestycjom lepszą komunikacje uzyskają tereny przemysłowe o powierzchni ponad 110 ha, w skład których wejdzie nowa strefa przemysłowa w Raciborzu (pow. 61,5 ha, w tym stanowiące 75% terenów własności Skarbu Państwa), jak również istniejący teren przemysłowy (pow. 50 ha) należący do Rafako S.A., czyli spółki dostarczającej specjalistyczne rozwiązania dla sektora energetycznego. Firma ta jest generalnym wykonawcą bloków energetycznych i największym w Europie producentem kotłów, a także największym pracodawcą w Raciborzu. Inwestycje te w sposób znaczący przyczynią się do rozwoju gospodarczego tego regionu. Plany te wpisują się też w Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „ŚLĄSKIE 2030” – Zielone Śląskie, przede wszystkim w Cel operacyjny: C2. Efektywna infrastruktura.

W całym woj. Śląskim w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w latach 2018-2023 zostały wydane 303 decyzje o łącznej wartości 15 mld zł. Zadeklarowano utworzenie 8 722 nowych miejsc pracy.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA