Katarzyna Jagiełło asystentka z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu – laureatką konkursu zorganizowanego przez wrocławskiego dewelopera. Zwycięska instalacja stanie na rondzie na Promenadach Wrocławskich.
– Jesteśmy młodą, dynamiczną i nowoczesną firmą, a zatem współpraca z młodymi twórcami jest dla nas czymś logicznym i oczywistym – mówi Edward Laufer, Prezes Zarządu Vantage Development SA.
W lipcu studenci wrocławskiej ASP namalowali na Promenadach Wrocławskich mural zatytułowany „Żurawie”. Ten 330 metrowy obraz jest dzisiaj miejscem spotkań dla mieszkańców, którzy umawiają się na spotkania właśnie pod „Żurawiem”.
– Konkurs na projekt zagospodarowania ronda to nasza drugi projekt realizowany wspólnie z wrocławską ASP – dodaje Edward Laufer.
Na konkurs wpłynęło 12 oryginalnych projektów, z których jury wyłoniło cztery uznając je za wybitnie kreatywne, o wysokim poziomie artystycznym. Zwyciężył projekt Katarzyny Jagiełło asystentki z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP.
– Dzięki niekonwencjonalnemu uprzestrzennieniu liter instalacja spełnia rolę rzeźby. Widoczność i kształt liter jest zależna od miejsca obserwacji. Materiał, z którego jest wykonana – stal, reaguje i odbija kolorystykę otoczenia – mówi Katarzyna Jagiełło, autorka zwycięskiego projektu.
– Ta instalacja sprawia wrażenie realizacji figury niemożliwej, złudzenia optycznego obleczonego w materialny kształt – mówi Henryk Wojciechowski, przewodniczący jury, Dyrektor Rozwoju i Komercjalizacji Vantage Development SA.
Figury niemożliwe można uznać ze szczególny typ złudzeń optycznych. Są to figury, które w teorii można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, ale nie można ich skonstruować w rzeczywistości. – Projekt Katarzyny Jagiełło zdaje się temu przeczyć, widz ma poczucie, że patrzy na złudzenie optyczne, które uzyskało realny kształt – dodaje Wojciechowski.
Nietypowa bryła instalacji wzbogaca i koresponduje ze współczesną przestrzenią oraz intryguje użytkowników. Otwartość oraz dynamiczność instalacji nawiązuje do otwartości Wrocławia i jego dynamicznego, pozbawionego ograniczeń rozwoju. Projekt doskonale wpisuje się w nowoczesne otoczenie i dobrze koresponduje z wizjonerskim projektem powstającego tuż obok kompleksu biurowego Promenady Business Park.
Profesor Piotr Kielan Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu: Wszystko, co nas otacza jest formą sztuki. Współpraca artystów z biznesem ma swoją długą historię. Wielkie metropolie są tego dobrym przykładem.
Barcelona słynie z budynków wybitnego architekta Antonio Gaudiego, Wrocław z modernistycznego osiedla WUWA. Współpraca z biznesem daje naszym studentom możliwość zetknięcia z prawdziwym życiem, z sytuacjami, z którymi będą się mierzyć po zakończeniu studiów. Młodzi artyści po zakończeniu nauki w Akademii powinni wiedzieć jak formalnie przygotować projekt, jak negocjować warunki, jak sprzedać swój pomysł, obronić projekt, opowiedzieć o nim tak, aby przekonać inwestora do swoich racji i wizji. Jeśli tego nie będą umieli to ich twórczość zginie w jakiejś szufladzie.
Dobrym wstępem do tego jest udział w konkursach takich, jakie ogłasza Vantage: na projekt zagospodarowania ronda czy zrealizowane latem tego roku wielkoformatowe malarstwo.
Laureaci konkursu na „Projekt instalacji przestrzennej, która będzie stanowiła zagospodarowanie ronda zlokalizowanego na skrzyżowaniu ulic Słonimskiego z Rychtalską we Wrocławiu”.
Z 12 złożonych projektów jury wyłoniło cztery uznając je za oryginalne, kreatywne, o wysokim poziomie artystycznym.
I miejsce zajęła Pani Katarzyna Jagiełło nagroda 10 000 zł
II miejsce zajął Pan Martin Tuchowski nagroda 1500 zł
III miejsce zajęła Pani Grażyna Mrowiec nagroda 1000 zł
IV miejsce zajął Pan Michał Wasiak nagroda 500 zł