DODAJ

Wrocław: Byli muzycy, będą sportowcy. Znamy dzierżawcę zabytkowej szkoły na Nadodrzu

Oświata / Wrocław
Wrocław: Byli muzycy, będą
Mariusz Bartodziej
2019-10-08 08:34:19
Stuletni budynek przy ulicy Łowieckiej stoi od czterech lat pusty. W ciągu pięciu lat to się zmieni – ma w nim działać przedszkole, szkoła podstawowa oraz liceum. – Uwzględniając zabytkowy charakter nieruchomości, planujemy modernizację budynku wraz z przyległym terenem, zachowując oczywiście walory kulturowe  i  historyczne zabudowy – zapowiada nowy dzierżawca.

Miejska komisja przetargowa rozstrzygnęła w imieniu administracji rządowej (teren jest własnością Skarbu Państwa) pisemne postępowanie na oddanie użytkowanie na 20 lat nieruchomości położonej przy ul. Łowieckiej 13/17 na Nadodrzu. Do 17 września wpłynęła tylko jedna oferta. Złożył ją organ założycielski Szkoły Podstawowej Unisport Wrocław i Liceum Sportowego Gimbasket.

Komisja nie miała zastrzeżeń dotyczących planów zagospodarowania budynku – informuje nas Marcin Obłoza z biura prasowego magistratu.

Cena wywoławcza wynosiła 6 mln 709 tys. zł. Dzierżawca zaoferował 7,5 mln zł. Będzie ponosił opłatę roczną w wysokości 1% tej kwoty + VAT. O ogłoszeniu przetargu i przyczynie takiego okresu dzierżawy pisaliśmy w sierpniu.

fot. Jakub Zazula


Przedszkole i szkoły dla sportowców

Robert Kościuk (organ prowadzący) wyjaśnia nam, że nadesłanie oferty ma związek z prowadzeniem przez niego od piętnastu lat publicznych szkół – Gimnazjum i Liceum Sportowego Gimbasket we Wrocławiu Szkoły wciąż nie mają swojego obiektu. Nadal wynajmują pomieszczenia w gminnych placówkach oświatowych.

Po reformie oświaty i przekształceniu gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową  podjąłem intensywne działania w kierunku pozyskania samodzielnego budynku dla szkół – stąd udział w przetargu – mówi Robert Kościuk.

Podkreśla, iż budynek przy ul. Łowieckiej spełnia wszystkie potrzeby związane z funkcjonowaniem ich placówek, umożliwiające uczniom łączenie nauki ze sportem na różnych etapach edukacji. W ciągu pięciu lat (zgodnie z wymaganym terminem podanym w przetargu) będzie w nim działać przedszkole, szkoła podstawowa oraz liceum.

Uwzględniając zabytkowy charakter nieruchomości, planujemy modernizację budynku wraz z przyległym terenem, zachowując oczywiście walory kulturowe  i  historyczne zabudowy – zapewnia Kościuk. – Mam także nadzieję, że placówki poprzez między innymi tworzenie nowych  inicjatyw związanych z edukacją, nauką, kulturą i sportem, będą aktywnie wspierać działania społeczne skierowane do mieszkańców i nie tylko.

fot. Jakub Zazula


Zabytek od czterech lat pusty

Na nieruchomość składają się działki nr 10/2, 11 i 12, o łącznej powierzchni 3 292 mkw. Znajdują się na nich boisko oraz powstały w 1909 roku budynek z czterema kondygnacjami nadziemnymi. Jego pow. użytkowa wynosi 3 547 mkw. 23 lata temu został wpisany do rejestru zabytków jako Państwowa Szkoła Muzyczna (dawniej dom opieki społecznej).

W gmachu funkcjonowała od 1946 roku Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego. Od lutego 2015 r. stoi pusty, ponieważ muzycy przenieśli się do nowego budynku położonego przy ul. Piłsudskiego 25. Trwająca 18 miesięcy budowa pochłonęła 54 mln 546 tys. zł, z czego 45 mln 657 tys. zł pochodziło ze środków europejskich.

UM Wrocławia