DODAJ

Wrocław: Zabytkowa szkoła muzyczna na Nadodrzu trafi w dzierżawę. Stoi pusta

Oświata / Wrocław
Wrocław: Zabytkowa szkoła muzyczna
Mariusz Bartodziej
2019-08-27 12:15:57
Gmach przy ulicy Łowieckiej powstał ponad sto lat temu. Przez ponad pół wieku kształcili się w nim muzycy. W 2015 roku przenieśli się do nowego budynku przy ul. Piłsudskiego. O zagospodarowanie ich byłej siedziby na dalsze cele edukacyjne dopytywali już w magistracie inwestorzy. Do przyszłego miesiąca mogą zgłaszać swoje oferty w sprawie dwudziestoletniej dzierżawy.

Prezydent miasta ogłosił 14 sierpnia w imieniu administracji rządowej (teren jest własnością Skarbu Państwa) pisemny przetarg na oddanie użytkowanie na 20 lat nieruchomości położonej przy ul. Łowieckiej 13/17 na Nadodrzu. Zainteresowani mogą nadsyłać oferty do 17 września. Muszą zawrzeć w nich m.in. informacje o swojej sytuacji ekonomicznej i źródłach finansowania inwestycji, a także jej koncepcję (maksymalny termin zagospodarowania to pięć lat od dnia zawarcia umowy).

Cena wywoławcza wynosi 6 mln 709 tys. zł. Dzierżawca będzie ponosił opłatę roczną1% kwoty uzyskanej w postępowaniu + VAT. O jego wyborze zadecyduje komisja przetargowa w oparciu o zaproponowaną cenę (40%) i koncepcję (30%) oraz o wiarygodność ekonomiczną (20%) i doświadczenie w prowadzeniu działalności oświatowej (10%).

fot. Jakub Zazula


Chętni są

Dwudziestoletni okres umowy użytkowania zapewnia zwrot nakładów poniesionych na remont i dostosowanie nieruchomości do świadczenia usług oświatowych – wyjaśnia nam Wojciech Koerber z biura prasowego urzędu miasta. – Spotkaliśmy się już wcześniej z zainteresowaniem podmiotów i zapytaniami o możliwość udostępnienia budynku ze wskazanym, 15-20-letnim okresem. Ponadto nie będzie można wykorzystywać go w celu prowadzenia innej działalności, dlatego podjęto decyzję o takim okresie trwania umowy.

Wojciech Koerber podkreśla, że miasto nie wskazuje profilu ani etapu edukacyjnego przyszłej placówki. Zapewnia przy tym, że obiekt jest zabezpieczony na świadczenie usług oświatowych.

fot. Jakub Zazula


Zabytek od czterech lat pusty

Na nieruchomość składają się działki nr 10/2, 11 i 12, o łącznej powierzchni 3 292 mkw. Znajdują się na nich boisko oraz powstały w 1909 roku budynek z czterema kondygnacjami nadziemnymi. Jego pow. użytkowa wynosi 3 547 mkw. 23 lata temu został wpisany do rejestru zabytków jako Państwowa Szkoła Muzyczna (dawniej dom opieki społecznej).

W gmachu funkcjonowała od 1946 roku Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego. Od lutego 2015 roku stoi pusty, ponieważ muzycy przenieśli się do nowego budynku położonego przy ul. Piłsudskiego 25. Trwająca 18 miesięcy budowa pochłonęła 54 mln 546 tys. zł, z czego 45 mln 657 tys. zł pochodziło ze środków europejskich.

UM Wrocławia


Powstanie ośrodek sportowy na Kowalach?

Miasto szuka również dzierżawcy na swój grunt, znajdujący się na Kowalach. Jest przeznaczony pod szeroko pojętą aktywnością gospodarczą, jednak urzędnicy preferują funkcje turystyczną, gastronomiczną oraz wypoczynkową. Jego powierzchnia wynosi ponad 4,6 ha. Cena wywoławcza to przeszło 6 mln zł netto. O szczegółach pisaliśmy w tym miesiącu.