Miniony kwartał najlepszy od lat

Miniony kwartał najlepszy od lat

wielkopolskie
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Początek roku był zazwyczaj okresem stagnacji na rynku nieruchomości. Najczęściej deweloperzy narzekali na brak klientów, którzy czekali z zakupem mieszkania lub domu do wiosny. Również prace na budach ze względu na zimę stały w miejscu. Ten rok jest jednak inny pod każdym względem – deweloperzy zgodnie ogłaszają miniony kwartał najlepszym od lat.


Przełomowi 2013 i 2014 roku towarzyszyło wielkie odliczanie do wejścia w życie nowego programu dopłat rządowych Mieszkanie dla Młodych. Z początkiem stycznia biura sprzedaży zapełniły się zainteresowanymi skorzystaniem z nadarzającej się okazji. Podobnie jak dwa lata temu Rodzina na Swoim, tak teraz MdM napędził ruch na rynku nieruchomości. – Pierwszy kwartał przyniósł nam sprzedaż powyżej zakładanego planu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w programie MdM, w ramach którego sprzedaliśmy aż 75% wszystkich lokali – mówi Magdalena Czuryńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce Twoje M. Luty był kontynuacją dobrej passy, także jeśli chodzi o pogodę. Tegoroczna zima zaskoczyła deweloperów, jednak była to miła niespodzianka. Mroźne i śnieżne dni można było policzyć na palcach jednej ręki, przez co terminowo ruszyły prace związane z budową nowych inwestycji. – To był zdecydowanie udany kwartał, zarówno pod względem umów jak i prac na budowie. Sprzedaż domów na Osiedlu Wiosennym w Zalasewie, która ruszyła z początkiem stycznia, jest na bardzo wysokim poziomie – obecnie dostępna jest już tylko 1/3 lokali – mówi Tomasz Palacz, prezes zarządu firmy Planetbud Development.


Marzec dla wielu deweloperów stał pod znakiem targów nieruchomości. To wydarzenie pokazało dobrą sytuację panującą na rynku. Dopisali zarówno wystawcy jak i zwiedzający. Ci pierwsi podkreślali, jak zmienili się klienci w ciągu ostatnich lat. Są bardzo wymagający i wiedzą, czego oczekują od dewelopera. – Poziom sprzedaży jest stabilny. Popyt jest raczej na małe mieszkania na wynajem, ruch rozpoczął się także, jeśli chodzi o lokale handlowe. Klientów interesują głownie gotowe mieszkania w dobrej lokalizacji i korzystnej cenie – mówi Tomasz Wnuk, dyrektor generalny spółki Łacina Dom, do której należy inwestycja Malta Fountain na poznańskich Ratajach. O jakie jeszcze inwestycje pytają klienci? – Nadal dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 40 i 50 mkw. Pojawili się także klienci szukający mieszkań czteropokojowych, o które trudno na rynku. Odpowiadając na ich potrzeby zdecydowaliśmy się umieścić w ofercie Reduty Nowe Podolany takie właśnie metraże – mówi Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom.

 

REKLAMA

Będzie jeszcze lepiej

Deweloperzy zgodnie zapowiadają, że nie zamierzają spocząć na laurach. Kolejne miesiące będą dla nich równie pracowite – wielu w swoich ofertach umieściło właśnie nowe inwestycje, często w bardzo atrakcyjnych cenach. – Nasza oferta wzbogaciła się o kolejną inwestycję, która będzie realizowana na os. Słonecznym w Brodowie: mieszkanie 55m2 z ogrodem i tarasem, wykończone w bogatym pakiecie deweloperskim w cenie brutto 169.000,00 zł – mówi Krzysztof Krzyżaniak, współwłaściciel firmy KM Building. Wiosna to też już tradycyjnie moment, w którym wiele firm decyduje się na organizację Dni Otwartych i prezentację mieszkań pokazowych. – Przygotowaliśmy mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 46 mkw., urządzone w wysokim standardzie. Mieszkanie jest dostępne w ofercie sprzedażowej i czeka na szczęśliwego nabywcę – mówi Marlena Zapalska, dyrektor ds. kontroli i inwestycji w spółce Proxim Nowe Ogrody. – I kwartał dla Nowych Ogrodów był czasem wzmożonych spotkań z potencjalnymi Nabywcami, którzy bardzo chętnie odwiedzali Biuro Sprzedaży w celu zapoznania się z oferta mieszkań – dodaje.

To był jeden z najlepszych kwartałów w ciągu ostatnich lat. Po kryzysie praktycznie nie ma już śladu – jest za to ożywienie zarówno na placach budowy jak i w biurach sprzedaży. Nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie dobra passa miała się zakończyć – przełom wiosny i lata powinien być gorącym okresem na rynku nieruchomości.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA