[Wrocław] Do końca września z AOW wjedziemy prosto na drogę ekspresową do Oleśnicy

tuWroclaw.com

Liczący ponad 22 kilometry odcinek drogi ekspresowej S8 zostanie otwarty do końca września. Oznacza to, że kierowcy jadący Autostradową Obwodnicą Wrocławia w kierunku Warszawy będą mogli bezpośrednio z AOW wjechać na S8 i dojechać nią do Oleśnicy. A do końca listopada ma zostać udostępniony dla samochodów II etap inwestycji, prowadzący aż do granicy województwa.

Zasadnicze prace na I etapie drogi ekspresowej S8 z Wrocławia (węzeł Psie Pole) do Oleśnicy (węzeł Dąbrowa) już sie zakończyły.

- Obecnie trwają odbiory techniczne, po których zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie tego odcinka i otwarcie do ruchu, co spodziewane jest do końca września bieżącego roku - wyjaśnia Michał Nowakowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Natomiast z Oleśnicy do Sycowa drogą S8 kierowcy pojadą do końca listopada.

- Prowadzone są tam zaawansowane prace bitumiczne związane z układaniem warstw ścieralnych nawierzchni, prace konstrukcyjne przy obiektach inżynierskich oraz prace wykończeniowe dotyczące ekranów akustycznych, ogrodzeń, elementów ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu - dodaje Michał Nowakowski.

Oznacza to, że już wkrótce kierowcy jadący Autostradową Obwodnicą Wrocławia będą mogli prosto z niej wjechać na S8. Warstwy ścieralne nawierzchni obu dróg w obrębie węzła Psie Pole zostały ze sobą połączone w lipcu.


Dolnośląski odcinek ekspresowej S8 podzielony jest na dwa etapy. Etap I z Wrocławia do Oleśnicy liczy ponad 22 kilometry, a za jego wykonanie odpowiadała Mota Engil. Z kolei etap II z Oleśnicy do Sycowa, realizowany przez firmę Skanska, liczy około 25 km i biegnie aż do granicy województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego za Sycowem.

W ramach budowy S8 na trasie z Wrocławia do Sycowa powstało łącznie 8 węzłów drogowych, 41 mostów i wiaduktów, 6 miejsc obsługi podróżnych, ponad 10 km ekranów akustycznych, 26 przepustów dla małych zwierząt i 8 przejść dla dużych zwierząt.

Całkowita wartość projektu wynosi 1 183 mln zł. Dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego około 980 mln zł zostało pokrytych ze środków unijnych.

Autor: Tomek Matejuk