Bank Zachodni WBK sfinalizował sprzedaż swojej głównej siedziby, czyli biurowca pod adresem Rynek 9/11. Bankowcy nie ujawniają jednak kwoty transakcji ani nowego właściciela.
O planach sprzedaży biurowca BZ WBK w Rynku informowaliśmy – jako pierwsi – w czerwcu 2017 roku. Jak udało nam się ustalić, gmach już zmienił właściciela.
Będzie nowy plan miejscowy dla gmachu w Rynku
– Budynek przy Rynek 9/11 został sprzedany w lutym 2018 roku. Niestety, z uwagi na treść umowy sprzedaży, nie możemy przekazać informacji na temat nabywcy oraz kwoty transakcji – tłumaczy nam Ewa Krawczyk z biura prasowego BZ WBK.
Jak dodaje Krawczyk, transakcja nie wpłynie na klientów, bo oddział banku nadal będzie działać w tym miejscu.
Pracownicy z wyższych pięter gmachu, a także z innych wrocławskich placówek banku, przeniosą się z kolei do nowego biurowca BZ WBK przy ulicy Robotniczej. Jego budowa dobiega końca.
Będzie nowy plan miejscowy dla gmachu w Rynku
Modernistyczny budynek na rogu Rynku i placu Solnego powstał na początku lat 30. XX wieku. Jego projekt wyłoniono na podstawie konkursu architektonicznego, w którym zwyciężyła koncepcja Heinricha Rumpa.
Pierwotnie mieściła się tam Kasa Oszczędności, a obecnie – od wielu lat – w budynku ma siedzibę Bank Zachodni WBK. Do dziś działa tam jedyny we Wrocławiu "paternoster", czyli winda bez drzwi, która jeździ ze stałą, niewielką prędkością, nie zatrzymując się na poszczególnych piętrach.
Jak donosiliśmy pod koniec zeszłego roku, trwa opracowywanie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie zbiegu zachodniej pierzei Rynku i północnej pierzei placu Solnego. Chodzi właśnie o gmach należący do niedawna do BZ WBK.
– Obecnie obowiązujące zapisy są efektem dawno już opracowanego planu miejscowego dla bardzo dużej części Starego Miasta. Nie były przygotowywane szczegółowo dla tego obiektu, a dla dużych partii zabudowy, w tym kamienic położonych w zachodniej pierzei Rynku, w których funkcja mieszkalna wciąż istnieje – tłumaczyła nam Małgorzata Szafran z biura prasowego wrocławskiego magistratu.
Obowiązujący plan dopuszcza na tym obszarze jako przeznaczenie podstawowe usługi centrotwórcze oraz jako uzupełniające funkcję mieszkaniową od drugiej kondygnacji wzwyż.
– Celem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie zbiegu zachodniej pierzei Rynku i północnej pierzei placu Solnego we Wrocławiu jest ochrona funkcji, bryły oraz charakterystycznych elementów wnętrza – czytamy w uzasadnieniu uchwały o przystąpieniu do MPZP.
Jak dodają urzędnicy, nowy plan ma wykluczyć możliwość tak rozległego wprowadzenia funkcji mieszkaniowej oraz dopuścić inne sposoby wykorzystania obiektu.
– Jego wnętrze jest warte utrzymania, przede wszystkim ze względu na zachowanie oryginalnego układu pomieszczeń oraz jego wyposażenie, między innymi charakterystyczną, jedyną we Wrocławiu, windę "paternoster" – wyjaśnia Małgorzata Szafran.